Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Disociativní poruchy

Disociativní poruchy

Kategorie: Psychologie, Medicína, Ošetřovatelství

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická, Ústí nad Labem, Palachova 35, příspěvková organizace Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická, Ústí nad Labem

Charakteristika: Práce zpracovaná na oboru Diplomovaná dětská sestra pojednává o disociačních poruchách. Obsahuje jejich vymezení, popis diagnostických kritérií, etiologie, terapie i jednotlivých typů.

Obsah

1.
Úvod
2.
Obecná diagnostická kritéria
3.
Etiologie
4.
Terapie
5.
Typy poruch
6.
Jiné disociační poruchy

Úryvek

"Typy poruch

Dissociativní amnézie
Hlavním rysem je náhlá ztráta paměti, týkající se obvykle důležitých událostí. Není přítomna organická příčina a učení se novému není narušeno.
V typickém případě bezprostředně nasedá na životní událost, způsobující postiženému mimořádně silný psychický stres (náhlé ohrožení života, účast nehodě, apod.) a je na tyto události omezena. Může se rovněž objevit bez zjevné provokující události, v těchto případech je způsobena vznikem nebo oživením psychického konfliktu, který je pro postiženého neúnosný a je mechanizmem disociace odštěpen od vědomí.
Je to vzácná, ale nejčastější z disociačních poruch. Vyšší výskyt při katastrofách a za účasti války. Častější je u žen. Začátek i konec bývají náhlé. Končí úplnou úzdravou. Nebývá rekurentní.

Dissociativní fuga
Tato porucha je charakterizována náhlými, neočekávanými útěky z domova, během kterých jedinec se zdánlivě účelně chová a v některých případech může přijmout částečně i novou identitu. V průběhu fugy si nevzpomíná na svoji minulost a po odeznění stavu může mít amnézii na události v jejím průběhu.
V typickém případě se fuga skládá z krátké cesty, v jejímž průběhu jsou kontakty jedince s ostatními lidmi minimální a jeho nová identita je jednoduchá a nekompletní. Často začíná jako bezprostřední reakce na silný psychosociální stres a má krátké trvání, může však být způsobena rovněž déletrvajícím psychickým konfliktem. Určité části osobnosti jsou odštěpeny – disociovány od její obvyklé komplexní organizace a jednají samostatně. V pozadí se nachází motivace uniknout od bolestivých emočních zážitků.
Začátek obvykle po psychosociálním stresu. Trvá většinou krátce, několik hodin, výjimečně dnů nebo měsíců, s delším cestováním. Remise bývá spontánní, rychlá. Nebývá tendence k rekurenci. Může následovat amnézie na traumatické události.

Dissociativní stupor
Pacientovo chování splňuje kritéria pro stupor, ale nezjišťuje se organická příčina. Stejně jako při ostatních disociačních poruchách existuje pozitivní průkaz psychogenní etiologie, většinou je příčinou silná úzkost nebo nepříjemné emoční prožitky, způsobené traumatickým životním zážitkem nebo psychickým konfliktem. Stupor se diagnostikuje na základě výrazného omezení nebo úplného chybění volních pohybů a normálních reakcí na vnější podněty, jako je světlo, zvuky nebo dotek. Úplně nebo téměř chybí řeč, spontánní a účelné pohyby. Naproti tomu otevřené oči a jejich koordinované pohyby spolu s dalšími reakcemi většinou jasně svědčí o tom, že pacient je při vědomí.
Je to vzácná porucha, která je častější u žen. Začíná i končí obvykle náhle a jen zřídka je rekurentní. Odeznívá spontánně.

Trans a stavy posedlosti
Trans je charakterizován dočasným změněným stavem vědomí s nápadně zmenšenou nebo selektivně směrovanou reaktivitou na podněty z okolí.
Stav posedlosti je charakterizován vírou postiženého, že je ovládán jinou osobností, duchem, božstvem nebo „silou“. Jedná se o dočasnou ztrátu pocitu osobní identity a plného vnímání okolí. Předpokládá se stejná etiologie jako u ostatních disociačních poruch – odráží maladaptivní pokusy se psychologicky vypořádat s psychickým konfliktem nebo uniknout od silných emočně bolestivých prožitků.
Do této poruchy však patří pouze stavy transu, které jsou mimovolné a nechtěné a které se vtírají do obvyklých činností tím, že vznikají mimo náboženské nebo jiné kulturně přijatelné situace.
Prevalence je kulturně podmíněna. Rozvíjí se obvykle rychle, často v průběhu rituálního obřadu a odeznívá spontánně."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera28045
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse