Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Emocionální a sociální vývoj dítěte v raném dětství

Emocionální a sociální vývoj dítěte v raném dětství

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína a Základní škola a mateřská škola Jana Pavla II. Hradec Králové, Hradec Králové

Charakteristika: Práce se zabývá vývojem emocionálního a sociálního chování dítěte v raném dětství, tzn. v období novorozeneckém, kojeneckém a batolecím. V závěru se věnuje reakcím dětí na příchod a další růst mladšího sourozence a také na rozvod rodičů.

Obsah

1.
Úvod
2.
Novorozenec
2.1.
Emocionální vývoj
2.2.
Sociální vývoj
2.3.
Rozlišování a nápodoba obličejových výrazů u novorozence
3.
Kojenec
3.1.
Emocionální vývoj
3.2.
Sociální vývoj
4.
Batole
4.1.
Emocionální vývoj
4.2.
Sociální vývoj
5.
Reakce dětí na změnu
5.1.
Prožívání novorozeneckého období starším sourozencem
5.2.
Prožívání kojeneckého věku starším sourozencem
5.3.
Když se rodiče rozvádějí
6.
Závěr
7.
Použitá literatura

Úryvek

"1.2 Sociální vývoj
V novorozeneckém období se formují základy vývoje osobnosti jedince pro jeho pozdější harmonický vývoj. Novorozenec je připraven pro sociální interakci, dobře vnímá a rozlišuje podněty všemi smysly. Např. dokáže mezi smíšenými pachy identifikovat svoji matku. Upřednostňuje podněty sociální (lidský hlas, obličej apod.), např. reaguje silnějším úchopovým reflexem na vložení našeho prstu do dlaně než na vložení hůlky do dlaně, která má stejné rozměry jako prst. Také jeho plazivé pohyby jsou živější na nahém dospělém těle než na postýlce.

Důležité jsou sociální kontakty. Dítě rozlišuje samo sebe od svého okolí a dokáže komunikovat. Dospělí se musí dítěti věnovat a umět citlivě reagovat na změny jeho chování. Tyto požadavky splňuje vztah matky a dítěte, pokud jsou mezi nimi optimální podmínky.

Časné interakce mezi novorozencem a okolím nezahrnují více než dvě osoby – jsou dyadické. Bylo zjištěno, že pro úspěšnou interakci sociálního dialogu je vybaveno dítě, matka a samozřejmě i otec. Tyto interakce začínají, jakmile dítě splní očekávání matky, kdy matka hned po narození dítěte dá najevo, aby otevřelo oči a pohlédlo na ni.
Matka se o své dítě stará: krmí ho, pečuje o jeho čistotu, přiměřenou teplotu, podněcuje je k aktivitě. Dítě plně nerozlišuje sebe od ostatního světa a plně si neuvědomuje své vlastní já, proto nemůžeme mluvit o skutečném vztahu k matce, ale ani o egocentričnosti dítěte. Víme, že dává najevo libost a nelibost, zřejmě je i prožívá, tyto pocity jsou všeobecného charakteru, dítě samo nerozpoznává, co mu chybí.

Teprve když dítě pozná trvalost předmětů (kolem osmého měsíce), jsou vytvořeny předpoklady, aby začalo rozlišovat sebe od svého okolí, vnímalo matku jako jedinečnou bytost, která existuje nezávisle na něm – která je, i když ji nevidí.
Matka je někdo, kdo svou přítomností dělá dobře. Když není, dítě ji může přivolat pláčem. Prvotní vztah k matce je jistě velmi primitivní, je ale základem, na kterém dítě mnohé buduje.

Z dobrého vztahu k okolí si přináší dítě do života postoj, které nazýváme základní důvěra. „Základní důvěra znamená přesvědčení, že vše je v základě dobré.“ (in Šimek, J., 1995). Základní důvěra zahrnuje důvěru ve vnitřní i ve vnější svět a v jejich vzájemný vztah.

Ve vztahu matky k dítěti se důvěra projevuje tak, že když je potřeba, matka zasáhne a nelibost se změní v dobrý pocit. I když není matka přítomna stále, v potřebné chvíli se včas objeví a lze se na to spolehnout. Současně dítě zjišťuje, že je i ono v pořádku a všechno, co dělá (cucání, žvatlání…), přináší dobré pocity jemu i jeho okolí.

Nedostatek základní důvěry je vážnou překážkou.
„Každý ze zkušenosti dobře ví, jak těžko se učí, když nevěří sobě nebo svému učiteli. Každý krok pak musí příliš ověřovat a kontrolovat, pracně vymýšlet postupy, které mohl jednoduše převzít od druhých. Ale i pak výkon postrádá potřebnou plynulost a eleganci. A tyto všechny problémy má ve svém vývoji ten, kdo si v hloubce své duše nese pochybnost či dokonce nedůvěru, již vztaženou k sobě nebo ke svému okolí.“ (in Šimek, J., 1995).

1.3 Rozlišování a nápodoba obličejových výrazů u novorozence:
Jednou ze zásadních otázek v oblasti komunikace mezi dospělým a kojencem je zjistit, zda jsou mladší děti schopny poznat naše emoce pouhým pozorováním obličeje…
V roce 1976 se vědcům podařilo ukázat, že kojenci ve věku pouhých čtyř měsíců dokážou rozlišit radost a zlost. Kojenci se dívali na fotografie obličejů předvádějících radost déle než na snímky obličejů předvádějících zlostný výraz nebo nevyjadřujících žádnou zvláštní emoci.

Zkoumáním způsobu, jakým kojenci poznávají emoce, se zabývaly různé studie. Dokázaly, že zájem kojence se obecně mění podle emočního výrazu, který je mu předváděn. Kojenci tedy nejdéle pozorují výraz radosti, pak následuje zlost a překvapení a nakonec pravděpodobně nejméně zajímavé jsou strach a smutek… (Strano, Iglesias a Loeches, 1992; Soken a Pick, 1999)."

Poznámka

Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína, Hradec Králové.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera21962
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse