Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Autismus a pervazivní vývojové poruchy

Autismus a pervazivní vývojové poruchy

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Vyšší odborná škola ekonomická, sociální a zdravotnická, Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola, Most, příspěvková organizace, Most

Charakteristika: Práce se skládá ze dvou částí. V té první se autor zabývá autismem, uvádí obecnou charakteristiku, historii a projevy. Druhá část je pak věnována příbuzným poruchám (jako například Rettův nebo Aspergerův syndrom) a jejich projevům.

Obsah

1.
Úvod
2.
Obecně o autismu
2.1
Historie
2.2
Známé osobnosti trpící autismem
2.3
Četnost výskytu
2.4
Etiologie
3.
Projevy
3.1
Stereotypní chování
3.2
Hygienické návyky, péče o vzhled
3.3
Spánek
3.4
Agresivita
4.
Příbuzné poruchy
4.1
Aspergerův syndrom
4.1.1
Potíže ve společenských vztazích
4.1.2.Potíže v komunikaci
4.1.3
Nedostatek představivosti a zvláštní zájmy
4.2
Rettův syndrom
4.2.1
Vývoj a typické znaky
4.2.2
Profil Rettova syndromu
4.3
Dětská dezintegrační choroba
5.
Vývojové poruchy v jednotlivých obdobích života
5.1
Batole
5.2
Předškolní věk
5.3
Mladší školní věk
5.4
Adolescence
5.5
Dospělost
6.
Závěr

Úryvek

„2. Obecně o autismu
2.1 historie
Lidé s autismem žili mezi námi už dávno před tím, než o nich někdo něco napsal a nebo, než je někdo začal studovat. Protože měli velmi nápadné chování budili nejspíše mezi lidmi, kde žili, velkou pozornost. Jako nejznámější příklad můžeme uvést třeba divokého chlapce Viktora z Aveyronu jehož příběh sepsal Francouz Itard.
Kolem roku 1898 popsal M. Baar něco, co připomínalo autistické chování, které nazval zvláštní případ echolálie. Echolálie je chorobné opakování nebo-li papouškování. Je zajímavé, že tato hypotéza vytvořena před více jak 100 lety se velmi podobá dnešním neuropsychologickým teoriím.
Na přelomu 19, a 20, století, rakušan T. Heller popsal něco, co nazval dementia infantilis. Což znamená, že i po několikaletém normálním vývoji nastupuje krátkodobé snížení rozumových schopností v oblasti intelektu, řeči a chování. Dnes se tato choroba řadí mezi pervazivní vývojové poruchy.
Slovo autismus bylo poprvé použito v roce 1912 švýcarským psychiatrem Eugenem Bleulerem. Autismus nazval podle řeckého slova ,,pro“, což znamená ,,já“. Bleuler použil toto slovo jako popis pro potíže schizofreniků komunikovat s druhými lidmi. Byl to výraz pro ponoření se do vlastního nitra, snů a fantazie. Z čehož vyplývá, že člověk s autismem byl v té době vlastně něco jako schizofrenik.
Až v roce 1943 rakouský psychiatr Leo Kanner vytvořil studii na 11 dětech s velmi podobnými příznaky, které ale nezapadali do tehdy známých diagnostických kritérií žádné v té době známé kategorie psychických onemocnění. Kanner začal nejprve pozorovat chlapce s velmi zvláštním chováním. Celkem věnoval velmi pozornost 11 dětem, u kterých byl omámen zvláštním a značně odlišným chováním od jiných pacientů. Byli tam tři dívky a osm chlapců. Tři vůbec nemluvili a u pěti bylo zjištěno nadání.
Kanner zjistil, že tyto děti neprojevují žádný zájem o komunikaci s druhými lidmi. A tak nazval autismus podle řeckého slova ,,autos“ ,,sám“. Tímto názvem vyjádřil svojí hypotézu, že autistické děti jsou osamělé, ponořené do vlastního světa bez schopnosti citů jako je přátelství a nebo láska.
Anglický psycholog Simon Baron-Cohen uvedl pro lepší orientaci v autistickém spektru a definoval autismus jako nerovnováhu mezi dvěma typy inteligence. Nazýval je tzv. typ E nebo-li empathizing, který pomáhá porozumět jiným lidem a tzv. typ S nebo-li systemizing, který umožňuje rozumět věcem. Baron-Cohen zjistil, že dívky mají více rozvinutou empatickou část a chlapci více systematickou.

2.2 Známé osobnosti trpící autismem
Irský lékař z univerzity Zlaté trojice v Dublinu Michael Fitzgerald tvrdí, že slavné osobnosti také trpěli autismem. V minulosti byli s autismem spojováni vědci jako Isaac Newton a Albert Einstein. Fitzgerald k nim přidal další, jako je třeba autor Alenky z říše Divů Lewis Caroll, irský premiér Eamon de Valera, Sokrates, Andy Warhol a Charles Darwin.
Podle Fitzgeralda ukazuje chování těchto osobností na jasné příznaky Aspergerova syndromu. Aspergerův syndrom se projevuje špatnou schopností socializace a posedlostí některými obory. Tito lidé jsou ale také velmi inteligentní a můžou mít nadprůměrné verbální schopnosti, což s projevuje například u Lewise Carolla, Sokrata a nebo Williama Yetse.
Když se řekne jméno Lewis Caroll, spoustě lidí se vybaví jeho koktavost. Někdo říká, že ve společnosti dospělých koktal, ale jakmile mluvil s dětmi, po koktavosti jako by se slehla zem. Caroll také popisoval ve svém deníku záchvat migrény s aurou a popsal průběh ,,hýbajících se hradů“ Někdo říká, že podivné Alenčiny zážitky mohly být inspirovány migrénou, podle toho byl nazván syndrom Alenky v říši divů. Caroll netrpěl pouze migrénami, ale také epilepsií.“

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera17775
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse