Seminarky.cz > Životopisy > > > Dystopie 20. století

Dystopie 20. století

Kategorie: Životopisy spisovatelů

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce se týká tématu dystopie v dílech vybraných spisovatelů. Nejdříve je stručně uveden krátký životopis spisovatele, poté si autor všímá hlavních děl a charakterizuje tvorbu daného romanopisce. Takto se seznámíme se životem a dílem Raye Bradburyho, George Orwella a Aldouse Huxleyho. V další části práce jsou rozebrána vybraná díla těchto spisovatelů. Nechybí zde uvedení hlavních postav, popsání děje a zajímavou částí jsou závěry, v nichž si autor všímá rozsahu dystopických prvků těchto děl. Vše je doplněno citacemi. Závěr práce patří srovnání uvedených spisovatelů. Důraz je kladen na styl psaní a jsou charakterizovány rozdíly jejich tvorby.

Obsah

1.
Život a dílo Raye Bradburyho
2.
Život a dílo George Orwella
3.
Život a dílo Aldouse Huxleyho
4.
Ray Bradbury: 451 stupňů Fahrenheita
5.
George Orwell: 1984
6.
Aldous Huxley: Konec civilizace aneb Překrásný nový svět
7.
Srovnání autorů a jejich děl
8.
Použitá literatura

Úryvek

„George Orwell – 1984

1984 – dystopický román z roku 1948. Vize komunistické totalitní společnosti. Vize totality dovedené do naprosté dokonalosti. Je to jedno z nejzásadnějších děl 20. stol. Je zařazena mezi 100 nejvlivnějších knih 20. stol. Román je často zmiňován v narážkách (v roce 1984 firma Apple udělala reklamní kampaň ve stylu románu 1984; Big Brother), jsou vytvářeny různé parodie atd. Už jen z tohoto důvodu je vhodné si román přečíst, ale zdaleka to není ten hlavní důvod. Vzniklo také mnoho filmových zpracování. Orwell až podezřele přesně vystihl komunistické režimy budoucnosti a to v době, kdy se teprve tvořily a byly často idealizovány. V mnohých státech se praktiky zmíněné v knize prováděly v praxi. Román je členěn na tři části a každá má kolem 8 kapitol.
Děj – Velký bratr tě sleduje. Hlásá nápis na každém rohu. Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. Toto jsou hlavní hesla Strany a její ideologie - Angsoc. Je rok 1984 a hlavní hrdina je Winston Smith. Pracuje na ministerstvu pravdy – v jazyku oficiálním tzv. newspeaku – pracuje na Pramini. Žije v Londýně, ten je jedno z největších měst Oceánie. Vedle Oceánie existují další dvě velmoci: Eastasie a Eurasie. Tyto státy mezi sebou neustále bojují, ale ani jedna strana nemůže a ani nechce vyhrát.
Oceánii vládne Velký bratr, který všechno ví a všechno vidí. Kult osobnosti (J. V. Stalin). Společnost se dělí na tři části: členové vnitřní strany – řídí stát; členové vnější strany – zabezpečují chod státu; proléti – naprostá většina (80%), strana se o ně moc nezajímá. A oni se starají jen o chlast, sex a hazard. Prostě o zábavu.
Nejhorším zločinem v tomto světě je zločin proti Straně a ideologii – ideozločin. To může dokonce být i psaní deníku. O potírání tohoto zločinu se stará ideopolicie a to jak veřejná, tak hlavně tajná.
Už základní rozvržení světa a společnosti je podobné s realitou. Taky existovaly velmoci, které spolu byly v permanentní válce (USA x SSSR). Navenek řídila stát osobnost, ale v reálu to bylo politbyro (vnitřní strana) a velkou moc měla StB (ideopolicie).
Asi čtyřicetiletý Winston už má za sebou jedno manželství a cítí v životě prázdnotu. Jako člen Strany by jí měl být plně oddán, ale vidí, že společnost nejde správnou cestou. Začne si psát deník, což je riskantní. Zábava má být kolektivní, kdo se ho straní, je krajně podezřelý.
Winstonova práce spočívá v tom, že opravoval staré výtisky novin, aby vždy odpovídaly aktuálnímu stavu. Aby se nikdo nedozvěděl, že to někdy bylo jinak a že věci nejdou podle plánu. Dále odstraňoval jména vaporizovaných lidí ze seznamů a novin. Tito lidé byli odstraněni a nesměla o nich být nikde žádná zmínka. Práce ho nebavila, dělal ji automaticky. Na druhou stranu přímo viděl, jak režim mění minulost tak, aby se mu hodila.
Winston nemá přátele, nikdo je neměl. Lidé jsou k sobě velmi obezřetní. Měl jen pár známých, se kterými se však mohl bavit jen povrchně.
Další prvky, které se staly realitou. Komunistické státy potlačují individuality a preferují kolektivismus. Cenzura se rozrostla do obludné šíře a mizení nepohodlných lidí ze seznamů, ze života a dokonce z fotek nebylo ničím výjimečné. Lidé si museli dávat pozor na jazyk, prásknout je mohl kdokoliv.
Winston se zamiluje do Julie. Domluví si schůzku daleko za městem, kde nejsou žádné odposlouchávací zařízení. Stal se z nich milenecký pár. Láska byla ovšem taky ideozločin, tak museli být velmi na pozoru. Winston pronajal pokojík v jednom zapadlém starožitnictví. Winston byl rád, že dělá něco proti straně, že vede svůj soukromý odboj.
Scházejí se často a pravidelně. Winston si uvědomí, že dřív nebo později na ně přijdou a zatknou je.“

Poznámka

Všechny životopisné údaje převzaty z těchto odkazů:
http://ld.johanesville.net/bradbury,
http://www.skolahostivar.cz/PFFiles/140-George%20Orwell.doc,
http://ld.johanesville.net/huxley.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19332
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse