Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Česká kolaborace

Česká kolaborace

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V práci je popsána aktivita české kolaborace na pozadí prvních let druhé světové války. Opominut není ani význam žurnalistiky nebo nástup Reinharda Heydricha a jeho vláda zastrašování. Informuje také o odboji, jehož výsledkem byl atentát na Heydricha nebo případně proces s Emanuelem Moravcem, i převýchova Čechů v proněmeckém duchu. Zabývá se dalším významným symbolem, kterým byla vlajka. Charakterizuje Českou ligu proti bolševismu. Závěr je věnován očistě národa.

Obsah

1.
Aktivita české kolaborace
2.
Nástup Reinharda Heydricha
3.
Emanuel Moravec
4.
Vlajka
5.
Česká liga proti bolševismu
6.
Očista

Úryvek

"Česká liga proti bolševismu
Zatímco český národ viděl v Sovětském svazu osvoboditele a zachránce od germanizace, byla v Protektorátu rozvířena nacisty v souvislosti s československo-světskou smlouvou z 12.12. 1943 silní protisovětská propaganda. Avšak minula se účinku. Smlouva nalezla široký pozitivní ohlas a byla s uspokojení a nadějemi přijímána celým národem. Měla být zárukou , že se ani v budoucnu nebude opakovat Drang nach Osten.
Několik měsíců po podepsání smlouvy byla v Protektorátu ustanovena organizace, která dostala název Česká liga proti bolševismu. Podléhala přímo Moravcově ministerstvu školství. V něm řídil její záležitosti sekční šéf nacisty Adolf Leigeb.
Propagace strachu z bolševismu byla jedna z posledních zbraní, která, která měla nahradit slábnoucí sílu wehrmachtu. Za ustavení České ligy proti bolševismu stál plnou vahou a výmluvností Em. Moravec. Velkou iniciativu při jejím ustanovení měl také kolaborantský redaktor Večerního Českého slova Karel Werner, jehož sympatie k fašismu byly známy již v předmnichovské republice.
Liga měla být nejenom vývěsním propagačním štítem, ale také politickou organizací. Do jejího čela byl po delším jednání postaven prof. Josef Drachovský, předseda Národní rady České. Oficiální činnost zahájila organizace 23. ledna 1944.
Předsednictvem strany byli: Drachovský , místopředsedové Josef Bartoň z Dobenína, rolník Fr. Zmeškal z Nahošovic, Karel Röhlich, předseda závodního
Výboru Českomoravských strojíren v Praze, a doc. Josef Kliment.
Hlavní činnost ligy spočívala v pořádání přednášek a různých shromáždění. Obyvatelstvo bylo na tyto akce naháněno přímým a nepřímým nátlakem. Obsahem přednášek bylo odsouzení sovětského svazu, propagace nacistické ideologie a vyzvedávání bojových akcí německé armády. Zároveň s tím byla vydávána řada propagačních letáků k boji proti Sovětskému svazu.
Od svého ustanovení až do ledna 1945 uspořádala organizace 231 veřejných projevů. V polovině roku 1944 byl Drachovský zatčen gestapem a na jeho místo nastoupil fanatický fašista Antonín Liška.
Liga proti bolševismu byla také zapojena do zpravodajské sítě sicherheitsdienstu prostřednictvím bývalého vlajkaře H. Tuskányho. Do jeho ústředí docházeli také přímo čeští udavači s oznámením i na své spolupracovníky nebo jiné občany, která byla okamžitě předávána gestapu.
Profil této kolaborantské instituce určovali – vedle okupačních a berlínských úřadů- Moravec, k. Werner, Karel Korp, Vilém Nejedlý, Hugo Tuskány, František Teuner, Antonín Liška a jiní činitelé. Ačkoliv se tato organizace snažila rozvinout širokou propagandu, zůstala mezi lidem zcela izolována. Bombasticky rozpoutaná agitace v tisku a v rozhlase skončila naprostým fiaskem.
Dne 16. července 1943 pověřil Moravec r. Rychtrmoce, divizního generála vedením Českého svazu válečníků a dne 12. března 1944 se konal jeho sjezd, kde se konala porada vedoucích činitelů svazu( Rychtrmoc, Forbelný, Mohapel, Burda, Janda, Hintenaus), kde vyplynul požadavek, aby bylo české vojsko posláno na frontu proti Sovětskému svazu.
Tento požadavek se pak objevil v podání Roberta Rychtrmoce, zaslaném dr. Háchovi 25. dubna 1944. požadoval, aby byla Hitlerovi nabídnuta na východní frontu česká armáda o 600 000 mužích, která by vznikla mobilizací ročníků v počtu 15 v rozmezí 21-35 let.. jeho pronacistický fanatismus byl bezbřehý. Ještě 9. dubna 1945 navrhoval zoufalý pokus před definitivní porážkou nacistického Německa- opět požadoval mobilizaci 8 mladších a 8 starších ročníků. Díky Sovětské armádě, která v té době bojovala již na Moravě, vývoj frontových akcí neodvratně spěl ke zhroucení fašistického Německa."

Poznámka

Práce uvádí množství konkrétních jmen.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1060
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse