Epilepsie

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Vyšší odborná škola pedagogická a Střední pedagogická škola, Litomyšl, Komenského nám. 22, Litomyšl

Charakteristika: Práce charakterizuje epilepsii jako nemoc, její výskyt, příčiny vzniku a definuje epileptické ložisko. Poté se věnuje normální a zvýšené míře záchvatové pohotovosti, dělení záchvatů, projevům a péčí o nemocného během záchvatu. V závěru se práce zabývá možnostmí léčení epilepsie a popisuje vlastní zkušenost autorky s projevy této nemoci.

Obsah

1.
Výskyt epilepsie
2.
Příčiny vzniku epilepsie
3.
Epileptické ohnisko
4.
Zvýšená záchvatová pohotovost
5.
Rozdělení záchvatů
6.
Péče o nemocného během epileptického záchvatu
7.
Léčba epilepsie
8.
Vlastní zkušenost

Úryvek

"Rozdělení záchvatů:

Epilepsie se neprojevuje jednotně, nýbrž jde o soubor příznaků vznikajících základě rozličných vnitřních a zevních příčin.Jednotlivé typy záchvatů se váží k určitému věku, biologickým rytmům ( spánek, bdění, menstruační cyklus ), mají svou příčinu, specifický průběh i prognózu včetně odpovědi na léčbu.Podle typu záchvatů rozdělujeme záchvaty na velké – grand mal, na záchvaty malé – petit mal,a psychomotorické.
Velký záchvat začíná obvykle zblednutím a náhlou ztrátou vědomí s následným pádem, při němž může dojít k poranění.V prvním stadiu záchvatu vzniká tonická křeč s napnutím celého těla – ruce jsou v pěst, nohy nataženy, trup má tendenci v prohnutí zad – trvající několik sekund, maximálně desítek sekund.Napětí dýchacího svalstva vede někdy k výkřiku, později ke zhoršenému dýchání s promodráním v obličeji.Oči jsou stočeny vzhůru nebo do strany, rozšířené zornice nereagují na světlo.Ve druhém stadiu se objevují klonické křeče.Rytmické záškuby o narůstající frekvenci postihují svalstvo končetin, trupu i obličeje.Zvyšuje se při tom slinění, může dojít k pokousání jazyka, nebo rtů, takže se někdy u úst objevuje krvavá pěna.Nemocný chrčivě dýchá, může se i pomočit.Klonická fáze záchvatu trvá většinou rovněž jen několik desítek sekund, maximálně několik málo minut.Pak se postupně vrací vědomí, může krátce přetrvávat malátnost, nebo zmatenost, někdy se objeví silná bolest hlavy nebo zvracení.Většinou nemocný po záchvatu usíná a po probuzení bývá již zcela bez obtíží.s tímto typem záchvatu se setkáváme jak u dospělích, tak i u dětí.
Malý záchvat vídáme nejčastěji u dětí v předškolním a školním věku, později již vzácněji.Není provázen křečemi, nehrozí při něm ani pád.Je charakterizován náhlou, zlomek sekundy trvající ztrátou vědomí, kdy se nemocný uprostřed své činnosti zarazí, zadívá se do prázdna, je jakoby chvilku zamyšlen, nepřítomen, ale poté hned pokračuje dál v původní činnosti.Často chybějí jakékoli příznaky a ztráta vědomí je tak krátká, že to okolí vůbec nemusí zpozorovat.Nemocný sám si proběhlého záchvatu může i nemusí být vědom.Někdy může být záchvat provázen i zblednutím, pomlaskáváním, popřípadě drobnými záškuby v obličeji.Jindy vypadá jen jako roztržitost nebo nepozornost, což ve škole bývá zdrojem stížností učitele.Opakují-li se tyto stavy často, vedou ke zhoršení prospěchu, jelikož dítě během záchvatu nevnímá.
Psychomotorický záchvat souvisí obvykle s ložiskovou lézí ve spánkové oblasti mozku.Bývá častým projevem např. tzv. poúrazové epilepsie.U nemocného dochází na několik minut až desítek minut ke ztrátě vědomí, při tom nepadá ani nemá křeče.Provádí pouze automaticky různé pohyby, které jsou v podstatě účelnými pohyby z denního života – rozepínání knoflíků, oblékání, svlékání, polykání, rovnání předmětů,…,ale dané situaci nepřiměřené.Jeho obličej může někdy zrcadlit úzkost, nebo strach, event. ale i libé pocity.Jindy nemocný opakuje stereotypně jednu větu nebo má tendenci vyjít z místnosti, vzácně i někam odejít či odjet.Budí zdánlivý dojem vědomého jednání, ale po probrání si nic nepamatuje.Tento typ záchvatu bývá spíše u dospělích, ale nutno s ním počítač i v dětském věku."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera7185
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse