Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Barbara Cartland: Soukromý život Alžběty, císařovna rakouské

Barbara Cartland: Soukromý život Alžběty, císařovna rakouské


Kategorie: Historie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce pojednává o knize Barbary Cartland Soukromý život Alžběty, císařovny rakouské. Věnuje se životopisu Alžběty. Charakterizuje její život od samého počátku, přes dospívání a vdavky, až k samotné dospělosti. Popisuje spory s manželem a tchyní ohledně dětí a jejich výchovy. Zmiňuje Alžbětinu největší posedlost. Uvádí informace o jejím žití až k samému závěru života.

Obsah

1.
Úvod
2.
Život Alžběty
3.
Alžbětina rodina
4.
Posedlost váhou
5.
Závěr života

Úryvek

"Muž, jehož jí bohové přisoudili, byl její vrstevník a příbuzný, ona ho však sama neznala. Jmenoval se František Josef. Narodil se 18. srpna 1830, tudíž byl o 7 let mladší než Sissi. Byl synem arcivévody Františka Karla a jeho ženy Žofie. Měl 4 sourozence : Maxmiliána, Karla Ludvíka, Marii Annu (v dětství zemřela) a Ludvíka Viktora.
František Josef byl krásný muž, štíhlý a širokoramenný. Oči měl neobyčejně uhrančivě modré, posazené daleko od sebe, pod širokým inteligentním čelem. Celkově působil svěžím dojmem, byl chlapecky snědý a zářil zdravím. Měl hnědé, narudlé vlasy a nosil hladký knírek.
Císařem se stal ve svých 18ti letech, když odstoupil jeho strýc Ferdinand I. a jeho otec se trůnu vzdal. František Josef, jako mladý císař
Po dovršení jeho 18tých let, jeho matka Žofie, pro
Františka začala hledat nejvhodnější manželku. Jeho matka mu nejdříve vybrala Helenu, sestru Alžběty, ale ta už byla zamilovaná do jiného a Františka Josefa si vzít nechtěla. Když se Josef seznámil s Alžbětou a poprvé jí spatřil, okamžitě se do ní zamiloval bez ohledu na to, že byli bratranec a sestřenice. V té době bylo Františku čerstvých 18 let.
Poté Sissi požádal o ruku, ta přijala.
Když se Alžběta vdávala bylo jí 16 let a 4 měsíce a tímto velkým dnem se stala manželkou jednoho z nejvýznamnějších císařů na zemi. Byla to nejmladší, ale zároveň také nejpůvabnější císařovnou habsburské dynastie.
Portrét Alžběty bavorské
Matka Františka Josefa neměla Alžbětu příliš v lásce. Celou dobu se snažila z ,,bavorské přivadrovalkyně“ udělat ,,poslušnou panenku“ na trůně vedle svého syna.
Dalo by se říci, že jejich manželství trvalo šťastně pouze pár let. Alžběta postupem času začala nenávidět svojí tchýni, která se z ní snažila vychovat dobrou císařovnu, která se umí správně chovat při různých příležitostech.
Pár měsíců po svatbě Alžběta otěhotněla. Dítě se narodilo 5. března 1855 v časných ranních hodinách. Narodilo se děvče, které pojmenovali Žofie. Alžbětě všichni vyčítali, že císaři nedala syna. Na podzim téhož roku přišla Alžběta opět do jiného stavu. Opět se narodilo děvče, Gisela.
Po dalších pár měsících se stala tragédie, která všemi otřásla. Když si Alžběta vydobyla právo na své děti a vzala je s sebou na cesty, malá Žofie náhle vážně onemocněla a po pár dnech přestala dýchat. Tuto tragédii neustále Alžbětě vyčítala tchýně, která měla další záminku, aby děti nebyli v žádném případě v Alžbětině péči.
Jak plynul čas Alžběta opět otěhotněla a porodila vytouženého a také vymodleného syna. Pojmenovali ho Rudolf, po zakladateli habsburské dynastie, hraběte Rudolfa. Tchýně jí Rudolfa odebrala do vlastní péče, protože si o Alžbětě myslela, že je sama ještě dítě, proto nemá právo vychovávat budoucího následníka trůnu. Tímto rozhodnutím, se císařovna začala cítit osamocena a děti viděla jen zřídka a to pouze na pár minut. S manželem se také stýkala jen málokdy a postupem času zjistila, že jí nevadí být bez něj. Uzavřela se do sebe, často také jezdila i na několikatýdenní výlety, třeba na Madeiru.
Za svého jedináčka považovala Alžběta svojí další dceru Marii Valerii, které věnovala všechnu svou mateřskou lásku. To bylo poslední dítě, které porodila.
Alžběta se postupem času v nepřátelské atmosféře dvora, začala cítit velmi osamocena, později vážně onemocněla. Lékaři ji poslali na ozdravný pobyt, kde nacházela potřebnou svobodu. Po jejím uzdravení, pokaždé když opět onemocněla, stačilo odjet z Vídně pryč a byla jako vyměněná. Začala jíst, smát se, ale když se musela vrátit zpět do Vídně, vše začalo nanovo."

Poznámka

Práce obsahuje fotografie.
Práce je kompilačního charakteru. Čerpá ze zdrojů: http://www.panovnici.cz/alzbeta-bavorska, http://cs.wikipedia.org/wiki/Al%C5%BEb%C4%9Bta_Bavorsk%C3%A1.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15559
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse