Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Divadelní reflexe - povalečné období až rok 1989

Divadelní reflexe - povalečné období až rok 1989

Kategorie: Divadlo

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nejprve charakterizuje poválečnou situaci v divadle obecně, věnuje se největším režisérským osobnostem té doby. Poté autorka charakterizuje nejznámější brněnská divadla a popisuje jejich vývoj, tématickou skladbu, účinkující, typy představení, které se v nich hrály a osobnosti, které s divadlem spolupracovaly.

Obsah

1.
Úvod
2.
Brno
2.1
Divadlo Husa na provázku
2.2
HaDivadlo

Úryvek

"Divadlo Husa na provázku

Myšlenka založení experimentální scény se zrodila na divadelní fakultě JAMU v okruhu studentů dramaturga B. Srby a realizovala se v září roku 1967. Název Husa na provázku byl převzat ze stejnojmenné knihy filmových a divadelních libret J. Mahena. Jádro skupiny tvořili studenti režie E. Tálská, Z. Pospíšil a P. Scherhaufer, jejich kolegové z herectví a skladatel M. Štědroň spolu s dalšími četnými výtvarníky a literáty. Uměleckým vedoucím se stal B. Srba, který formuloval program nepravidelné dramaturgie – hledání nových témat v oblasti textů původně nedramatických. Jejich hlavními body bylo hledání a experimentování, dramaturgická otevřenost, hraní v nepravidelném prostoru – uspořádání scény se lišilo dle inscenace, fyzická a pohybová připravenost herců, kontakt s aktuálními tendencemi světového divadla, později označovanými za tzv. druhou divadelní reformu. Nový model organizace a správy divadla, inspirovaný pracovní řádem Burianova D 34, teorií informace způsobu chování dynamických struktur, usiloval o optimální využití tvůrčích sil: maximální pravomoci tvůrců, dvoustupňový systém řízení a stabilizační úloha zpětné vazby.

První představení určené pro veřejnost se uskutečnilo 15. 3. 1968 v Procházkově síni Domu umění. Činnost souboru byla zahájena hrou režírovanou Z. Pospíšilem Panta Rei aneb Dějiny narodu českého v kostce. Následovala inscenace v režii Evy Talské Šibeniční písně a nakonec se představil režisér P. Scherhaufer s balzacovskou adaptací Umění platiti své dluhy a uspokojovati věřitele, aniž by bylo třeba vyjmout halíř z vlastní kapsy. Dům umění se stal na 25 let domovskou scénou souboru. Díky nástupu G. Husáka do funkce generálního tajemníka KSČ bylo divadlo nuceno vypustit ze svého názvu slovo „husa“. V prvním, poloprofesionálním období svého fungování ( 1968-1971 ) připravil kolektiv 18 inscenací. Vedle prací zakládajících režisérů se objevila první autorská práce B. Polívky Příběh z rodných hor. Některé inscenace byly hrány v Domě pánů z Kunštátu nebo v Loutkovém divadle Radost. 1972 se divadlo profesionalizovalo a do souboru vstoupili noví herci jako např.: J. Bartoška, K. Heřmánek, P. Zedníček , M. Donutil a J.Pecha. Na místo dramaturga byl angažován teatrolog a historik umění P. Oslzlý, do té doby protagonista brněnské alternativní skupiny Quidam, který se v následujících letech podílel na rozšiřování programového směřování souboru o paradivadelní a společensky alternativní aktivity, na rozvíjení kontaktů s hnutím otevřeného divadla a na přípravě mezinárodních projektů. V letech 1973 – 78 vznikaly v rychlém sledu projekty, jimž se Divadlo na provázku prosadilo i v evropském kontextu – např.: Commedia dell´arte nebo Balada pro banditu. Od roku 1975 byl soubor zván na festivaly otevřeného divadla, účastnil se prestižních divadelních přehlídek a podnikal četná zahraniční turné. Díky úspěchům se soubor rozšířil o nové členy, jimiž se staly mladé herečky jako např.: I. Bittová, D. Kaplanová a M. Kakáčová.

V roce 1979 bylo divadlo administrativně připojeno ke Státnímu divadlu v Brně jako jeho experimentální scéna a šéfem se stal Herec Státního divadla J. Tuček..."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera6990
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse