Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Dekolonizační proces v Angole

Dekolonizační proces v Angole

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Portugalsko: Impérium na pokraji rozpadu - kolonizace během staletí, vztah ke koloniím, "závod o Afriku" (jeho průběh, osobnosti, které v něm hrály roli, důsledky), otrokářství a moderní otrokářství, António de Oliveira Salazar (imperiální mýtus, důvody jeho neúspěchu, Charta OSN), zahraniční emancipační vlivy v Angole, Kennedy, "rok Afriky", rezoluce o poskytnutí nezávislosti koloniálním zemím a národům. Od ticha k bouři - reakce Portugalska na rezoluci, nepokoje (jejich původci, průběh, příčiny, důsledky, politické zneužití), soupeření Ruska a USA o vliv nad Afrikou, podpora zahraničního odboje, portugalská snaha o reformu, embargo OSN, krize v Portugalsku, odmítnutí pomoci USA, dopady studené války. Válka - Henrique C.Galvão (snaha odhalit lži obou stran v konfliktu), izolace Lisabonu, postoje Portugalska, Ruska a USA v konfliku, tříštění nacionalistického tábora v Angole, opozice v Portugalsku. Vystřelené ‚Šípy‘ - snaha velmocí převést partyzánskou válku na velké válené operace, důvody, které k tomu měly, vývoj v jednotkách obou stran, mediální blafování nacionalistů. Nedokončená dekolonizace - situace v Angole po vojenském převratu v Portugalsku, Soares Carneiro, dekolonizační program, nárůst nepokojů, neshody angolských hnutí, boj o to, kdo bude v den vyhlášení nezávislosti ovládat zemi. Válka po válce - postoj USA a Ruska k Angole, chování UNITY, boje MPLA a UNITA, sestavení mírového kabinetu a opětovné propuknutí bojů, atentát na Savimbiho.

Obsah

1.
Portugalsko: Impérium na pokraji rozpadu
2.
Od ticha k bouři
3.
Válka
4.
Vystřelené ‚Šípy‘
5.
Nedokončená dekolonizace
6.
Válka po válce

Úryvek

"Po mnoha staletích vyčerpávající angažovanosti na čtyřech kontinentech Portugalci považovali zámoří za integrální součást svého státu, ačkoli se k němu v podstatě stavěli pouze jako k nevyčerpatelnému zásobišti zboží a surovin nejrůznějšího druhu, v případě Angoly především otroků. Až na pár světlých výjimek guvernéři zámořských kolonií spíše ve svých úřadech přežívali, než aby se pokoušeli z oblastí jim svěřeným vytvořit plnohodnotná, závislá území Portugalska. A naopak Portugalsko do svých kolonií investovalo vždy jen tolik, aby nehrozila ztráta těchto zdrojů bohatství. A tak, zatímco Portugalsko střídavě bohatlo a chudlo v závislosti nejen na válkách v daných oblastech, které muselo financovat, se postupem času dostal do čela portugalské politiky výrazný státník s jasnou vizí, který dokázal na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století zajistit Portugalsku i jeho koloniální říši stabilitu a klid po dvou desetiletích hospodářského úpadku a politických zmatků. 28. května 1926 padl lisabonský republikánský režim a o dva roky později se ministrem financí nastoupivší vojenské vlády stal civilista a ekonom António de Oliveira Salazar. Rozhodl se zachránit rozpadající se impérium a uskutečnit svou archaickou ideu multikontinentální říše, kterou se jim kromě bouřících se nacionalistů snažily zbořit i evropské mocnosti.
O portugalské kolonie byl zájem už v druhé polovině 19. století, kdy se v evropských kruzích ve jménu lidskosti diskutovalo o otroctví, které bylo po půlstoletém naléhání Velké Británie v portugalských koloniích definitivně zrušeno až roku 1878, a špatné správě jejich území. V této době započal tzv. „Závod o Afriku“, kdy se industrializovaná Evropa začala poohlížet po afrických zdrojích, přičemž portugalská území byla jednou z mála cest do nitra tohoto stále ještě neprozkoumaného kontinentu. Po berlínské konferenci o Kongu v listopadu roku 1884, kvůli níž musel Lisabon souhlasit s odevzdáním pravého břeku řeky Konga takzvanému Svobodnému státu konžskému pod správou belgického krále , se Portugalci museli zapojit do této honby za územím. Z obsazování Afriky se stala prestižní ukázka síly a významu evropských států, přičemž Portugalsko, země, které se industrializace vyhnula obloukem, bylo odsouzeno k nerovnému souboji s mnohem lépe vybavenými mocnostmi. V touze po uznání svých historických nároků se Portugalci často uchylovali k zoufalým a naivním činům, jako byla například tzv. „růžová mapa“, představená udiveným mocnostem roku 1886 - zakreslovala obrovské plochy Afriky mezi Luandou a Mosambikem, západním a východním pobřežím kontinentu, jako portugalský majetek. Byl to svým způsobem konec staletého britsko-portugalského spojenectví , neboť Cecil Rhodes, britský koloniální podnikatel a politik a pravděpodobně nejvýznačnější představitel britského imperialismu, se už od roku 1885 netajil úmyslem vybudovat britskou Afriku od Káhiry po Kapské Město. Tento počin pak nepřímo vymezil hranice Angoly a to způsobem naprosto opačným, neboť se vyvinul v jeden z nejdramatičtějších mezinárodní konfliktů „závodu o Afriku“. Ultimatum, které předložil britský ministr zahraničních věcí lord Salisbury 11.1.1890 vládě Barrose Gomese, požadovalo portugalský ústup z vnitrozemí pod pohrůžkou přerušení diplomatických vztahů, jinak řečeno pod hrozbou britského nepřátelství. Pokořené a zdrcené Portugalsko muselo na svůj sen zakreslený na „růžové mapě“ rezignovat."

Poznámka

Velmi rozsáhlé, dobře zpracované.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera4610
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse