Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Carl Ransom Rogers

Carl Ransom Rogers

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Carl Ransom Rogers byl velkou osobností humanistické psychologie a psychoterapie 20.století. Položil základy humanistické psychoterapii. Je důležitým přínosem v oboru a to právě proto, že prosazoval individualitu a biologickou podstatu jednání lidí.

Obsah

1.
ÚVOD…………………………………………………..2
2.OSOBNÍ ŽIVOT……………………………………….3
3.OBDOBÍ ROGERSOVSKÉHO HUMANISMU……4
4.SELF A JINÉ POJMY………………………………...5
5.PLNĚ FUNGUJÍCÍ OSOBNOST…………………….6
6.SROVNÁNÍ POJMŮ S FREUDEM A MASLOWEM…………………………………………....7
7.ROGERSOVY TEORIE OSOBNOSTI A CHOVÁNÍ………………………………………………..8 8.CITÁTY………………………………………………...9 9.ZÁVĚR………………………………………………..10
10.POUŽITÁ LITERATURA A ZDROJE…………...11

Úryvek

"Carl Ransom Rogers se narodil 8. Ledna 1902 jako čtvrtý ze šesti dětí v Oak Park (Illinois – předměstí Chicaga). Jeho rodiče byli hluboce věřící – otec byl úspěšný stavební inženýr a matka jako zásadová křesťánka zůstala v domácnosti. Rogers byl už od dětství velmi inteligentní – naučil se číst již ve školce a tak přeskočil celou první třídu. Když bylo Rogersovi 12 let, koupil jeho otec farmu – spíše jako hobby. Stažení se na farmu mělo ale jisté důvody, mělo chránit děti před pokušením života ve městě. Otec podporoval děti v nezávislých a zisk přinášejících pokusech, Carl a jeho bratři měli malé zemědělské oblasti, o které se starali, a příležitostně šlechtili vlastní ovce, krávy nebo prasata. Carl byl jako dítě zdrženlivý a četl hodně knih, nejen o hraničářích a indiánech, ale také o zemědělství a o tom, jak se dělají v zemědělství pokusy a jak se ověřují hypotézy. Naučil se také metodám praxe přírodních věd. Zájem o vědu přivedl mladého Rogerse ke studiu agronomie na univerzitě ve Wisconsinu. Jeho náboženské zaměření ho po účasti na několika emočně nabitých studentských setkáním přivedlo ke změně studia z agronomie k teologii. Toto studium však nebylo posledním místem jeho vzdělávání. Po delším pobytu v čínském Pekingu na World Student Christian Federation Conference (1922), kam se dostal jako jeden z vyvolených studentů, změnil Rogers některé ze svých názorů. Při konferenci viděl, že se řádní a poctiví lidé mohou připojit k různým doktrínám, což vedlo k bolestnému odvratu od náboženského smýšlení jeho rodičů. Po návratu z Číny se rozhodl navštívit Union Theological Seminar, aby se připravil na církevní práci. Tam se Rogersovy a ostatním studentům podařilo dostat povolení k semináři, kde mohli volně diskutovat o svých návrzích. Rogers pokračoval ve svém studiu na vysoké pedagogické škole Columbia University, která ležela proti budově Union Theological Seminar. Jeho přesvědčení, která následovala, mu dávalo pocit, že jej budou otázky, týkající se smyslu života a jeho konstruktivních změn stále zajímat, že však nemlže pracovat pod vlivem náboženských doktrín. Po promoci se Rogers proti vůli svých rodičů oženil s dívkou jménem Helen Elliotová, kterou znal již od raného dětství a která hrála v jeho životě velkou roli. Již během studia začal Rogers prakticky pracovat s dětmi. V roce 1931 ukončil své studium a začal klinicky pracovat v Rochestru, New York. Zde strávil 12 let v jisté vědecké izolaci v poradně pro děti, které se dopustily trestných činů. V této době prodělal velký osobnostní rozvoj, začal se zajímat o teorie Otto Ranka,
~ 4 ~
zpracovával své vlastní vědecké teorie. Tento osobní rozvoj vedl od víry v přísná a neomylná vědecká tvrzení k spolehnutí se na sebe a vlastní zkušenosti a pochopení podmínek osobnostního rozvoje. Jeho psychologickým názorům se však nedostalo uznání, když mu univerzita v Rochestru vysvětlila, že to, co dělá, není žádná psychologie. Přiklonil se tedy k psychiatrii, kde spíše našel svoji řeč. Začal též s přednáškami na fakultách psychologie a pedagogiky. V druhé polovině činnosti v Rochestru se Rogers setkal s několika osobami, které vnesly do jeho pole kontroverzní názory Otto Ranka a jím ovlivněných sociálních pracovníků a psychiatrů skupiny Philadelphia. Třídenní sympozium, u Otto Ranka považoval Rogers za klíčově významné ve vlastním vývoji, neboli za start ke kompetentnímu psychoterapeutovi. Změnu svého přístupu ke klientovi v době práce v Rochestru charakterizuje Rogers otázkou k hledání vztahu, nikoliv metody: „Jaký vztah mohu vytvořit, aby jej tento člověk mohl využít k rozvoji své osobnosti?“ Rogersova první studie „Clinical treatment of the Problem Child“ mu otevřela cestu na katedru Ohio State University (1940-1945), kde dostal ihned profesuru. Po době strávené na Ohio State Universit následovalo 12 let výzkumu na University of Chicago a čtyři roky na University of Wisconsin. Svá poslední léta od roku 1964 strávil Rogers v La Jolla v Kalifornii, kde se věnoval výzkumu skupinové práce s normálními lidmi v Center for Studie sof the Person. Poslední léta svého života věnoval Rogers aplikaci svých teorií na situace politického útlaku a národních konfliktů a cestoval kvůli tomu po světě. V Severním Irsku pracoval s protestanty a katolíky, v Jižní Africe s bílými a černými, v Brazílii se zajímal o přechod z diktátorství k demokracii a ve Spojených státech to byli konzumenti a poskytovatelé. Jeho poslední cestu absolvoval ve věku 85 let do Sovětského svazu. Rogers byl nominován na Nobelovu cenu za mír, avšak nominace přišla bohužel až několik dní po jeho smrti."

Poznámka

VŠAPSy

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera28440
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse