Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Etické hodnoty současného Čecha - esej

Etické hodnoty současného Čecha - esej

Kategorie: Filozofie

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zamýšlí nad současnými etickými hodnotami jednotlivých skupin lidí v České republice. Snaží se odpovědět na otázky, v co věříme, jací jsme a proč. Dokládá, že vnímání hodnota života na tomto světě není vždy stejná. V závěru uvádí některé disciplíny, které zahrnují otázky etiky.

Obsah

1.
Úvod
2.
V co věříme?
3.
Jací jsme a proč?
4.
Hodnota života na Zemi - není stejná!
5.
Některé z disciplín, které otázky etiky řeší
6.
Shrnutí

Úryvek

"V co věříme ?
Současná česká společnost je, bohužel, převážně ateistická. Přesto ale 60% Čechů uvádí, že v „něco“ věří, ať už je to Bůh, příroda, vyšší moc atd.. Jedinou celosvětovou jednotící „vírou“ je ekonomika a materiální prospěch. Je překvapivé s jakou agresivitou za posledních 100let lidé těží a drancují přírodu, lidi, vztahy. S neúctou k tomu co je obklopuje ale i k sobě samým, žijí ve stylu „a po nás potopa“. Tím, že v západní společnosti žiji, mohu ji hodnotit a opřít se přitom o vlastní poznání a zakoušení strastí i slastí civilizace, pokroku, komerce....

Mnoho lidí považuje v dnešní době náboženství za etapu překonanou vědou a technikou. Říkají „Bůh není, nikdo ho nikdy neviděl“ neuvědomujíce si svých omezených možností, jako by „Bůh“ nebo „to co dává smysl našemu životu a přírodě a udržuje rovnováhu v ní“– jako ekvivalent slovu „Bůh“, muselo nutně být poznatelné našimi smysly, kterými chceme my. Vždyť i ptáci mají lepší zrak než lidé a psi čich a netopýři sluch. Jako by si netopýr myslel, že lidé nejsou, protože je nevidí. Tak proč si někteří lidé myslí, že „Bůh“ by měl být vousatý dědeček na obláčku ? Jako takového boha skutečně neuvidí. Je až zarážející, že v dnešní době výpočetní techniky, kdy víme, že jeden počítač je schopen uřídit výrobní procesy na celém světě, si nedovedeme představit „sílu“, která nás mohla stvořit, naviguje a ovlivňuje některé skutečnosti a procesy. Přesto však by zůstala našemu zraku a sluchu nepoznatelná. Záměrně vybírám tyto dva smysly, protože lidé si zvykly spoléhat pouze na ně ale ta „síla“ poznatelná je. A to citem, který lidé opomíjejí, jelikož se nedá změřit, zvážit. Současný stav bych definovala jako jakousi citovou hluchotu, ze které se doufám lidé uzdraví.
Jistou roli v této současné náboženské krizi jistě hrají senzacechtivá média, která negativně vykreslují náboženství jako něco fundamentálně nebezpečného a svazujícího. To se netýká jen křesťanství uvnitř ale zejména rozněcují nesnášenlivost vůči ostatním náboženstvím. Např. většina lidí u nás neví co je nosnou myšlenkou koránu ale zahalená tvář je pro ně a priori symbolem nebezpečí. Stejně tak v muslimských zemích je předem nenáviděné vše americké, evropské, civilizační.

Jací jsme a proč ?
Lidé jsou rozdílní a mají různé hodnoty, priority, cíle, meze. Co je tedy to co nám tyto hodnoty tvoří ? Bezesporu nás ovlivňuje okolí, jak jsem se již zmínila o světovém morálním „klimatu“. Velikou měrou nám jsou tyto hodnoty dány výchovou a proto je velice důležité sledovat vztahy v rodině, jelikož to je ten faktor, který bude ovlivňovat hodnoty lidí další generace.
Ale ani kdybychom se všichni narodili do stejných podmínek, a vyrůstali ve stejné rodině, neměli bychom stejný žebříček hodnot, nereagovali bychom stejně a vyhledávali bychom jiné podněty a stimulace. Ani děti jedné matky a jednoho otce nejsou stejné. Příklady najdeme hned na samém začátku Světa, v rozdílnosti dětí Adama a Evy, Kaina a Abela. A to jejich rodiče byli božím stvořením, a tudíž oproti nám byli daleko blíže stvořitelovu ideálu a záměru. Co je tedy to, co lidi dělá odlišnými ? Co kóduje jejich vzorce chování v určité situaci? Abychom byli schopni odpovědět na tuto otázku musíme se ponořit sami do sebe. Ryze metafyzickou odpověď najdeme ve svém těle a mozku. V těle to jsou hlavně GENy a v mozku MEMy, které se můžeme pokusit identifikovat ponořením do sebe sama, do své duše. Ačkoliv snažit se uchopit vlastní nástroj myšlení tímtéž nástrojem myšlení není možné už v principu. Osobně považuji za životní úkol se o to alespoň pokusit a najít se, uprostřed všech těch podnětů, které nám vnucují tu či onu identitu. Hraním si na něco či někoho plíživě ohlušují náš vnitřní hlas. Nechtěla bych, aby se moje hodnocení dnešního světa a lidí stočilo na kritiku zaslepené společnosti, konzumující to co jim reklama doporučí a média sdělí. Naštěstí i v dnešní době jsou lidé, kteří si uvědomují to, že to byl právě a pouze člověk, který postavil sám sebe na post „pána tvorstva“."

Poznámka

Práce pro předmět Etika.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15242
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse