Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Etnické konflikty - přístupy, vzory, jejich uklidňování

Etnické konflikty - přístupy, vzory, jejich uklidňování

Kategorie: Etnologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce zabývající se etnickými konflikty. Seznamuje s přístupy k analýzám těchto konfliktů. Popisuje primordialismus a instrumentalisty. Uvádí vzory, a hybné síly etnických konfliktů. Věnuje se také globalizaci, a zamýšlí se nad otázkou, za jakých okolností se konflikty stupňují k násilí, a za jakých okolností se stávají přístupnými mírovému řešení.

Obsah

1.
Etnické konflikty
2.
Přístupy, vzory, hybné síly
3.
Přístupy k analýzám etnických konfliktů
4.
Vzory etnických konfliktů
5.
Stupňování a uklidňování konfliktů

Úryvek

"V širším pojetí existují dvě školy myšlení při vysvětlování tohoto jevu. Ta první se nazývá „primordialismus“ a vysvětluje etnicitu zděděnou skupinu charakteristik týkajících se chování, o kterých někteří tvrdí, že jsou biologického původu. To znamená, že „skupinová totožnost“ se dědí z generace na generaci (van den Berghe 1981). Druzí, tzv. „instrumentalisté“ tvrdí, že etnicita vyplývá ze souvislostí, je proměnlivá a plní funkci strukturních podmínek ve společnosti. Prohlašují, že etnická totožnost vzrůstá a zase slábne v závislosti na mnoha proměnných faktorech, které mimo jiné zahrnují též kapacitu a dovednosti politických zprostředkovatelů, kteří mohou mobilizovat jednotlivé skupiny pro kolektivní cíle a formulovat víru ve společný původ, historii a osud. Někteří instrumentalisté, známí jako „strukturalisté“ předpokládají, že etnická příslušnost vzniká sociálně, mnohdy jako výsledek získávání moci. V rámci toho, že etnická totožnost je chápána jako daná, je značně proměnlivá, manipulovatelná a případně na něčem závislá.

Instrumentalisté se na etnický konflikt dívají častěji méně jako na věc vzájemně neslučitelných identit ale spíše jako na důsledek jednak různé míry modernizace mezi jednotlivými skupinami jednak soutěživosti o ekonomické zdroje v situaci, kdy se skupinové vztahy liší v závislosti na bohatství a sociálním postavení. Jinak řečeno etnicita je jen pláštíkem pro sledování ekonomických cílů.

Donald Horowitz tvrdí, že rozdílnost ve vnímání postavení je důležitá pro porozumění přítomnosti nebo naopak absence napětí mezi skupinami, zvláště pak v situaci, kdy se postavení skupiny prudce mění. D.H. rozlišuje mezi skupinami „rozvíjejícími se“ a „ jdoucími vzad“ na základě jejich technologických a organizačních možností, dále upozorňuje na rozdíly mezi uspořádanými a neuspořádanými systémy etnických vztahů.

V úvahách o původu etnicity je třeba vzít v úvahu dva faktory. Za prvé to, že každý etnický konflikt se objevuje ve svém vlastním kontextu jako výsledek unikátního historického vývoje, strukturních podmínek( hlavně meziskupinových ekonomických vztahů), důležité jsou i místní a mezietnické souvislosti. Zobecňování všech příčin v nějaké všeobecné teorii by bylo riskantní, jak řekl Stavenhagen. Rámec, ve kterém se vědci dívají na etnicitu jako na neměnnou a přirozenou versus sociálně vzniklou, ovlivňuje přesvědčení o typu politického systému, který může nejlépe konflikty zmírnit. Jestliže se etnické vztahy rychle mění, mohou být přístupné integračním mechanismům, mohou však také přinášet problémy, jako např. ve formující se Jugoslávii nebo naopak poskytnout příležitost pro řízení konfliktu, jako v Jižní Africe.

Analytici etnických konfliktů stále více souhlasí s tím, že primordialistické a instrumentalistické přístupy se vzájemně nevylučují a mohly by popisovat dvě strany jedné mince. Samozřejmě však mezi těmito kategoriemi existují i drobné rozdíly. Takovéto úvahy o etnických konfliktech by také mohly pomoci usmířit odbornou kritiku toho, že žurnalistika je povrchně zjednodušující, když někdy hovoří o starém nepřátelství nebo historické nenávisti. Etnicita je tedy multifaktorová a proměnlivá, nejen každý jedinec má více než jednu charakteristiku, ale i meze skupinové totožnosti se mohou v čase dramaticky měnit."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera290
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse