Seminarky.cz > Studijní podklady > Zápisky z přednášek > > Dokonalý muž ve společnosti - výpisky z přednášky

Dokonalý muž ve společnosti - výpisky z přednášky


Kategorie: Humanitní - ostatní

Typ práce: Zápisky z přednášek

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce velmi povrchně seznamuje se zásadami vhodného oblékání muže do společnosti. Uvádí pravidla oblékání nejen obleku, košile i kravaty, ale také vhodně zvolených bot a ponožek. Řeší rozepínání saka i vesty.

Obsah

1.
Žena - varianty oblečení
2.
Muž - varianty oblečení
2.1.
Oblek
2.2.
Košile a kravata
2.3.
Rozepínání saka a vesta
2.4.
Boty a ponožky
2.5.
Hygiena

Úryvek

"Muž se do společnosti vypravuje mnohem jednodušeji než žena, především proto, že jeho repertoár oblečení je velmi omezený.

Žena má nekonečné množství variant oblečení pro každou příležitost, muž si vezme ve dne světlejší a večer tmavý oblek. Během dne nosíme obvykle šedý oblek v jakémkoli odstínu a záleží na osobní oblibě, zvolíme-li i jiné barvy - hnědou nebo modrou. Všechny barvy by ovšem měly být tlumené a každým jiným oblekem než s černým končíme po 18. hodině.

Oblek může mít nenápadný vzorek, který by měl ladit se vzorkem košile a kravaty. Košili nosíme k obleku vždy jen s dlouhým rukávem, protože podle nepsaného pravidla nám musí z rukávu saka vyčnívat centimetr manžety košile. Knoflíčky na límci prozrazují košili na denní nošení, po 18. hodině ji vyměníme za večerní. Košile do zaměstnání může být vzorovaná, ze všech vzorků je nejdecentnější proužek.

Máme-li proužkovanou košili, raději volíme kravatu jednobarevnou nebo puntíkovanou, aby proužky kravaty a košile nepůsobily disharmonicky. Uzel na kravatě vážeme podle límečku: do široce rozevřeného límečku vážeme masívní windsorský uzel, do úzkého límce, který nám neponechává moc prostoru, vážeme podlouhlý jednoduchý Shelbyho uzel.

Sako u dvouřadového obleku rozepínáme, jen když usedneme, jinak musí být vždy zapnuté. U jednořadového obleku máme větší volnost; sako můžeme mít rozepnuté když hovoříme s kolegy, v běžném pracovním kontaktu, a samozřejmě, když usedneme. Zapneme si ho vždy, když se představujeme, podáváme někomu ruku, vystupujeme na pódium, pronášíme přípitek nebo proslov, uvádíme hosty apod., tedy vždy v exponované společenské situaci.

Má-li sako tři knoflíky, zapínáme první dva odshora (u spodního knoflíku se už fazóna saka rozbíhá, knoflík by ji nepřirozeně stahoval). U vesty můžeme ponechat poslední knoflíček rozepnutý, protože vestu při usednutí nerozepínáme. Máme-li vestu, můžeme mít sako rozepnuté častěji než u saka bez vesty, ale i tak si ho raději zapneme, jsme-li středem pozornosti. Kalhoty by měly mít správnou délku: u podpatku dva prsty nad zemí.

Boty nosíme k obleku vždy šněrovací - mokasíny nebo šněrovací boty si můžeme vzít tehdy, máme-li sako a kalhoty z jiného materiálu, nebo jdeme-li na garden party a máme na sobě světlé ležérní sako a košili bez kravaty. Boty by neměly příliš kontrastovat s oblekem; máme-li světlý oblek, nezvolíme černé boty, ale raději hnědé, šedé nebo béžové."

Poznámka

Práce s nízkou informační hodnotou.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x48f49878ad701.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Muz_ve_spolecnosti.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse