Euro

Kategorie: Evropská unie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Hlavním tématem práce je společná evropská měna – Euro. V úvodu je uvedena historie jejího vzniku, vytvoření Hospodářské a měnové unie a struktura a způsob fungování Evropského měnového systému. Dále práce pojednává o tom, jak probíhala příprava eurobankovek. Závěr je pak věnován vzhledu Eura. Příloha obsahuje zobrazení jednotlivých bankovek a mincí.

Obsah

1.
Historie vývoje eura
2.
Chronologie vytváření Hospodářské a měnové unie (HMU)
3.
Struktura a způsob fungování Evropského měnového systému
3.1
Kurzový mechanismus
3.2
Evropská měnová jednotka
3.3
Úvěrový mechanismus pro poskytování pomoci slabým měnám
3.4
Evropský fond měnové spolupráce
4.
Příprava eurobankovek
4.1
Výběrové řízení na návrh bankovek
4.2
Výroba
4.3
Informační kampaň – Euro 2002
5.
Vzhled eura
5.1
Bankovky
5.2
Mince
6.
Příloha – vzhled bankovek a mincí

Úryvek

„?.1 Kursový mechanismus
Nejdůležitější součást EMS. Fungoval pomocí tzv. "paritní mřížky“: pro každou měnu EMS se stanovil směrný kurs v ECU (1 ECU = přibližně 2 DEM). Měny, které jsou účastníky intervenčního systému, se uvedou do vzájemného vztahu. Tak vznikne mřížka z bilaterálních směrných kursů, které se v určené šíři pásma mohou vychylovat směrem nahoru nebo dolů. Na začátku byla tato šíře pásma stanovena na 2,25 %. Dočasnou výjimku obdržela Velká Británie, Itálie a Španělsko. Dosáhnou-li směnné kursy této horní nebo dolní hranice, musí centrální banka příslušné země tyto výkyvy omezit tím, že měnu nakupuje nebo prodává na devizovém trhu.
Podle Basilejské úmluvy, přijaté v září 1987 (tzv. malá reforma EMS) mohou centrální banky v rámci EMS zasahovat do vývoje směnného kursu i dříve (tzv. intramarginální intervence), a tak EMS plynule usměrňovat. V politické rovině to znamená: čím úžeji jsou stanoveny šíře pásma, tím více je zapotřebí, aby členové EMS uskutečňovali stejně zaměřenou peněžní, finanční a hospodářskou politiku. Tím se také přirozeně zmenšuje manévrovací prostor pro centrální banky jednotlivých zemí. Šíře pásem také poskytuje informaci o úrovni integrace jaké mezi sebou dosáhly země v klíčových úsecích politiky a jaká je jejich vůle ke stabilizaci Společenství. Z tohoto důvodu se některé země na začátku fungování EMS intervenčního mechanismu nezúčastnily (Velká Británie, Itálie, Řecko)
Pokud se směrné kursy vychýlily extrémně nahoru nebo dolů, pak měl Měnový výbor ES za povinnost připravit jejich změnu. Konečné rozhodnutí pak bylo v rukou ministrů zahraničí, kteří se museli rozhodnout jednohlasně.

?.2 Evropská měnová jednotka
ECU - nástupce do té doby platné Evropské zúčtovací jednotky. Jedná se o uměle vytvořenou poměrovou veličinu mezi měnami ES - je to umělá měna. Vypočítává se z průměrné hodnoty všech měn podílejících se na EMS. Jde o střední hodnotu jednotlivé měny váženou hospodářskou silou daného sátu. Ta je vyjádřena objemem HDP a podílem vzájemného obchodu. V měnovém koši patnáctky má nejvyšší podíl (30,4 %) německá marka, poté s velkým odstupem následuje francouzský frank (19,3 %) a libra sterlingů (12,6 %). Hodnota každé měny vyjádřená v ECU je každý den propočítávána a uveřejňována Komisí.
Primárně má ECU funkci vztahové a zúčtovací veličiny v kursovém a intervenčním systému a k rozvíjení úvěrových mechanismů. Dále plní funkci omezeného rezervního prostředku. Systém funguje tak, že národní centrální banky složí 20 % svých zlatých a 20 % svých dolarových rezerv u Evropského fondu pro měnovou spolupráci (EFMS) a dostanou za ně ECU, jež jim slouží k internímu platebnímu styku (vyrovnávání intervenčního salda). Jde o tzv. oficiální ECU. Jakožto "soukromé ECU" lze ECU dále používat k mezinárodním transakcím a investicím na mezinárodních kapitálových trzích."?.3 Úvěrový mechanismus pro poskytování pomoci slabým měnám
Úvěrové mechanismy EMS byly vytvořeny již v letech 1970 až 1972. V r. 1979 pak byly dobudovány. V rámci úvěrových mechanismů EMS se provádějí operace na podporu oslabených měn. Země, která se dostane do potíží při udržování dohodnutého směnného kursu a vyrovnané platební bilance, má přístup k úvěrových zdrojům různého druhu. V rámci tzv. velmi krátkodobého financování (45 dní) si centrální banky navzájem půjčují zdroje k potřebným intervencím.
U krátkodobé finanční podpory (na 3 měsíce s možným prodloužením) se úvěrové zdroje poskytují k překlenutí pasivní platební bilance. U střednědobé finanční pomoci (na 2-5 let) se úvěry poskytují zemím s vleklými potížemi v platební bilanci. V tomto případě rozhoduje o jejím poskytnutí Rada ministrů.“

Poznámka

Práce obsahuje obrázky. Čistý text práce dosahuje cca 7 stran.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera3275
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse