Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Etiketa stolování v Číně

Etiketa stolování v Číně

Kategorie: Gastronomie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá otázkou jídla a stolování v Číně, s přihlédnutím ke specifikům obchodního jednání. Hned v úvodu je zmíněn význam stolování v rámci obchodního jednání a obecné vlastnosti Číňanů jako hostitelů. Poté je rozebrána i otázka času, která je v čínském prostředí velmi důležitá.Podstatná část je věnována také čínským hůlkám a jejich používání. Nebyla opomenuta ani otázka nápojů, přípitků a samozřejmě čínské kuchyně, jejích jednotlivých jídel i způsobu konzumace. V práci naleznete také užitečné rady jak se chovat při samotném stolování a také o čem se s Číňanem u jídla bavit a o čem raději ne. Úplně poslední část je věnována předávání darů v souvislosti se stolováním.

Obsah

1.
Úvod
2.
Obecné vlastnosti Číňanů
3.
Role času
4.
Čínské hůlky vs. příbor
5.
Nápoje
6.
Přípitky
7.
Čínská kuchyně
8.
Stolování v Číně
9.
Konverzace a dary
10.
Literatura

Úryvek

"Nápoje
Číňané dávají obecně přednost teplým nápojům, známým tradičním nápojem je čaj. Ten se pije především hořký, bez cukru. Někteří Číňané pijí ze zdravotních nebo finančních důvodů pouze čistou převařenou vodu, což může být pro nás cizince překvapivé. Je tedy velmi pravděpodobné, že před jídlem i během něj dostaneme jako nápoj čaj. Čaj se v Číně totiž pije téměř při všech příležitostech. Většinou se jedná o čaj zelený nebo bylinný, popřípadě polofermetovaný čaj Oolong. Do čaje se přidávají také různé přísady, nejčastěji jasmín (jasmínový čaj se podává zejména na recepcích). Klasický černý čaj (v Číně nazývaný červený) není tak rozšířený, jak se většina lidí domnívá, pije se spíše na jihu země.
Číňané během jídla pijí nejen čaj, ale i alkohol (víno, pivo nebo čínskou pálenku). Pivo a víno se v Číně pijí vlažné, proto bychom to neměli obsluze vytýkat, nejedná se o chybu v servírování. Ale pozor, není vhodné, aby alkohol pila žena. Cizinka může alkohol přijmout, ale měla by poděkovat, ochutnat a sklenku odložit.

Přípitky
Před začátkem jídla je obvyklé, stejně jako například v našem prostředí, pronést přípitek. Předpokládá se, že pozvaný partner pronese také několik přípitků. Může o to být požádán hostitelem, dokonce i o to, aby zazpíval písničku. Někdy sám hostitel obchází stůl a pronáší přípitky k jednotlivým hostům. Je-li připíjeno na naši osobu, je vhodné přípitek opětovat, tedy pozvednout sklenku a alespoň symbolicky upít. Nic nezkazíme ani úsměvem.
Jako přípitek se většinou používá lihovina vyrobená z prosa, která se nazývá mao tchaj. Je to velmi zvláštní nápoj, pro většinu Evropanů má nezvyklou až nepříjemnou chuť, ale je slušnost alespoň symbolicky ochutnat. Jako alternativní nápoj k přípitku si můžeme objednat ohřáté červené rýžové víno. Přípitků je hodně během celé doby jídla. Pokud nechceme pít mao tchaj, je možné si vybrat i víno, pivo nebo vodu. Po závěrečném přípitku hostitele večeře či oběd většinou ihned končí. A jen tak na okraj, na zdraví se čínsky řekne „kan pej“ (doslova „vysušme pohár“).

Čínská kuchyně
Čínská kuchyně je velmi zajímavá a obsahuje mnoho lahůdek, jako příklad mohu uvést polévku z vlaštovčích hnízd, marinované štíry či různě upravené hady či žáby. A právě takovýmito lahůdkami nás naši hostitelé budou chtít pravděpodobně uctít. Nabízí se nám tedy možnost ochutnat rozmanité pokrmy, i když nám to nemusí být pokaždé úplně „po chuti“. Je ale slušné z každého nabízeného jídla alespoň ochutnat. Nechat jídlo naprosto netknuté je považováno za nezdvořilost. Nesluší se tedy nabízené jídlo neochutnat, ale zároveň bychom ani neměli sníst úplně vše. Byl by to signál pro hostitele, že nepřipravili jídla dostatek. Ze stejného důvodu není vhodné si brát poslední kousek ze společné mísy či podnosu. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera17325
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse