Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Dekolonizace francouzských a britských kolonií: porovnání na případu Alžírska a Indie

Dekolonizace francouzských a britských kolonií: porovnání na případu Alžírska a Indie

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Univerzita Karlova Fakulta sociálních věd, Praha 1

Charakteristika: Seminární práce pro předmět Soudobé dějiny západní Evropy se zabývá procesem dekolonizace ve dvou největších koloniálních mocnostech. Zkoumá jejich shodné rysy a odlišnosti a porovnává je na dvou konkrétních příkladech – dekolonizaci Indie a Alžírska. Zmiňuje se o vývoji v zemích v posledním století a vysvětluje pojmy kolonizace a dekolonizace.

Obsah

1.
Úvod
2.
Kolonizace a dekolonizace
3.
Francie a Velká Británie po druhé světové válce
4.
Rozpad koloniálního systému
4.1.
Indie
4.2.
Alžírsko
5.
Závěr

Úryvek

"2. Kolonizace a dekolonizace
Kolonizace je snaha jednoho státu ovládnout ať přímo, či nepřímo jiný stát nebo území. Tyto snahy se objevovaly již od starověku, ale ve formě, kterou známe dnes, o něm mluvíme hlavně ve spojení s „expanzionistickou politikou evropských mocností v druhé polovině 19. století, s bojem za rozdělení méně vyvinutých oblastí na sféry vlivu (Afrika, částečně Asie).“ Důvodů pro takové jednání byla celá řada – ekonomické (získání surovin, pracovních sil, možnost vyvážení výrobků), ideologické, které měly kolonialismus ospravedlnit (teorie převahy bílé rasy), strategické (snaha udržet si území vyvolávala nutnost dalšího rozšiřování už jen proto, aby si sousední území nepřivlastnil někdo jiný), ale důvodem mohl být i názor, že kolonie jsou znakem moderní velmoci.

Největší impérium se podařilo vybudovat Velké Británii, kde podpora imperiální politiky byla v podstatě celonárodní. V době svého největšího rozmachu zahrnovalo Britské impérium zhruba čtvrtinu světové populace. Jiná situace byla ve Francii, kde se nejednalo o celonárodní zájem a hlavní kolonie této země se nacházely v Asii a v Africe. Kolonie samozřejmě nevlastnily pouze tyto dvě země – mezi koloniální velmoci svým způsobem patřilo i Rusko (které však nově nabytá území připojovalo přímo k vlastnímu a následně je důkladně rusifikovalo) a řada dalších zemí – např. Portugalsko, Španělsko, Nizozemsko… .

Opakem kolonizace je pak logicky pojem dekolonizace, což je vymaňování se kolonií z přímé závislosti na svých metropolích (viz citace na str. 3). Hlavním spouštěčem dekolonizace byla druhá světová válka a nástup USA na pozici první světové velmoci. Právo na sebeurčení národů bylo pak jasně zakotveno i v Organizaci spojených národů. Právě Spojené státy ihned po ukončení druhé světové války silně tlačily na dvě největší koloniální mocnosti – Velkou Británii a Francii, aby se vzdaly svých impérií a likvidace kolonialismu byla jedním z předmětů soupeření Východu a Západu. Přístup Francie a Británie k ukončení kolonizace byl velmi rozdílný (o tom později v práci) a tento rozdíl vedl velmi pravděpodobně k relativní stabilitě Britského společenství na jedné a k neúspěchu Francouzského společenství na druhé straně. Ačkoliv je vcelku jasné, že dekolonizace je jevem nevyhnutelným, její důsledky nebývají vždy jednoznačné – velkou část zemí většinou zasáhne politická nestabilita, která často vede k občanské válce.

3. Francie a Velká Británie po druhé světové válce
Porovnání situace obou zemí po druhé světové válce je z hlediska následného porovnání průběhu dekolonizace velmi důležité a zaměří se na několik hlavních hledisek.

Ekonomická situace byla v obou zemích velmi vážná, průmysl byl zničen, došlo k velkým ztrátám na životech, obě země byly před bankrotem. Finanční rezervy Británie byly v podstatě vyčerpány a krutá zima na přelomu let 1946 a 1947 vše jen zhoršila a země byla silně závislá na finanční pomoci USA. Francie na tom nebyla o mnoho lépe – zničená byla železniční síť i průmyslová města a velká část bytového fondu. Během německé okupace byla odcizena velká část strojního zařízení, surovin i potravin. Obchod mezi evropskými zeměmi po válce příliš nekvetl a tak se Francouzi zaměřili na vývoz a obchod s koloniemi a vzrostly i investice do kolonií za účelem objevování a zhodnocení nových zdrojů (např. ropa). Ale ani Francie se neobešla bez americké pomoci, kterou dostala například díky dohodě „Blum-Byrnes“ .

Obě země utrpěly i velké ztráty na lidských životech. U Británie se na tom podepsal rok osamoceného boje proti třem protivníkům a její ztráty činily přes 350 000 padlých (včetně obětí z dominií a kolonií). Po válce navíc Británii zatěžovaly závazky v Řecku, až je nakonec nebyla schopna plnit a pomoc převzaly Spojené státy. Ve Francii dosahovaly ztráty zhruba „600 000 životů, což sice představovalo asi jen 45% ztrát ve srovnání s první světovou válkou, nicméně v důsledku nepříznivého demografického vývoje v celé první polovině 20. století byl počet obyvatelstva nižší než začátkem století.“ a mnohem více než v Británii bylo ve válce zasaženo civilní obyvatelstvo a velkou část mrtvých tvořily oběti holocaustu."

Poznámka

Zpracováno pro předmět Soudobé dějiny západní Evropy, obor Soudobé dějiny.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24199
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse