Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > Diabetes mellitus - maturitní otázka 5/15

Diabetes mellitus - maturitní otázka 5/15


Kategorie: Zdravotnická škola

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o vypracovanou maturitní otázku z vnitřního lékařství, která se věnuje jednotlivým typům tohoto onemocnění, jeho klinickým příznakům a způsobům diagnostikování choroby. V neposlední řadě jsou také zmíněny postupy terapie. Předchozí maturitní otázku naleznete zde Poruchy acidobazické rovnováhy - maturitní otázka 4/15, následující Hypertenzní choroba - maturitní otázka 6/15.

Obsah

1.
Dělení diabetu
2.
Klinika
3.
Diagnostika
4.
Terapie

Úryvek

"Diabetes mellitus I. typu
Je charakterizován absolutním nedostatkem insulinu, ke kterému došlo v důsledku destrukce β-buněk Langerhansenových ostrůvků slinivky břišní při autoimunitním poškození. Jedinci mají genetickou predispozici a spouštěcím faktorem bývá nejčastěji virová infekce, nadměrná fyzická nebo duševní zátěž. Klasicky je to onemocnění hlavně dětí a dospívajících, ale může se manifestovat i po 40. věku života. Tvoří asi 5 % diabetiků.

Diabetes mellitus II. typu
Dochází k němu v důsledku ztráty cítivosti periferní tkáně vůči insulinu. V krvi je vysoké množství insulinu a současně hyperglykémie. Manifestuje se v dospělém věku a je často sdružen s obezitou.

Sekundární diabetes
Příčinou je akutní nebo chronický zánět slinivky, tumory slinivky, všude tam, kde dochází k destrukci slinivky. Dalším typem je polékový, např. při terapii kortikoidy.

Gestační diabetes
Manifestuje se zpravidla v 24. až 28. týdnu gravidity, po porodu úprava, ale v pozdějším věku se může objevit DM II. typu.

Porucha glukosové tolerance
Diagnostikuje se oGTT, kdy za 2 hodiny je glykémie 8-ll mmol/l. Doporučuje se omezení jednoduchých cukrů ve stravě, lx za rok kontrola glykémie."

Poznámka

Psané v poznámkách.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x46098da90b135.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Diabetes_mellitus.doc (40 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse