Seminarky.cz > Životopisy > > > František Langer: Jízdní hlídka

František Langer: Jízdní hlídka

Kategorie: Životopisy spisovatelů

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce pojednává o legionářském dramatu Františka Langera Jízdní hlídka. Mimo jeho životopisných dat jsou představena jednotlivá díla, přičemž některá z nich jsou v několika větách představena. Poté přistupuje k rozboru všech tří dějství vybraného dramatu. Seznamuje s místem dění, s historickými událostmi první světové války, které jsou v knize zakomponovány, a s charakterem hlavních postav.

Obsah

1.
Životopis Františka Langera
2.
Dílo Františka Langera
2.1
Zlatá Venuše
2.2
Snílci a vrahové
2.3
Andělé mezi námi
2.4
Velbloud uchem jehly
2.5
Železný vlk
2.6
Byli a bylo
3.
Jízdní hlídka
3.1
Historické události první světové války
3.2
Charaktery postav
3.3
První dějství
3.4
Druhé dějství
3.5
Třetí dějství

Úryvek

"Dílo Františka Langera
V různorodé a všestranné Langerově literární tvorbě převládají práce dramatické a kratší prózy. Náměty ke svým dílům čerpal z pražského života včetně periferie, ale i ze zážitků z legií. Celým jeho dílem prostupuje zájem o obyčejného člověka a důvěra v hluboký mravní zákon v něm. Závěr Langerova celoživotního díla vyznačuje silnější reflexe židovství.
První Langerova povídka měla název Zlatá Venuše a vyšla roku 1910. Objevují se v ní prvky novoklasicismu, především snaha o střízlivý výraz a dokonalost formy. Prvním divadelním pokusem bylo dramatické zpracování legendy Svatý Václav (1912). V tomto díle se objevuje motiv vraždy jako mezní situace. K tomuto motivu se autor často vracel ve své pozdější tvorbě.
V roce 1921 vyšla Langerova povídková sbírka Snílci a vrahové. Děj se odehrává v Palestině za doby křížových výprav. Autor v něm líčí putování třiceti rytířů za svatým grálem. Dalším povídkovým souborem jsou Předměstské povídky (1926). Roku 1925 dokončil práce na dramatu o patnácti obrazech pod názvem Periferie. Zachytil drama mladého muže, který se trápí výčitkami svědomí, neboť se mu nepodařilo dosáhnout toho, aby někdo uvěřil v jeho zločin. Svéráznou atmosféru předměstí autor spojil s morálně-filosofickými otázkami viny, trestu a potřeby lidské spravedlnosti. Toto drama bylo velice úspěšné a hrálo se na mnoha světových scénách (Varšava, Riga, Budapešť, Milán, Hamburg).
V roce 1931 napsal drama Andělé mezi námi, v němž kritizuje český národ za to, že si málo váží svobody po rozpadu Rakouska-Uherska. Ve 30-tých letech časopisecky publikoval Filatelistické povídky, které ale knižně vyšly až v roce 1965. Jde o příběh o chudém židovi, jeho cestě do Ameriky a po zjištění podvodu o jeho návratu zpět.
V komediálních fraškách tíhnul Langer k úsměvným idylám z prostředí prostých lidí. Sem patří Velbloud uchem jehly (1923) a Obrácení Ferdyše Pištory, která měla v Praze premiéru v roce 1929. Toto je veselohra o prosté duši kasaře Pištory, který se při jedné loupežné výpravě ocitne v hořícím domě a při útěku zachrání dvě děti.
K legionářské tematice se Langer obrátil především dramatem o lidské velikosti řadových vojáků na Sibiři pod názvem Jízdní hlídka. Následovalo drama Jiskra v popelu aneb Pocta Shakespearovi. Bronzová rapsodie je drama inspirované verši z Iliady, které nebylo nikdy uvedeno.
Železný vlk je výbor s legionářskou tématikou, v Malířských povídkách obhajuje abstraktní malířství. Tuto knihu ilustroval Mikuláš Medek, syn spisovatele Rudolfa Medka. V Pražských legendách převažuje židovská tématika.
Langer se věnoval i tvorbě pro děti a mládež. Do této skupiny řadíme prózy Pes druhé roty, Bratrstvo Bílého klíče, Děti a dýka a několik loutkových her, namátkou Princ Kašpárek a jeho koníček, Kašpárek jako detektiv nebo Zlá princezna a hodný drak.
V roce 1965 poprvé vyšla memoárová kniha Františka Langera Byli a bylo. Do ní autor zařadil vzpomínky na bratra Jiřího, vzpomínky na Jaroslava Haška, vzpomínky na bratry Čapky i na generační začátky a další druhy. Ve vzpomínkách na bratra vylíčil i meziválečné vzhlížení části českého židovstva k Palestině i svízelný útěk do ní po Dunaji na začátku druhé světové války.

Jízdní hlídka
Jízdní hlídka je drama o třech dějstvích s legionářskou tematikou, které Langer napsal v roce 1935. Autor se v něm vrací k tématice první světové války, konkrétně se děj vztahuje k východní frontě (kterou sám dobře znal ze svého působení u legií) v únoru 1919. Pro mnohé legionáře znamenal rok 1919 již konec války, ne však pro všechny. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20575
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse