Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Biologie a psychologie, postavení věd ve vztahu k vnímání osobnosti člověka - esej

Biologie a psychologie, postavení věd ve vztahu k vnímání osobnosti člověka - esej


Kategorie: Psychologie, Biologie

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o esej na téma, jaký je vztah biologie a psychologie z pohledu vlivu genetické výbavy na osobnost člověka. Zhodnocen je také vliv pohlaví a jaké jsou mezi nimi rozdíly, nebo jak tento princip funguje v rámci homosexuálů. Opominuto není ani porovnání nervové soustavy člověka k výpočetní technice moderní doby a jaká je kapacita mozku.

Obsah

1.
Vliv genetické výbavy člověka na jeho osobnost
2.
Vliv pohlaví na osobnost člověka
3.
Muži X ženy
4.
Homosexuálové
5.
Nervová soustava člověka (x procesor počítače)
6.
Kapacita mozku.

Úryvek

"A co otázka pohlaví, jak nás ovlivňuje? Přestože patří muži i ženy ke stejnému živočišnému druhu, jejich tělesná stavba se liší (to není nic nového, samice ostatních druhů jsou také odlišné, už píšu kraviny). Kromě pohlavních orgánů a mléčných žláz se liší ženy od mužů rozložením tuku v těle a (hlavně) stavbou mozku. Ženy mají asi o třicet procent lepší propojení mezi mozkovými hemisférami a proto jsou například schopny vykonávat několik činností najednou, tedy něco, o čem se nám chlapům ani nesní. Žena v kuchyni vaří, poslouchá rádio, čte kuchařku a ještě stihne umýt nádobí nebo řídí auto a přitom si prohlíží mapu, zatímco muž sedí u televize a nevnímá, když na něho manželka mluví. Z toho mohou vzniknout různé hádky. Dosti patrné je to mezi přáteli v hospodě. kamarád píše na mobilu nekomu SMS a naprosto nevnímá (snad jen nějaká klíčová slova jako pivo, sex atp.), zatímco kamarádka píše a přitom komunikuje s ostatními, nebo přinejmenším poslouchá. Muži mají také užší zorné pole. Proto je (většinou) neopodstatněné prohlášení ženy, když s mužem vstoupí do místnosti: "Co pořád koukáš kolem po ženských!" Muž nemůže za to, že žena pozná lidi i na okraji zorného pole, zatímco on musí otočit alespoň hlavu. Kromě toho má muž polygamii zakódovanou v genech, takže s tím žádná stejně nic nesvede. Ale abych jen nevypočítával nevýhody mužů, viděl už někdo někdy ženskou, která napoprvé rovně zacouvala autem na parkovišti mezi jiná dvě auta? Jestli ano, pak to byla výjimka potvrzující pravidlo, že muži se lépe synchronizují s automobilem než ženy. Přestože se tato "vada" tolik neprojevuje při normální jízdě, ale přesto se říká "ženská za volantem, auto bez řidiče". Muži mívají lepší, nebo prostě jiný, orientační smysl. Žemy se orientují častěji podle orientačních bodů, které, když jsou odstraněny, je dokonale zmatou. Pro muže nejsou orientační body tak důležité. Další věc, která patří tak trochu mezi vtipy, je to, že muži rozeznávají pouze šestnáct barev. Broskvová není barva, ale např. přesnídávka.
Jak se od liší homosexuálové? Fyzicky zřejmě nijak. Většina homosexuálních mužů si s ženami velmi dobře rozumí, zvláštní je, že když muž ve společnosti prohlásí, že je gay, zvýší mu to značně šanci "dostat" některou z přítomných dam. Ženy se zřejmě chtějí pokusit, třeba nevědomě, "převychovat" homosexuála nebo alespoň zjistit, jestli je to s ním jiné než s normálním mužem. Zajímavé je, že homosexuálové mají vyšší inteligenci než ostatní muži. Jsou také úspěšnější v práci, dosahují vyšších postů v zaměstnání rychleji. V primitivních kulturách bývali často náčelníky nebo kmenovými šamany. Mýty o tom, jak se homosexuálové na pohled liší od ostatních, jsou neopodstatněné. Růžová není barva, která by se homosexuálům nějak moc líbila, i když záleží na individuálním vkusu. Růžová jim byla přisouzena proto, že růžovým trojúhelníkem byli označováni v nacistických koncentračních táborech, aby se dali odlišit od Židů a komunistů. Jejich nejoblíbenější barva je prý žlutá. Náušnice v pravém uchu? To bylo neobvyklé před patnácti lety, teď nosí náušnice a piercing kdekdo (skinheadi by se zlobili, kdyby byli přirovnáváni ke gayům, a skinheadi když se rozzlobí, tak jsou zlí). Náušnice nosili kdysi námořníci, prý proto, že v ušním lalůčku je akupunkturní bod zlepšující vidění. "

Poznámka

Fakulta sociálních studií MU

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: nat_biox0001.zip (13 kB)
Nezabalený formát:
Biologie_versus_psychologie.doc (40 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse