Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > Bydlení - maturitní otázka anglicky

Bydlení - maturitní otázka anglicky


Kategorie: Angličtina

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Krátká maturitní otázka zpracovává téma bydlení. Autor v několika větách popisuje svůj byt i pokoj, srovnává bydlení ve městě a na vesnici a dále se zmiňuje o rodinném rozpočtu. Také informuje o bydlení v Anglii a Spojených státech amerických, uvádí tamní nejčastější typy domů a doplňuje je názornými obrázky. Součástí otázky je související slovní zásoba v českém i anglickém jazyce.

Obsah

1.
Kde bydlím?
2.
Jak vypadá můj pokoj?
3.
Výhody a nevýhody města a vesnice
4.
Rodinný rozpočet
5.
Bydlení v Anglii
6.
Bydlení v USA

Úryvek

"HOUSING
- WHERE DO I LIVE? = I live in Hradec Králové in a flat. It has four bedrooms, one living room, a hall, balcony, kitchen with dining room, rest room and bathroom. It is in fourth floor.
- HOW DOES MY ROOM LOOK LIKE? = I like my room very much and I feel very good there. It is very light-colored with purple decorations. There is a metal bed, a wardrobe with mirror, case, desk, a rug and two lamps. There is also flower sticker above my bed. I really don´t like mess so I am trying to keep my room as tidy as I can.
- PROS AND CONS OF TOWN AND VILLAGE = I prefer living in town because there is more facilities how to spend free time. There is always what to do. There are many schools, shops and everything is near there. Unfortunately, there are many residential areas (estates) in
Czech towns. If you live in village, you are in nature. But it can be complicated to get to city and buy some necessary things.
- FAMILY BUDGET = Every family should think about money and decide which expenses are really important and necessary. The most important recurrent expenses are on food, transport, water, electricity, heating, rent, telephones, media, internet, household, clothes, shoes, petrol … There are also unexpected expenses which can cause many
problems. But there are not only expenses. We can also win the money, inherits and so on … But it is still very important to save money!
- HOUSING IN THE UK = Most people in the United Kingdom live in houses, except big cities, where more people live in flats. The most common houses are …

Apartment buildings = a building divided into flats


[obrázek]


Detached houses = a house for one family ; standing alone


[obrázek]


Semi-detached houses = a house, which is connected to another one


[obrázek]


Terraced houses = line of houses which are connected


[obrázek]

"

Poznámka

Práce obsahuje fotografie domů a tabulku se slovní zásobou, rozsah čistého textu je necelá jedna strana.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4dbf110e37bba.zip (857 kB)
Nezabalený formát:
Bydleni_MO_AJ.doc (891 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse