Seminarky.cz > Životopisy > > > Benedikt z Nursie

Benedikt z Nursie

Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se věnuje životu Benedikta z Nursie. Uvádí jeho krátký životopis. Charakterizuje období raného středověku. Popisuje pravidla Benediktýnského řádu. Zmiňuje středověký systém školství. Zamýšlí se nad Benediktovou celoživotní řeholí.

Obsah

Úvod
1.
Život Benedikta z Nursie
2.
Období raného středověku
3.
Benediktýnský řád
4.
Školy ve středověku
5.
Řehole Benediktova
Závěr

Úryvek

"2. Život Benedikta z Nursie

Benedikt z Nursie se narodil roku 480 a zemřel 547, ale tato data nemůžeme brát závazně, jsou jenom orientační Zhruba v této době žil. Rok 480 považujeme za datum narození, protože to píše Řehoř I. ve svém díle o svatém Benediktovi a rok 547 považujeme za datum úmrtí, protože poslední zmínky o Benediktově životě jsou z roku 546. Narodil se v Nursii (dnešní Norcia v Itálii) v měšťanské rodině. O jeho dětství nemáme žádné dochované záznamy. První jsou až o jeho studiích v Římě. V tom, co studoval, se literatura rozchází. Většinou se uvádí, že to vůbec nevíme, někde jsem se dočetla, že pravděpodobně studoval gramatiku a rétoriku, a např. M. Cipro ve své publikaci Galerie světových pedagogů uvádí, že studoval práva a vědu o státě. Studia ale nedokončil, údajně se vrátil zklamán z mravního rozkladu velkoměsta. Z Říma se vrací se svou chůvou , k níž měl vřelejší vztah, než ke své matce.
Po svém návratu ze studií se připojil ke společnosti žijící asketickým způsobem života a odešel do jeskyně poblíž Subiaca (asi 40 mil od Říma). Zde žil 3 roky jako poustevník. Po příchodu do Subiaca se seznámil s mnichem Romanem, který žil nedaleko od něj v jednom blízkém klášteře. Romano chodil za Benediktem a nosil mu chléb, který spouštěl po provaze do jeskyně. To byla Benediktova jediná obživa po celé tři roky. V jeskyni ho navštěvovali pastýři, se kterými rozmlouval a učil je o křesťanském způsobu života. Pověst o něm se začala rychle šířit a po třech letech v jeskyni byl navštíven mnichy, kteří ho žádali, aby se stal jejich představeným a nahradil opata, který jim zemřel. Benedikt nejprve odmítnul, ale po delší úvaze se rozhodl, jejich nabídku přijal a stal se představeným kláštera ve Vicovaru. Tento klášter byl situován spíše jako malá kolonie jednotlivých pousteven.
Jako představený kláštera byl Benedikt velice přísný, mnichům to nevyhovovalo a chtěli se ho zbavit, ale Benedikt odejít nechtěl. Podle legendy mu mniši otrávili víno a dali mu jej, aby je požehnal. Ten nad ním udělal kříž a sklo se rozskočilo. Benedikt prohlédl plán a řekl mnichům, aby si našli nového představeného. Sám pak odešel zpět do Subiaca.
Benediktova pověst se ještě více roznesla a v Subiacu se kolem něj začalo shromažďovat plno žáků. Vzhledem k tomu, že jich bylo hodně, rozdělil je Benedikt do dvanácti klášterních komunit. Roku 529 odešel a založil klášter Monte Cassino. Benedikt tento klášter sám navrhl a společně se svými žáky stavbu realizoval. Klášter byl postaven na troskách antické akropole. Z Apollónova chrámu nechal postavit kapli svatého Martina a na vrcholku Monte Cassina nechal vystavět kapli sv. Kříže. Zde Benedikt žil až do konce svého života, do roku 547.

2.1 Historie kláštera Monte Cassino

Klášter Monte Cassino byl vystavěn roku 529 Benediktem z Nursie. Tento klášter stojí na stejnojmenné hoře, která je vysoká 520 m. Klášter leží asi 130 km jižně od Říma. Je to první klášter západního mnišství.a sloužil jako vzor pro budování dalších klášterů. Monte Cassino bylo několikrát za své existence zničeno, poprvé ho zničily nájezdy Langobardů v roce 577, o kterých se později zmíním podrobněji.
V 8. století se klášter stal důležitým centrem vzdělanosti a v 11. století byl jeden z nejbohatších. V roce 1944 sloužil Němcům jako pevnost, a proto na něj zaútočilo spojenecké letectvo. Převážná část komplexu, včetně honosného barokního kostela, byla zničena, ale bomby zdi neporušily. Opatství odolávalo spojeneckým vojskům tři měsíce. Po druhé světové válce byl klášter znovu obnoven a papežem Pavlem VI. roku 1964 vysvěcen."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15548
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse