Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Elektronické obchodování

Elektronické obchodování

Kategorie: Služby

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce charakterizuje e-obchod, jeho specifika a problémy prodeje přes Internet, včetně způsobů, jakými jsou zatím řešeny. Dále se zabývá platbou v e-obchodech, elektronickými penězi, protokolem SET a platebním systémem založeným na protokolu Internetu. Popisuje také e-obchod business to business, internetový obchod, a zamýšlí se nad obchodem na českém webu.

Obsah

1.
Obchod na Internetu (elektronické obchodování)
2.
Elektronické peníze (e-cash)
3.
Protokol SET
4.
E-obchod bussiness- to - bussiness
5.
Internetový obchod
6.
Obchod na českém WEBU

Úryvek

“ 3.Protokol SET

Mezi elektronickými obchody existuje v současné době roztříštěnost platebních systémů. Firma, která obchoduje, dá dohromady vlastní pravidla jak platit a ta dá do svého sytému, ke kterému se dá během času i několik lokálních obchodníků. Pro zákazníka to znamená, že pokaždé jak chce u některé firmy nakupovat musí se seznámit s rozdíleními pravidly daného platebního systému, což v konečné podobě na jednoduchosti elektronického obchodu nepřidá. Z tohoto popudu také vznikla potřeba vytvořit jednotný standard, který by byl především bezpečný a používali by ho všichni. Asi největším kandidátem na tuto pozici je právě zmiňovaný protokol SET. SET (Secure Elektronic Transaction) je otevřeným průmyslovým standardem, vyvinutým pro bezpečný přenos platebních informací prostřednictvím Internetu nebo jiných veřejných sítí. Přestože tento standard není uřčen bezvýhradně pro Internet, bylo to právě toto médium, které dalo impuls k jeho vzniku a v současné době je to právě Internet, kde tento protokol hledá především své uplatnění. Za jeho zrodem stojí společnosti MasterCard International a VISA International za přispění firem GTE,IBM, Microsoft, Netsape a dalších. Protokol SET stanovuje jasná pravidla bezpečné transakce. Je založen na protokolu Internetu, lze jej používat jak na drobné platby ve virtuálních obchodech, tak pro mezibankovní styk. V současnosti je SET k dispozici ve verzi 1.0, která je testována v řadě pilotních programů. Protokol SET je ve stálém vývoji, jeho první verze rozhodně není jeho konečnou podobou. V současnosti se uvažuje o vývoji verze 2.0, která by měla zdokonalit některé prvky první verze - kupříkladu uložení certifikátů na čip platební karty. Po stránce technologické je již protokol připraven, což potvrdila řada pilotních programů . Zdá se, že pro větší rozšíření potřebuje protokol SET program, který by časem nabalil na sebe další projekty, které začnou nabalovat na sebe další až se pro ostatní používání tohoto standardu stane nutností. Jinak řečeno, je třeba vytvořený standard dokázat prosadit a prodat na trhu. Lze předpokládat, že se tento projekt ujme především v Americe - v zemi zaslíbené pro platební karty a penězi oplývajícími. Zatím co v Evropě je vztah k tomuto standardu spíše vlažnější
Ve schématu platby vystupují tři subjekty, mezi kterými je realizována platba : zákazník, obchodník a banka. Kupují má peníze v bance, jde k obchodníkovi, nakoupí zboží a obchodník požádá banku aby převedla peníze z účtu zákazníka na účet obchodníka. Aby jeden druhého nemohl ošidit bdí nad nimi certifikační autorita, která jasně a prokazatelně potvrzuje identitu subjektů v platebním systému. Informace, které jsou mezi subjekty předávány, jsou šifrované pomocí asymetrického kódování a digitálních podpisů. Každý má dvojici dvojici klíčů - soukromý a veřejný. Soukromý klíč slouží zůstává ve vlastnictví daného subjektu a slouží k šifrování zprávy, veřejný klíč slouží k rozšifrování zprávy a je volně dostupný ostatním. Protože subjekty komunikují elektronicky a jeden druhého nevidí, je potřeba zabránit tomu, aby se v systému nemohla určitá osoba vydávat za někoho jiného. K tomuto účelu slouží certifikáty. Velmi volně řečeno - certifikát je občanský průkaz , ve kterém je napsáno komu patří veřejný klíč. Certifikát vydává organizace, které se říká certifikační autorita. Těchto organizací je několik a platí tvoří vzájemně propletenou hierarchickou strukturu. Samozřejmě platí, že podřazená organizace má důvěru v organizaci nadřazenou. Tato struktura existuje z praktických důvodů, aby každý kdo požádá o certifikaci, měl ke své certifikační autoritě, co možná nejblíže. Reálná hierarchie certifikačních autorit protokolu SET má tři úrovně a na té nejvyšší stojí root. Druhou úroveň tvoří organizace, jako jsou MasterCard, VISA a na třetí úrovni jsou organizace, které vydávají certifikáty obchodníkům a zákazníkům..."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera699
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse