Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Bezpráví v Tibetu - esej

Bezpráví v Tibetu - esej

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text se zamýšlí nad problematikou tibetské autonomie. Nejprve popisuje historický vývoj Tibetu, jako svébytného státního celku. Poté si klade otázku, zda má Čína právo na takový přístup k Tibetu, jaké je v této problematice postavení světových sdělovacích prostředků. Zamýšlí se nad tím, jak a proč bychom se měli o Tibet zajímat.

Obsah

1.
Proč podporujeme autonomii Tibetu
2.
Historie Tibetu
2.1
První setkání s Čínou
2.2
Jezuité
2.3
Tibeťané a Velká Británie
2.4
Nezávislost Tibetu
2.5
Druhé setkání s Čínou
2.6
Protesty
2.7
Čínský program pro obnovu Tibetu – k čemu je dobrý?
3.
Role médií v podpoře Tibetu
4.
Co může udělat každý z nás?

Úryvek

„I Britové pochopili, že není tvrdohlavějšího národa než Tibeťanů, a v roce 1943 potvrdili nezávislost Tibetu. V tu chvíli se zdálo, že je všechno jak má být. Tibet byl samostatnou zemí s krásnou přírodou, na kterou se chodily dívat hromady turistů i z Evropy. Všechno bylo v nejlepším pořádku. Ale Čínská ješitnost se znovu ozvala a v roce 1950 Čínská vojska bez varování obsadila Lhasu, hlavní město Tibetu. Začal teror, který svou délkou těžko hledá ve světě konkurenci. Dalajláma podruhé utekl do Indie. Mniši z Potaly, obrovského chrámu ve Lhase, protestovali téměř každý měsíc, mimo hlavní město pak bylo protestů méně, ale větších a bohužel i krvavějších. Co na tom, že světová média tomu mnoho pozornosti nevěnovala. Tibetským mnichům v jejich snažení nejspíš hodně pomohla i víra. Právě buddhismus je nabádá počkat, být trpělivý. Zlé skutky plodí jenom další zlé skutky a zlo páchané Čínou na původním obyvatelstvu se časem obrátí proti ní. Chce to jenom čas.
… Tibeťané bezpochyby netouží po letišti uprostřed Tibetské náhorní plošiny ani po luxusním hotelu. A tak tradiční úzké Lhaské uličky padají za oběť novým, betonovým budovám, které mají napodobovat tibetský styl …
Bohužel jsme my, vyspělé demokratické země, jak se nazýváme, jsme opět zklamali, a Tibeťané čekali téměř padesát let, než se rozpoutala nějaká diskuse, jestli má Čína právo páchat v Tibetu takové věci. Nestihli jsme zachránit více než milion Tibeťanů, především mladých mnichů, zabitých při protestech a demonstracích nebo při následném věznění. Nestihli jsme zachránit přes šest tisíc knihoven, klášterů a chrámů, jedinečných kulturních památek, které byly bez milosti srovnány se zemí. Dnes v Tibetu zbylo třináct klášterů.


Aktuální fotografie z Lhasy (březen 2008)

Čínská lidová republika však v Tibetu nepostupuje jenom ničitelsky. Už více než deset let funguje vládní program nazvaný „Obnova ekonomiky Tibetu na úroveň před rokem 1959 a zajištění náboženské svobody“. V praxi to znamená, že Čína investuje do Tibetu miliardy jüanů. Tyto peníze jdou do výstavby škol, hotelů, nemocnic a nově i obrovského letiště. Tyto zařízení využívají téměř výhradně čínští přistěhovalci, kterých je v hlavním městě téměř více než samotných Tibeťanů, nebo zahraniční turisté. Samotných Tibeťanů se ovšem nikdo nezeptal, kde by jim peníze, vedené ve vládním rozpočtu jako „investice do Tibetu“, doopravdy pomohly. Tibeťané bezpochyby netouží po letišti uprostřed Tibetské náhorní plošiny ani po luxusním hotelu. A tak tradiční úzké Lhaské uličky padají za oběť novým, betonovým budovám, které mají napodobovat tibetský styl a vytvořit ze Lhasy, náboženského centra severního buddhismu a lamaismu, moderní a prosperující město.
… promarnili jsme stovky možností a teď je tady další. A přesto stačí málo, tak jako stačilo tolikrát. Stačí všimnout si, zamyslet se, hlavně si udělat vlastní názor. A pak ten názor rozhlásit do světa …
Měli bychom si položit otázku: Má na to Čína právo? Není právě toto jasný příklad bezpráví, které se časem stalo právem jenom proto, že už trvá dlouho? Každý ví, že Číně jde jenom o to, aby světu ukázala, jak se o Tibet umí postarat a přitom otupila tibetský odpor tíhou peněz. Marně, Tibeťané si na bezpráví stěžují stále. A nehodlají přestat. Momentálně mají příležitost zviditelnit se. V Pekingu se bude konat olympiáda, symbol míru a klidného soužití všech národů, a na Čínu se soustředí zraky všech světových médií.“

Poznámka

Text je subjektivně zabarven.
Práce obsahuje velké množství ilustračních fotografií. Čistý text dosahuje cca 3 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18978
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse