Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Bezbariérový internet, přístupnost webu handicapovaným

Bezbariérový internet, přístupnost webu handicapovaným

Kategorie: Internet

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce pojednává o možnostech a fungování bezbariérového internetu a zabývá se přístupností webových stránek handicapovaným lidem. Nejprve shrnuje, co to bezbariérový internet je, poté se věnuje společnosti, která vydává normy k používání internetu a v závěru se zaměřuje na webové portály v ČR, které se o tuto problematiku zajímají či nabízejí služby určené handicapovaným uživatelům.

Obsah

1.
Úvod
2.
Bezbariérový web
3.
Výhody bezbariérového webu
4.
Bezbariérový internet a zákon
5.
Web Accessibility Initiative (WAI)
6.
W3C (World Wide Web Consortium)
7.
Blind Friendly Web
8.
INSPO
9.
Závěr
10.
Odkazy

Úryvek

"Bezbariérový web
Bezbariérový web je, jak jsem již zmínila výše, takový, který neklade překážky žádnému uživateli, bez ohledu na to, jaké používá zařízení nebo jestli je nějakým způsobem handicapovaný. Přístupný web je web bez bariér. Je to web, který respektuje své uživatele. Respektuje jejich trvalé či dočasné zdravotní nesnáze, technické možnosti, znalosti
a dovednosti. Tento handicap se tedy vztahuje v našem případě pouze na použitelnost webových stránek. To znamená, že hendikepovaným uživatelem z hlediska použití webových stránek může být i člověka, který v běžném životě žádný hendikep nemá.

Obecně se však často skupina handicapovaných uživatelů internetu zužuje pouze na zrakově postižené a na ostatní velkou skupinu se zapomíná. Když však napočítáme všechny takto hendikepované uživatele, můžeme dojít až ke 30 % podílu na celkovém počtu uživatelů konkrétní webové stránky (Špinar, 2004). Což je velmi vysoké číslo.
Původně myšlenka bezbariérového webu vznikl kvůli handicapovaným uživatelům. Dnes ale, spolu s rozvojem alternativních technologií pro přístup k internetu (PDA, mobilní telefony, WebTV) a návratu webu k podstatě, tedy dobře strukturovaným informacím, získává na významu a už zdaleka neplatí, že jsou jeho pravidla dobrá pouze kvůli "hrstce" handicapovaných uživatelů Internetu. Právě naopak. Bezbariérový web přináší mnoho výhod.

Výhody bezbariérového webu
Za hlavní pozitivum bezbariérového webu můžeme považovat možnost větších obchodních příležitostí. Poněvadž pokud k daným stránkám bude mít přístup vyšší procento lidí, je zcela jednoznačné, že našich služeb bude více využíváno. Další výhodou je lepší viditelnost webu, což znamená, že web je lépe čitelný robotům, které používají vyhledávače jako je např. Google při procházení internetových stránek. V neposlední řadě bezbariérový web působí
i solidně a vytváří dobrou vizitku. A neměli bychom ani opomenout fakt, že nepřístupný web je diskriminací handicapovaných.

Bezbariérový internet a zákon
Pokud se podíváme do světa, tak zjistíme, že v USA existuje speciální zákon, který stanovuje povinnost dodržovat zásady přístupnosti pro všechny weby financované z veřejných zdrojů. Zásady tvůrci zákona převzali a upravili z metodiky WCAG.
V rámci EU se pohybujeme zatím na bázi doporučení. Jednotná právní norma zde, pokud vím, neexistuje. Některé státy však tuto věc řeší svými vlastními normami (např. Velká Británie, Portugalsko, Německo). Vzniká zde však zajímavá iniciativa Euroaccessibility Consortium, která má za cíl právě nadefinovat jednotnou "evropskou" metodiku pro přístupnost webů.
V české republice po delší iniciativě ministerstvo informatiky vydalo novelu zákona (Novela zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy), která udává povinnost přizpůsobit webové stránky institucí státní správy a samosprávy tak, aby byly přístupné i pro osoby zdravotně postižené. Tato novela nabývá účinnosti dne 1. ledna 2008.

Web Accessibility Initiative (WAI)
Hlavním "tahounem" v oblasti bezbariérového přístupu k Internetu je Web Accessbility Initiative (WAI), která působí pod hlavičkou internetové standardizační organizace W3C. WAI vydává celou řadu doporučení a návodů, jak zpřístupňovat obsah Internetu handicapovaným lidem, a jedním z těchto doporučení je
i Web Content Accessibility Guidelines 1.0 (WCAG), které se týká webových stránek a má status W3C Recommendation. Tato specifikace je zaměřena hodně teoreticky, proto kromě ní existuje ještě aktualizovaný materiál Techniques for WCAG, který ukazuje konkrétní řešení WCAG v různých technologiích."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20116
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse