Seminarky.cz > Životopisy > > > František Kupka: život a dílo

František Kupka: život a dílo

Kategorie: Umělecké obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce mapuje život a vývoj tvorby českého malíře a grafika Františka Kupky, jednoho ze zakladatelů abstraktní malby. První část chronologicky seznamuje s významnými momenty v umělcově osobním i pracovním životě. Nechybí zde osobnosti, jež Kupku ovlivnily, jeho zájmy, myšlenková orientace či členství ve spolcích a uskutečněné výstavy. Již zde jsou lehce zmíněny proměny v malířově tvorbě. Následující část sestává z poznámek vztahujících se ke Kupkovi a jeho době, dotýká se ocenění, jakého se Kupkovi dostalo, či geneze abstraktního malířství mimo tohoto autora. Poslední část sleduje jeho umělecký vývoj od figury po abstraktní malbu a dokládá jej na vybraných dílech, jejichž motivy a význam rozebírá.

Obsah

1.
Úvod
2.
Životopis a vývoj tvorby Františka Kupky
2.1.
Dobruška a Domažlice
2.2.
Praha a Vídeň
2.3.
Paříž
2.4.
První abstraktní obraz
2.5.
Kupka do druhé světové války
2.6.
Uznání Kupkova významu
2.7.
Místa výstav
2.8.
Díla
2.9.
Základní Kupkův přínos: abstraktní malby
2.10.
Motivy tvorby: prostor, stavby, pohyb
3.
Poznámky k malíři Kupkovi a jeho době
3.1.
Vizionář a objevitel
3.2.
Kupka v ústraní
3.3.
První obrazy bez předmětu
3.4.
Abstrakce mimo Paříž
3.5.
Malování hudby
3.6.
Malíři architekti
3.7.
Kalendárium
4.
Cesta od figury k abstrakci
5.
Závěr

Úryvek

"Fr. Kupka: Od figury k abstrakci.
Období 1909 – 1913 je závažné pro osobní vývoj Fr. Kupky, ale i pro dějiny moderního malířství dvacátého století. Je to vůbec poprvé, kdy v Čechách narozený autor, žijící od poloviny devadesátých let 19. století v paříži, dokázal vytvořit obrazy, jimiž formuloval nový umělecký směr, který následně změnil celé výtvarné umění radikálním způsobem. I když Kupkova výjimečnost nebyla zejména ve Frncii pčijímána a na jeho místě se ocitaly jiné osobnosti, od šedesátých let, kdy dochází k podrobnému zhodnocení kupkova díla, jež vyvrcholilo nedávnou pařžskou retrospektivou (1989), se dočkal významné rehabilitace. Kupkova nesnadná uchopitelnost spočívala jak ve složitosti jeho vlastního malířského přístupu, tak i v obsazích, jež prostřednictvím svých obrazů formuloval.
Kupka, který se po roce 1900 prosadil ilustracemi a sžíravými satirickými, anarchismem ovlivněnými cykly jako pníze, Nábženství a Mír, si jako malíř v prvém desetiletí nového století obtížně nacházel vlastní cestu. Rychle měnil styly a techniky, aniž by si určitěji vymezil pole, na němž na němž by delší dobu setrval. Naturalistické, čistě akademické obrazy, střídaly expresivní, jimiž by se v Praze mohl účastnit výstav Osmy. Až koncem prvého desetiletí dochází k sybtéze nejrůznějších podnětů ve velmi mnohoznačném, přemalovávaném obraze Klávesy piána – Jezero (1909), vědomě navazujícím na předcházející Druhý břeh (1895 – 96), Jezero (1902) a Buloňský lesík (1906 – 07). Ze stromů se staly vertikály, z postav volné barevné skvrny. V horní části se obraz blíží raným dílům W. Kandinského. Autonomně se uvolňující černé a bílé plochy jsou nejpřínosnějším námětem obrazu.
K abstrakci se Kupka nedostal jen prostřednictvím krajinomalby, jako někteří jiní průkopníci tohoto směru, ale zvolil si mnoem složitější cestu, vedoucí přes figuru.

Např. Rodinná podobizna (1908 – 10) je významná jednak červeno-odrým pojetím šatů ležící Eugenie Kupkové, kdy partie osvětlené jsou modré a zastíněné červené (tedy obrácen, než je v malířství ěžné), jednak autonomizací barevné skvrny, pohybující se samostatně po plátně, která je patrná v levé dolní části obrazu (a navazuje na volně stoupající pruhy černé a bílé na obraze Klávesy piána – Jezero).

Kupkův malířský a intelektuální proces vyvrcholil rozměrným obrazem Amorfa – Dvoubarevná fuga (vystavený poprvé na Podzimním salónu r. 1912). Je jedinečným vyjádřením jeho ideje „druhé přírody“, vznikající autonomní obrazotvorností, jak se o tom zmiňuje v paralelních teoretických úvahách shrnutých později do knihy Tvoření v umění výtvarném (1923). Dvoubarevné fuze předcházela největší řada studií ze všech jeho obrazů. Byla syntézou dvou sdamostaných procesů v rámci dosavadní Kupkovy tvorby. Zatímco černobílé pozadí sledovalo představu dvou protínajících se kruhů (viz Počátky života – 1900 / 03 – První krok – 1909 / 11), k červeno-modrému popředí dospěl nejspíš z pohybových studií, navazujících na Děvčátko s míčem, na nichž převedl figurální námět do abstraktních křivek. V kontrastu červené a modré se projevuje princip doplňovačnosti, ústřední termín Kupkova teoretického uvažování („coniunctio oppositorum“; „prastarý přírodní záon, že každý lidský typ vyhledává typ doplňující, opačný…“ – na jaře sníme o podzimním listí).

I když Dvoubarevná fuga zastínila Vertikální plány III (1913), dnes je považujeme za progresivnější a závažnější pro vývoj abstraktního malířství. Vertikalita představovala Kupkvi celoživotní motiv a kolmost dokonce ústřední filosofický proncip: „Slavnostní kolmice je páteří života v prostoru…je to opravdová událost, když kolmice dopadne shora na vodorovnou přímku, jež ji protíná…“ Kolmice (viz Klávesy piána – Jezero) je hlavním prvkem Kupkovy kosmogenie. "

Poznámka

V práci se objevuje řada překlepů a pravopisných chyb, jméno Gutfreund je zaměněno za Guttfreund, Boloňský lesík za Buloňský. Jména děl jsou zvýrazněna kurzívou.
Součástí práce nejsou reprodukce děl, v seznamu literatury jsou uvedeny odkazy k některým z nich.
Titulní stránka zahrnuje černobílou fotografii Františka Kupky.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22538
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse