Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Bezpečnostní politika Slovenské republiky

Bezpečnostní politika Slovenské republiky

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce zahrnuje bezpečnostní politiku Slovenské republiky. Vztahuje se na období po pádu komunismu a snahy SR o začlenění se do mezinárodního společenství. Obsahuje kapitoly věnované členství SR v RB OSN v letech 2005-2007 a významnost jejího postavení ve světě při určování mezinárodní bezpečnostní politiky. Další kapitola je věnována spolupráci ČR a Slovenska.

Obsah

1.
Úvod
2.
Postavení Slovenské republiky
2.1.
Slovensko a RB OSN
2.2.
Priority SR během působení v RB OSN
2.3.
Zahraničně politické priority SR
4.
Spolupráce ČR a SR
5.
Závěr

Úryvek

“2. POSTAVENÍ SLOVENSKÉ REPUBLIKY
Od rozpadu komunismu si Slovenská republika začala získávat významné postavení ve světě v oblasti vlastní bezpečnostní politiky a zájmu o bezpečnost a mír ve světě, které jsou důležitým cílem mezinárodních organizací, jichž je Slovenská republika členem. Mezi nejdůležitější organizace, v nichž Slovenská republika působí, řadíme NATO, EU a OSN. Během posledních let se tento stát účastnil mnoha mezinárodních mísí, kterými se snažil zabránit konfliktu v dané oblasti nebo působil při zmírnění konfliktu, například v oblasti Balkánu a Afghánistánu. Mezi nejdůležitější období Slovenské republiky se zařadily roky 2006 až 2007, kdy se stala nestálým členem RB OSN . Díky tomuto postavení začala být Slovenská republika vnímána jako důvěryhodný a respektovaný člen mezinárodního společenství, který má zájem se aktivně podílet na řešení mezinárodního míru a bezpečnosti.
2.1. Slovensko a RB OSN
Slovensko bylo dne 10. září 2005 zvoleno nestálým členem RB OSN na období 2006 až 2007. V tajných volbách získala obdivuhodných 185 hlasů, čímž výrazně překročila 2/3 hlasů z 191 členských zemí OSN. Slovenská republika svým postavením začala hrát významnou roli v mezinárodním společenství při udržování světového míru a bezpečnosti. RB OSN je hlavním orgánem OSN, který může na základě Charty OSN přijímat opatření směřují k vynucení svých rozhodnutí při udržování mezinárodního míru a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných orgánů OSN jsou tyto rezoluce právně závazné pro všechny členské státy. Dle Charty OSN jsou tedy členské státy povinny akceptovat a vykonat rozhodnutí jako jsou embargo, hospodářské sankce a ve výjimečných případech použití síly prostřednictvím koalice členských států a regionálních organizací.
Postavením v RB OSN se Slovensku, jako malému státu bez velmocenských zájmů, nezatíženému žádným historickým kontextem a nezúčastněnému v žádném z regionálních konfliktů, jež jsou v agendě RB OSN, dostalo jedinečné příležitosti pro další upevnění mezinárodního postavení a působení jako demokratické země, které není lhostejný vývoj ve světě a která má zájem se aktivně zapojit do řešení krizí a konfliktů na mezinárodní úrovni. Toto zvolení do RB OSN je zároveň ocenění za angažovanost Slovenska, jež vystupuje jako země, která se od svého vzniku aktivně podílela na mírových operacích OSN. Politicky, vojensky a humanitárně přispívala k řešení konfliktních situací především na Balkáně a ve východní Evropě a v posledních letech také jako poskytovatel rozvojové pomoci. V dnešní době působí jako jeden z neaktivnějších přispívatelů do mírových misí. Za 11 let se slovenští vojáci zúčastnili 28 mírových operací OSN v 21 zemích na 3 kontinentech. V současné době poskytuje bilaterální pomoc 14 zemím na třech kontinentech v celkové hodnotě 160 miliónů SKK.
Slovensko se svým působením stane velice důležitým aktérem při rozhodování o budoucím charakteru a směřování organizace v 21. století. Tato reforma se stala důležitým bodem, který je nutno uskutečnit v návaznosti na dynamický a dramatický vývoj systému mezinárodních vztahů a to v důsledku globálních procesů, bezprecedentních bezpečnostních hrozeb a dozvuků rozpadu bipolárního uspořádání světa, které samozřejmě zanechalo i následky v atmosféře OSN."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera11718
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse