Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Euthanasie jako sebevražda - úvaha

Euthanasie jako sebevražda - úvaha

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se věnuje vysvětlení, co je to eutanazie dle Diderotovy encyklopedie. Zabývá se rozdílem mezi sebevraždou a eutanazií. Použity jsou základní argumenty proti sebevraždě Tomáše Akvinského a Hippokratova přísaha. Dále se text věnuje porovnáním bolesti a eutanazie. V poslední části je řešena legalita eutanazie.

Obsah

1.
Úvod
2.
Eutanazie dle Diderota
3.
Sebevražda a eutanazie
4.
Argumenty proti
4.1
Tomáš Akvinský
4.2
Hippokratova přísaha
5.
Bolest versus eutanazie
6.
Legálnost eutanazie

Úryvek

"Odpůrci se v tomto bodě vytasí s otázkou, do jaké míry je rozhodnutí člověka trpícího nesnesitelnou bolestí duševní i fyzickou v terminálním stadiu rakoviny, roztroušené sklerózy či Alzheimerovy choroby a pod silným a dlouhodobým vlivem uklidňujících a bolest tlumících léků svobodné a do jaké míry je ovlivněno jeho momentální životní situací. Čili zda by se tento člověk rozhodl pro dobrovolnou smrt i v okamžiku, kdy by např. jako zdravý a jasně myslící byl dotázán, zda by se za popsaných okolností pro smrt sám rozhodl či nikoliv.
A vynořuje se nám další problém, naznačený vlastně už ve výše zmíněné Diderotově definici. Totiž aktivní a pasivní euthanasie. Aktivní je ztotožňována s vraždou. Tím, že lékař podá pacientovi smrtící látku, byť na jeho vlastní žádost, jej vlastně “zavraždí”. Ovšem není pak “vraždou” i to, když lékař odpojí z podpůrných přístrojů tělo člověka, který má po autohavárii přerušenou míchu u druhého hrudního obratle, nefunkční játra a těžce poškozený mozek a už tři měsíce je v komatu bez naděje, že se z něj ještě někdy probere? A je správné a morální držet téměř “násilím” při životě člověka, který sice “ještě žije sám, bez podpory přístrojů”, ale jenž si je dobře vědom, že ho léčba pouze den ode dne, a s velkou šancí na zvrat a nezdar, vzdaluje od jisté smrti, ačkoli on sám by už rád pokojně umřel?
Problém euthanasie se však nevztahuje pouze na trpící lidi přestárlé či nevyléčitelně nemocné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dnešní lékařská věda umí udržet při životě i nedonošené děti narozené před 26. týdnem těhotenství a vážící sotva 1500 gramů, které by ještě před dvaceti lety neměly nejmenší šanci na přežití. Není to ovšem bez následků. V dnešní době více než čtvrt milionu dětí, tj. přibližně 2/3 těch, kterým se říká supernedonošenci, trpí vážnými zdravotnímu obtížemi. Jsou mezi nimi lidé paralyzovaní, mají problémy se zrakem a sluchem, těžká poškození plic, chronické nemoci trávícího ústrojí, projevuje se u nich poškození intelektu. Nejnovější oživovací technika umí “probudit” i plod narozený ve 22. týdnu těhotenství s váhou kolem půl kila (pozn. – v tomto stadiu vývoje plodu ještě ani není plně vyvinuta většina životně důležitých orgánů). Jeden příklad – v jedné nemocnici v Los Angeles se lékařům podařilo zachránit nedonošence vážícího 400 gramů. Šest měsíců podstupovalo dítě nejrůznější operace, léčba stála přes milion dolarů. Dva týdny po tom, co si je rodiče konečně mohli odvést domů, dítě zemřelo. Co je tedy lepší – hrát si na všemocné bohy a pokusit se zachránit za každou cenu každé dítě, přes všechna rizika možných následků a stálé hrozby neúspěchu, nebo občas nechat alespoň část rozhodnutí na síle nejpovolanější, totiž na Přírodě, jejíž regulační mechanismy fungují již několik miliónů let a fungují dobře?
Odpovědi na otázky související s oprávněností euthanasie budeme muset ještě dlouho hledat a pečlivě promýšlet, než se alespoň na krok přiblížíme přijatelnému řešení.

JAK JE TO V SOUČASNOSTI ?
V současné době je v Evropě euthanasie legální jedině v Nizozemí (od roku 1973). Uzákoněna je však pouze “vyžádaná ezthanasie”, tj. usmrcení osoby na její vlastní žádost. Nevyžádanou euthanasií se rozumí euthanasie pro ty, kteří o ni nemohou požádat sami, neboť jsou trvale či dočasně nezpůsobilí rozhodovat sami za sebe, jako např. těžce defektní novorozenci, jedinci s těžkou duševní poruchou či retardovaní, senilní lidé nebo osoby v bezvědomí. Ukazuje se však, že i zde až 3 000 Nizozemců ročně zemře na “euthanasii”, aniž by dali své svolení. Jak je to možné?"

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1132
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse