Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Atentát na Heydricha

Atentát na Heydricha

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se podrobně zabývá osobností Reinharda Heydricha, jeho postavením v Říši i politikou v Protektorátu. Popisuje průběh atentátu, včetně jeho důležitých mezinárodních aspektů. Závěrečná část pak ukazuje, jak na Heydrichovu smrt reagoval český tisk a na základě úryvků ukazuje postupné proměny oficiální politiky.

Obsah

1.
Úvod
2.
Postavení Heydricha v Říši
3.
Proč byl protektorem vybrán Heydrich
4.
Říšská politika v Protektorátu
5.
Odboj jako politická manafistace
6.
Průběh atentátu
7.
Boj o Heydrichův život
8.
Reakce dobového tisku

Úryvek

“Ihned druhý den po atentátu (28.5.1942) vydává K. H. Frank jako zastupující říšského protektora tiskem na titulních stranách všech deníků výnos o 3 článcích. Prvním vyhlašuje nad celým Protektorátem Čechy a Morava vyjimečný stav (zákaz vycházení). Druhým hrozí všem, kteří mají něco s atentátem společného či o něčem nebo někom, kdo má s atentátem co do činění vědí, že pokud to neohlásí budou zastřeleni nejen oni, ale celá jejich rodina. Konečně pak třetím vchází předchozí dva v platnost a to již od vyhlášení rozhlasem z předešlého dne, večera. Pod tímto výnosem se nachází vyhláška, jež upřesňuje detaily výnosu. Další den, pátek 29.5 je znovu vytištěn ve veškerém tisku na titulních stranách výnos z předešlého dne. Ten je doplňen popisem průběhu atentátu a osob, jež jsou z atentátu podezřelé. Palcovými titulky je pak nabízena odměna 10 000 000 K za „předmětné údaje, které povedou k dopadení pachatelů“.
Tisk ze 4.6, ihned po Heydrichově smrti snad ani nemusím komentovat. Vyjmenuji pouze pár titulků, které myslím hovoří za vše. „Lítost v Říši i v Protektorátě“, „Státní president tlumočí hlubokou účast celého českého národa“ atd. Z 8.6, den předtím než byl Heydrich pochován v Berlíně, bych zase odcitoval titulek, protože titulky mi připadají vždy zcela shrnující celé články: „Poslední pocta Prahy zvěčnělému Zastupujícímu říšskému protektoru Reinhardu Heydrichovi“. V tomto článku se objevují pasáže jako např.: „…na všech pražských domech vlály smuteční vlajky a prapory….ze všech částí Prahy přicházeli od časných hodin ranních zástupy obyvatelstva na Hrad“ atd. Ve středu 10. 6 se tisk věnoval Hedrichovu pohřbu v Berlíně, kde nejdříve popisoval samotný smuteční obřad, ale zároveň neopomněl oslavovat Heydrichovu velikost a to nejen „profesionální, ale i tu „lidskou“. Dále pak čtenáři nabídl stručný Heydrichův životopis a nakonec informoval o obdržení nejvyššího říšského vyznamenání in memoriam od Adolfa Hitlera.
13. 6 se dle mého názoru strategie mění a Říše přechází, řekl bych do útoku. Tisk referuje o tom, že státní tajemník K. H. Frank přijal české žurnalisty „k projednání politické situace v Čechách a na Moravě vytvořené atentátem na SS-Obergruppenfüfrera Heydricha…“. Byl také otištěn projev ministra Moravce v Brně, který zřetelně promlouvá ústy Říše. Dává ve svém projevu Čechům jasně na vybranou, aby se rozmysleli, zda půjdou cestou s Říší, nebo proti ní. Ta druhá varianta by pro ně ale znamenalo jistou a krutou záhubu. V „Národní politice“ ze čtvrtka 14.6 nalezneme, budeme-li všímaví na 5. straně, mezi titulky typu „Reinhard Heydrich budovatel“ a „Spolupráce s Říší“ pouze stručný článek bez úvodního titulku o genocidě v obci Lidice u Kladna… 2.6 se dozvídáme z prvních stran periodik, že zločinci, kteří zavraždili SS-Obergruppenführera byli zneškodněni. Z článku je také patrno, že německé spravedlnosti nikdo neunikne, mimochodem je to dokladem toho, jak skvěle aparát říšské policie funguje. Nalezneme zde i zajímavou formulaci „…zločinci snížili čest českého národa“, která má pravděpodobně Čechům vnutit pocit viny."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera13070
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse