Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Evropská unie

Evropská unie

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nejprve popisuje vývoj Evropské Unie a její strukturu. Další části jsou již zaměřeny na problematiku vstupu ČR do EU, zhodnocení šancí, rizik, i návrh možných řešení. Závěr shrnuje práva občana v EU.

Obsah

1.
Vznik Evropské unie a její orgány
2.
Vstup České republiky do EU
3.
Jaké jsou naše šance a rizika?
4.
Řešení?
5.
Práva občana v EU

Úryvek

“Jaké jsou naše šance a rizika?

Každý by se mě asi připravit na to, že vstup do EU bude znamenat další náraz po revoluci.
První šok zažijí české firmy, které budou muset přijmout poměrně velké množství zásad společné obchodní politiky, standardů, ekologické, sociální ochrany, v oblasti zdraví a pohodlí zvířat. Tyto kroky vyvolávají významné zvýšení nákladů celé podnikatelské sféry, a tím snížení dnešních výhod v oblasti nízkých mezd a nákladů. Společně s tvrdší konkurencí zahraničních firem to povede ke krachu zejména malých a středních podniků.
V souvislosti s přijetím evropského práva, zvláště v ochraně prostředí, bude rovněž stát nucen vynaložit poměrně velké prostředky i za cenu vyššího schodku veřejných rozpočtů. Stejný tlak bude na zvýšení spotřebních daní a daní z přidané hodnoty.
Cenová hladina v České republice se nachází na úrovni 39 procent zemí EU a 36 procent příčinou je nižší produktivita práce, levnější pracovní síla a pochopitelně nižší výkonnost ekonomiky. Právě výše uvedené skokové přijímání určitých standardů vyvolá fázi zvýšení nákladů podnikové sféry a tlak na zvýšení cenových hladin. Nejvýznamnější vliv to bude mít na zvýšení cen potravin, a to v důsledku přijetí společné zemědělské politiky při odstranění překážek obchodu uvnitř Unie. Potenciál růstu těchto výrobků je zhruba 40 – 45 procent. Všechny tyto faktory přispějí v krátkodobém horizontu pěti let k výraznějšímu růstu nezaměstnanosti, přičemž je těžké odhadnout o kolik. Mimo jiné to bude záležet na schopnostech českých diplomatů a politiků, jaká vyjednají s Evropskou unií přechodná období, kdy by mělo dojít k rozložení některých kroků.
To co se bude dít po vstupu do EU, můžeme nazvat druhou modernizací. První proběhla na začátku devadesátých let a byl pro ni typický odchod lidí ze zemědělství na informace a nové technologie. Současně to byl éra obrovských investic do životního prostředí a infrastruktury. Po několikaleté relativní stagnaci nastane druhý skok spojený s tzv. deindustrializací. Ve Studii o sociálních a ekonomických dopadech vstupu do EU se uvádí, že národohospodářská struktura ČR se v mezinárodním srovnání stále vyznačuje předimenzovaností průmyslu a poněkud nižším podílem služeb. Pohyb pracovních sil bude spojen s konceptem celoživotního učení a flexibilních změn profesí. Všechny tyto aspekty budou mít jistě vliv na výkonnost ekonomiky a vyšší produktivitu práce. Jen pro srovnání. V roce 1999 dosahovala výkonnost ekonomiky ČR /HDP v paritě kupní síly na obyvatele/ 60 procent EU. Takovou výkonnost jako my mělo před vstupem například Řecko či Portugalsko a jejich výkonnost se pět let a více let po vstupu zvýšila. Důvodem byly i vyšší dotace, které dnes země střední a východní Evropy v takovém množství zcela jistě nedostanou.
Náš vstup do Unie je předmětem také mnoha obav od členů patnáctky, především Rakouska a Německa. Naše čistá mzda se nachází na úrovni čtvrtiny Německa nebo Rakouska. Němci proto navrhují zákaz volného pohybu pracovních sil po dobu sedmi až devíti let. Rakouský požadavek mluví o naprosté volnosti za předpokladu vyrovnání mezd na osmdesát procent Rakouska. Dodejme, že především zahraniční stavební a jiné firmy už léta operují na českém trhu.
Představy našich západních sousedů jsou neodůvodněné. Největší zájem z naší strany je o práci v Německu – devět až dvacet tisíc ročně, v Rakousku jen dva až čtyři tisíce. Naopak českým problémem bude únik „mozků“ do těchto zemí."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera2031
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse