Seminarky.cz > Životopisy > > > Burian Zdeněk a jeho dílo

Burian Zdeněk a jeho dílo

Kategorie: Umělecké obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Esejovitým stylem představuje autor život a dílo slavného ilustrátora a malíře Zdeňka Buriana. S ohledem na vzpomínky na jeho život jsou do životopisu zapojeny i jeho citáty. Součástí práce jsou i ukázky některých prací.

Obsah

1.
Úvod
2.
Život Zdeňka Buriana
3.
Dílo Zdeňka Buriana
4.
Závěr
5.
Použitá literatura

Úryvek

"Teď se ale vrátím o pár let zpátky, protože v žádném případě nemohu přeskočit tak důležitou osobnost v Burianovo životě, jakou byl doktor Stanislav Nikolau. Přední český geograf meziválečného období PhDr. Stanislav Nikolau již v mládí hodně cestoval, spolupracoval na Ottově slovníku naučném a jelikož byl učitelem na středních školách po středočeském kraji, věnoval se i psaní zeměpisných učebnic. Pro upevnění zájmu svých studentů začal k učebnicím vydávat také zeměpisná periodika Země a Lidé (1921 – 19848), Cestou necestou (1935 – 1939) a Širým světem (1923 – 1944). V roce 1924 byl Stanislav Nikolau seznámen se Zdeňkem Burianem, jejichž setkání přineslo dlouhodobou spolupráci, která nakonec trvala celých jedenadvacet let. Zprvu Burian doprovází povídky geograficko-dobrodružného charakteru svými kvaši a perokresbami, později jsou v periodiku Širým světem v cyklu Země a lidé uváděny jeho reprodukce olejomaleb a vůbec prvně se Burianovo kvaše dostávají v hojném počtu i k celým povídkám, knihy M.A.Krukovského – V Ohni, V.Biankiho – Samotář. Celkem se v jedenadvaceti ročnících časopisu Širým světem objevilo 559 ilustrací (z toho 451 kvašů), v edici Země a lidé přes 200 a dalších asi dvanáct titulů se pyšnilo Burianovou obálkou. Pokud projdeme chronologicky tato díla, staneme se svědky rozvoje techniky a vnitřního zrání Zdeňka Buriana. „Burian se již vyrovnal s kompozicí davových scén (např. Tragedie generála Custora), zvládl precizně anatomii zvířat (především kočkovité šelmy, koně, sloni) a v neposlední řadě předstihl ostatní ilustrátory ve volbě scén pro výtvarný přepis.“
Burian se opravdu prokousal svým počátečním obdobím, jeho ilustrace jsou stále více a více žádané, jeho vnitřní život se usadil, a s podporou své novomanželky se dostává k novému zaměstnavateli – nakladateli Josefu Richardovi Vilímkovi. Nakladatelství J.R.Vilímka založil už v roce 1872 rodák z Vamberku, otec výše zmíněného Burianova chlebodárce. Usídlil se v Opatovické ulici v Praze a nakladatelství se stalo jednou z nejvýznamnějších domácích firem. Jeho životnost neohrozila ani smrt pana Vilímka, ale bohužel v roce 1949 z rozhodnutí vyšší moci zaniklo při likvidaci soukromých firem. Burianovou první ilustrací na novém působišti byla obálka knihy R. Kiplinga – Černý a bílý. Burian většinou jednal s obchodníkem panem Schmausem, který mu také nabídl tříletou smlouvu s pevnou pracovní dobou. (To mj. znamenalo, že dostával pravidelnou pevnou mzdu, a tudíž ztrácel nárok na finanční odměnu z dalších dotisků.) Burianova práce se líbí nejen čtenářům, ale i samotnému panu Vilímkovi, a tak ho využívá hned pro několik periodik – Humoristický kalendář, Humoristické listy, Dobrodružný svět, Malý čtenář. Zprvu byl Burian nadšen novou prací, ale později byl natolik vtažen do nakladatelské mašinérie, že ho tento zdrcující kolotoč omrzel. Neměl zájem o humoristickou tvorbu, ale pokud s ní souhlasil, směl ilustrovat Dobrodružný svět, což dělal strašně rád. U Vilímka dostal Burian příležitost ilustrovat i opravdu velké knihy, jako např. J. Verna. Vztah s panem Vilímkem nebyl vždy jen na ryze pracovní úrovni, a tak když se Burian začal věnovat dalším nakladatelům a tak nějak postupně přestával stíhat Vilímkovo zakázky, přinášelo to mnohé problémy řešené v hojné a ne vždy příjemné korespondenci. V té době už ale Burian věděl, co ho baví, čemu se chce věnovat a jakou cenu má jeho práce, a tak kdy smlouva s Vilímkem byl již dříve upravena na volnou tvorbu a honorář od výtisku, musel se pan Vilímek více snažit. Začal intenzivně hledat někoho pro vnitřní ilustrace Burianem zamítaných periodik, aby měl Zdeněk Burian více času na kvalitní práce. Ale nakonec to nepřineslo pro Vilímkovo nakladatelství nejlepší ovoce."

Poznámka

Práce obsahuje obrázky.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera10176
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse