Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Bioterorismus

Bioterorismus

Kategorie: Biologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá bioterorismem. Vymezuje pojem bioterorismu, věnuje se otázce vstupních bran infekcí a řeší nebezpečné živé organismy , v rámci kterých popisuje antrax, choleru, mor a variolu. Uvádí 3 druhy ochranných opatření - izolaci, observaci a karanténu. Stručně zmiňuje téma představitelů a možností bioterorismu. Závěr patří otázce prevence.

Obsah

1.
Vymezení pojmu
2.
Vstupní brány infekcí
3.
Biologické agens
3.1.
Antrax
3.2.
Mor
3.3.
Cholera
3.4.
Variola
4.
Ochranná opatření
4.1.
Izolace
4.2.
Observace
4.3.
Karanténa
5.
Představitelé terorismu
6.
Možnosti bioterorismu v současné době
7.
Prevence

Úryvek

"3 Biologické agens

Na světě je řada nebezpečných mikroorganismů, které mohou být použity teroristy a narušit tak demokratické zájmy na celém světě. Tyto nebezpečné živé organismy nazýváme odborně B-agens. Přenašečem těchto nebezpečných organismů může být nejen člověk ale infikované zvířectvo a rostliny. Biologické zbraně lze použít kdekoliv a kdykoliv, živé organismy neznají hranice a útočí na vše živé. Pro svou jednoduchost použití a ohromnou nebezpečnost pro lidstvo jsou a vždy budou reálnou hrozbou.
Z těch nejznámějších můžeme uvést tyto : Antrax, Mor, Cholera, Variola, botulotoxin, ebola, horečka Lassa a další. Jako příklad jsem rozebral následující B-agens.

3.1 Antrax
Antrax je biologická látka sestavující se z bakterií, která se dostala do podvědomí lidí na celém světě zejména událostmi v USA, kdy byla tato látka ve formě bílého prášku rozesílána v obálkách a balíčkách na politicky a ekonomicky významná místa jako jsou úřady, školy, ministerstva apod.
Antrax je bakteriologické onemocnění zvířat, zejména býložravců, které se přenáší na člověka. Díky tomu byl zneužit teroristickými skupinami, které jej jako hrozbu využívají po celém světě.
Původcem této nákazy je bakterie, která vytváří maličkaté částice, které mají minimální projevy života, dlouhou dobu přežívají a ve vhodném prostředí klíčí a množí se. Pro teroristy je to vhodná látka, která spatřuje své výhody zejména ve velikosti částic, které jsou velmi malé a umožňují tak snadný průchod do organismu vdechnutím a také v tom že imunitní systém člověka není schopen se s touto látkou sám vypořádat. Naopak nevýhoda může být spatřena v tom že k vyvolání úmrtí člověka a jeho větší kontaminaci musí být vdechnuto větší množství částic, většinou tisíce, které jsou v takovém množství snadno viditelné.
Rozeznáváme zpravidla tři formy onemocnění. Nejběžnější forma je kožní, která se projevuje v místě poranění zčernalým vředem. Pokud se neléčí, může vést k rozsevu původců krevní cestou (sepse). Jako doplňující příznaky onemocnění může být přítomna nevolnost , bolesti hlavy, svalů, horečka a pocit na zvracení. Vzácná, ale často smrtící, byla forma střevní, která vznikala při požití kontaminované potravy. Tato forma se projevovala náhlými bolestmi břicha, vysokou horečkou a krvavými průjmy. Poslední je forma plicní která má krátkou inkubační dobu zpravidla 12 hodin až 5 dnů a projevuje se krvácivým zánětem plic, zánětem pohrudnice s výpotkem, krvácením do hrudníku a také postižením centrálního nervového systému.
Pro osoby pracující v riziku nákazy antraxem existuje očkování látkou MBPI, která je však licencována pouze v USA a pro osoby v ČR je zatím nedostupná. Jako ochranné opatření je nutné izolovat nemocné s plicní formou a jejich následná léčba.
Léčbu provází podávání antibiotik a vakcinace. V USA je k léčbě i k preventivnímu podávání,
když je podezření na nákazu antraxem vždy užíván lék Cipro. V České republice tuto látku také najdeme ale pod jinými názvy, zpravidla všechny tyto názvy začínají na „cipro...“ Účinnou složkou těchto léků je látka ciprofloxacin, tato látka je baktericidní to znamená že usmrcuje bakterie a navíc je výhodné že postihuje celou řadu různých bakterií.Nutné je též zabezpečení lékařského dohledu po dobu 60 dnů od doby projevu nákazy. U plicní formy antraxu se kromě ciprofloxacinu doporučuje užít ještě 2 z těchto doplňkových antibiotik : clindamycin, vancomycin, imipenem, meropenem, chloramphenicol, penicilin, ampicilin, rifampin a clarithromycin."

Poznámka

Práce obsahuje obrázky.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera10407
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse