Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Deregulace nájemného v roce 2002?

Deregulace nájemného v roce 2002?

Kategorie: Bytová politika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce charakterizuje stávající regulované nájemné a jeho úskalí (situaci venkova a města, místně obvyklé nájmy), a zamýšlí se nad tím, zda již není přežité. Popisuje, jak by měla regulace probíhat, a klade si otázku, zda vláda pro změny nájemného připravuje příznivé klima. Charakterizuje fungování černého trhu a ptá se, zda na něj bude mít deregulace nějaký dopad. Poslední část popisuje fungování dvou z nástrojů, které by měly pomoci řešit problémy s deregulací: hypotéky a Státní fond rozvoje bydlení.

Obsah

1.
Přežil se stávající způsob regulace?
2.
Venkov versus město
3.
Místně obvyklé nájmy
4.
Postoje k deregulaci
5.
Jak by probíhala deregulace
6.
Připravuje vláda klima pro úspěšný přechod na smluvní nájmy?
7.
Černý trh
8.
Hypotéky
9.
Státní fond rozvoje bydlení

Úryvek

“ CO SE STANE S ČERNÝM TRHEM ?

Ten kdo uvažuje o tom, že si na černém trhu koupí za statisíce korun dekret na byt, měl by s definitivním rozhodnutím ještě nějakou dobu počkat. Odborníci totiž předpokládají, že plánovaná liberalizace nájemného uvolní trh s byty a zcela ochromí černý trh. Jak rychle se to stane, bude záviset na přístupu měst a obcí, které o výši nájemného budou po roce 2002 rozhodovat. "Pokud někdo nepotřebuje opravdu akutně řešit svou bytovou situaci, měl by s koupí dekretu počkat a zjistit si, jak bude chystaná změna uplatňována v praxi," upozorňuje bývalý poslanec ODA a odborník na bytovou problematiku Libor Kudláček. "Je totiž více než pravděpodobné, že dostupnost bytů se zlepší," dodává. V České republice je podle údajů ministerstva pro místní rozvoj celkem 3,7 milionu bytů. Z toho zhruba milion bytů je ve vlastnictví obcí a státu. A právě tyto byty jsou největším problémem. Nikdo totiž neví, kolik z nich je obsazeno trvale a kolik jejich "majitelé" pronajímají. Pokud se nájemné v těchto bytech dostane na tržní úroveň, přestane být jejich další pronájem zajímavý. Počet volných bytů by se pak mohl nečekaně prudce zvýšit. V České republice totiž rozhodně není nedostatek bytů. Statistiky udávají 390 bytů na tisíc obyvatel, což odpovídá přibližně evropskému průměru, kde je zhruba sedmina bytů volných. Praha má dokonce více než 400 bytů na tisíc obyvatel. Podle některých informací je ale obvyklé, že i v luxusních čtvrtích jako například Vinohrady, jsou neobývané byty. Důvod? Regulované nájemné totiž umožňuje, aby průměrná rodina utáhla ze svého příjmu dva až tři byty, které si může držet po celé desetiletí.

S uvolněním určitého procenta bytů počítá i ekonom společnosti Conseq Finance Petr Zahradník. "Zpočátku dojde k růstu cen, což znevýhodní další pronajímání obecních bytů. Následkem toho se nevyužívané byty uvolní a spolu s tím, jak bude poptávka po volných bytech klesat, začne se opět snižovat i cena," vysvětluje. Ke zničení černého trhu se státními byty podle odborníků přispěje i další bytová výstavba. Liberalizace nájemného by ji měla opět rozhýbat. Za regulované nájemné se totiž majitelům domů až dosud nevracely ani náklady na opravy. Přestože si majitelé domů i realitní firmy stěžují na nízké nájemné, není důvod se obávat, že by se ceny vyhouply příliš vysoko. Obyvatelé v České republice totiž dávají za bydlení zhruba 20 procent ze svých příjmů, což je jen o něco méně než je průměr v západoevropských zemích. Analytici přitom uklidňují, že trh bude muset respektovat kupní sílu obyvatelstva.

Jaké zákony panují na černém trhu s byty?

Proč se v Česku tak daří černému trhu s byty? Příčinou je propastný rozdíl mezi cenami za bydlení v nájemních bytech. Na jedné straně stojí byty s levným, regulovaným nájemným a na druhé byty drahé, pronajímané za volnou cenu. Výhodná cena se vztahuje v republice na třetinu bytů, v Praze téměř na polovinu. Nízké ceny za bydlení jsou živnou půdou pro podvody. Touha dostat se co nejlaciněji k bytu vede například k fingovaným výměnám za úplatu, ale i k neoprávněným přechodům nájmu či násilnému obsazování bytů. Postiženými vlastníky jsou přitom obvykle obce. takové spekulace jsou však trestné. Podle občanského zákoníku může disponovat s majetkem jen jeho vlastník, popřípadě v režimu jeho vůle i další oprávněné osoby. Obcházení zákona je protiprávní.. Podvodům nahrává i skutečnost, že při jejich odhalení není viník dostatečně potrestán. „Dokud nebude vytvořen volný trh s byty a příslušná ministerstva nepřestanou vymýšlet nesmysly, podvody neskončí," soudí advokát František Šejnost."

Poznámka

Obsahuje tabulku.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera858
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse