Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Bankrot - firemní finance

Bankrot - firemní finance

Kategorie: Finance

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá bankrotem a podmínkami jeho vyhlášení. Seznamuje s platební neschopností, uvádí její rozdělení, a způsoby řešení. Věnuje se bankám, jejich postoji a opatřením k bankrotům.

Obsah

1.
Bankrot a podmínky vyhlášení
2.
Platební neschopnost a její rozdělení
3.
Banky a bankroty
4.
Způsoby řešení platební neschopnosti

Úryvek

"Podnikový managment využívá platební neschopnosti k ziskání prostředků pro přežití. Využívá jí jako nahrážky nefungujícího a jen pomalu rozvíjejícího finančního trhu, kdy se negativně projevil pomalý rozvoj směnečného úvěru, obchodu se směnkami, cennými papíry. Zároveň jsou deformovány kritéria pro krátkodobé operace, odmítany středně dobé a dlouhodobé bankovní úvěry, nebot´ banky nechtějí nést rizika s tím spojená. Nemají pro to vytvořené odpovídající zázemí. V tomto případě bankroty pouze zlevní majetek a přesunou jej do jiných rukou. Problém platební neschopnosti však neřeší. Podnikatel získá půjčku ke koupi majetku a tím se zadluží. Možnost získat úvěr na nutné investice a provoz má omezenou. A stojí před starým problémem. Jak rozběhnout výrobu. Bankou jsou tlačeni k splácení úvěrů, daní atd. a nikoli k akumulaci kapitálu pro pozdější investice. Jsou tak vmanévrování doprodejů majetku za vyšší cenu než jej sami koupili. Jako hlavní příčina uvedeného stavu je uváděna snaha bank vyčistit své portfolio a zlepšit bonitu. Proto zahájily od roku 1991 administrativní i ekonomické čistění portfolia. Stropovat úvěry, vypovídají je. Od roku 1992 uplatňují odprodej pohledávek Konsolidační bance.

3. Banky a bankroty.
Podle výše uvedených údajů by v našem hospodářství měla nastat vlna bankrotů vedoucích podle některých ekonomů, např. prof. W. Komárka DrSc., ke kolapsu celé ekonomiky. Vývoj konkurzního řízeni ukazujegraf1 (viz. přiloha). Z něho je patrné, že počet návrhů na konkurzní řízení, po počátečném mírném nárustu, stagnuje. Zvyšování probíhá jen pomalu. Podrobnější rozbor ukázal, že se většinou jedná o malé a střední podniky. Velcí dlužníci se do konkurzního řízení nedostaly. Teprve v posledním období se situace pomalu začala měnit. Vzniká otázka proč k tomu nedošlo dříve. Podle zákona o konkurzu a vyrovnání se nejdříve uspokojí pohledávky úpadcových spolupracovníků (tvz. pohledávky prvé třídy). Následně daně, cla, sociální pojištění (tvz. pohledávky druhé třídy). Potom ostatní dlužné částky.(tvz .pohledavky třeti třidy). (Viz § 32 odd. 1, 2 písm. a, b, Zákon o konkorzu a vyrovnání.). Z toho vyplývá, že se zaplatí z toho, co zbude po vyrovnání 1 a 2 třídy. Otázkou je co zbude po vyrovnání. Tržní hodnota velkých dlužníků je malá, výrobní program zastaralý. Případný zájemce o koupi ze zahraničí nebo domácí se bude obtížně hledat. Banky tak přijdou o vklady i úvěry z nich. O drobných investorech nemluvě. A to, jak uvedl ing. Rastislav Petráš gen. Ředitel Internacional commercial bank v rozhovoru pro HN (č. 213 str. 13.), by mohlo vést k zhroucení některých velkých českých bank, jako jsou Komerční, Obchodní, Investiuční, nesoucích hlavní tíhu bankrotů. Ztráty by mohly dosáhnout až 40% - 50% z celkového kapitálu. V případě zhroucení některé z velkých bank by zřejmě došlo i k opatrnějšímu přístupu zahraničních investorů a pozastavení přílivu zahraničního kapitálu. To by se negativně odrazilo na pokračující ekonomické reformě.

Z uvedeného vyplývá velmi opatrný postoj bankovní sféry k iniciaci bankrotů. V zásadě na tom nic nezměnila ani vládní injekce v hodnotě 50 mld. Kč uvolněná ještě v rámci federace určená k posílení bank. Dalším opatřením k posílení bylo rozhodnutí ČNB o zvýšení povinného minimálního základního jmění peněžních ústavů ČR z 300 mil. na 500 mil. Kč.

Zvýšení povinných rezerv vede k snížení nabídky volné peněžní hotovosti se snižením možnosti úvěrů, zvláště dlouhodobých. Tím posílí banky, sníží inflace, ale zároveň dojde ke zpomalení ekonomického rozvoje. Mimo to z 50 bank v ČR 30 novým požadavkům nevyhovuje. Očekává se proto jejich spojování se silnějšími bankovními minstitucemi. S vytvořením silnějších bankovních suběktů dojde ke snížení jejich počtu a tím i k zesílení monopolních trendů v bankovnctví. Ke zmírnění negativních tendencí by měla vést nová finanční pomoc ve výši 10 mld. Kč. Je otázkou, nakolik bude účelná."

Poznámka

Obsahuje tabulku.
Pozor na aktuálnost některých uvedených informací.
Práce obsahuje hrubé pravopisné chyby a překlepy.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera292
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse