Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Atopiský ekzém

Atopiský ekzém


Kategorie: Biologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Pedagogická fakulta, Ústí nad Labem

Charakteristika: Seminární práce se zaměřuje na téma atopický ekzém. Rozebírá léčbu, psychosomatické potíže, prevenci, alternativní i mainstreamovou léčbu a další.

Obsah

1.
Léčba
2.
Psychosomatické potíže
3.
Prevence
4.
Alternativní léčba
5.
Závěr

Úryvek

"Nejčastějším steskem pacientů je svědění, které mnozí pokládají za nesnesitelnější než bolest. Svědění vede ke škrábání, po kterém zůstávají ranky, a při chronickém průběhu i ztluštění kůže a zhrubění kožního povrchu.
Nejvíce problémů obvykle přináší ve školním věku, v dospělosti ubývá akutních projevů, avšak i u nich se vyskytuje nadměrně suchá kůže s narušením bariérové funkce. Ta reaguje na toxické látky z prostředí, suché klima, chladné počasí a v neposlední řadě emocionální vlivy.
Klinické studie navíc prokazují, že dospělí pacienti s atopickým ekzémem jsou více úzkostní a depresivní ve srovnání s kontrolními skupinami. Úzkost a deprese mohou dokonce i ekzém "spustit", a to zejména zesíleným škrábáním. Chronické onemocnění kůže může zvýšit i sociální citlivost a vést ke sklonu vyhýbat se společenským kontaktům. Stav kůže tak může působit jako stresor.
Viditelné příznaky kožního onemocnění bývají podle odborníků příčinou sociální stigmatizace. Mohou přerušit osobní aktivity člověka, vést k vyhýbání se společnosti i izolaci. (onaidnes.cz)
Klinické příznaky atopického ekzému jsou typické co do lokalizace a věku dítěte. Lokálními projevy jsou erytém (červené zabarvení kůže způsobené zánětem, rozšířením nebo zmnožením cév ) edém (otok), papuly ( puchýřky), vezikuly ( dutiny v pokožce ), mokvání, krusty ( strupy ), olupování, exkoriace (oděrky) a lichenifikace (lišeje či plísně), které mohou být vyjádřeny buď jednotlivě, nebo současně na různých místech těla a mění se od akutního projevu směrem k chronickému. Projevy na obličeji a hlavě jsou typické pro malé děti, později se ložiska začínají objevovat na končetinách a trupu, zpočátku v extenzorových lokalizacích . Jedním z nejtypičtějších projevů atopického ekzému je lokalizace v „ohybových“ lokalitách – v kubitách (loketní jamky), v popliteální
( část pod koleny ) oblasti, na zápěstí, méně často na kotnících. U dětí jsou dosti typickým místem nárty, u starších dětí kombinace obličeje a krku. (Špičák 1998)
Úporné a bolestivé bývají tzv. „minimální projevy atopického ekzému“, nejčastěji na prstech a ploskách dolních končetin. Ložiska jsou nevelká, ale často s hlubokými ragádami a extrémním vysušením kůže. Mezi vzácnější morfologické projevy řadíme atopickou cheilitidu s postižením rtů, jejich okolí a koutků úst, numulární typ ekzému s projevy okrouhlých erytémových a suchých ložisek kdekoliv na těle a dále dyshidrotický atopický ekzém, postihující nejčastěji dlaně, vzácněji chodidla. Typickým znakem je svědění, u těžších forem velmi intenzívní, zasahující do denní činnosti pacienta, ovlivňující psychiku a rušící významně noční spánek. (Vosmík 2008)2.3 Léčba medikací
Pokud pomineme psychosomatické důvody , kde příčinou může být rozvod , domácí násilí , ale i jiné modely asociálního chování , které je typické pro liberální typy společností , kde nejlepším lékem je změna prostředí a vyhnutí se činiteli těchto situací . (Z finančního hlediska je však i toto dost velký problém) Tak nejdříve musíme vypozorovat co je napadeno , jak dlouho se to projevuje a čím se to projevuje . V dnešní uspěchané době , kdy oba rodiče pracují a dělají práci i za své bývalé kolegy , kteří byli vyhozeni z úsporných důvodů se mnohdy atopický ekzém léčí až na poslední chvíli , kdy pokožka nejen svědí , ale je plná mokvavých strupů a mazlavých otoků se léčí radikální léčbou. Někdy je tento stav popisován jako „ akutní atopický ekzém“.Je provázen vysokými teplotami a celkovou vyčerpaností organizmu a psychickou frustrací pacienta. V tomto případě se podávají léky proti vysoké teplotě (aspirin , paracetamol atd..) spolu s účinnými antibiotiky , ale i hormonální léčbou , která však nesmí překročit 3 – 4 dny – nejčastěji masti zvané“ kortikoidy“. Na noc se pacientovi dávají takzvaná antihistaminika , která zabrání pacientovi ve škrabání a zabraňují dalším alergenním reakcím. Tyto se mimochodem používají i při bodnutí hmyzem atd."

Poznámka

Práce obsahuje menší schéma.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x547c5156556b0.zip (61 kB)
Nezabalený formát:
Atopicky_ekzem.doc (131 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse