Seminarky.cz > Životopisy > > > Fridrich II.

Fridrich II.

Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce popisuje život pruského panovníka z rodu Hohenzollernů Fridricha II. Věnuje se vlivu rodiny, a zvláště pak otce, Fridricha Viléma, na utváření jeho osobnosti. Mapuje nástup Fridricha II., na trůn, vnitřní a vnější politiku. Poslední část je věnována rozvoji armády a jejímu postavení v rámci státu.

Obsah

1.
Úvod
2.
Rodinný život
3.
Nástup na trůn a zahraniční politika
4.
Vnitřní politika
5.
Armáda a stát
6.
Závěr

Úryvek

“ 2. Rodinný život

Nutno podotknout, že královský pár nežil v idylické harmonii, král byl asketický, surový, obézní a nečistotný a na dvoře vyhlásil “válku” luxusu a povalečství. Zákonem se stal dril, kázeň a puntičkářství. Každý den se účastnil cvičení vojska v Postupimi zatímco v paláci Sofie vedla děti - Fritze a Vilhelmínu - dle způsobů francouzského dvora. Fritz a jeho sestra s matkou komunikovali pouze ve francouzštině, Fritz studoval, hrál na flétnu. Uniformu, ve které by ho rád viděl jeho otec, nazýval rubášem a svého otce, který s ním mluvil ve třetí osobě a často jej duševně týral (mj. díky tomu, že neuznával vědce, hudebníky a vše francouzské), nenáviděl.
Vztah mezi otcem a synem dosáhl zlomového bodu v roce 1730, kdy král dotáhl prince za vlasy před nastoupenou královskou gardu, strhl z něj jeho oblíbenou brokátovou vestu a hodil jí do ohně. Fritz, nešťastný a znechucený otcovým chováním, se rozhodl pro útěk ke svému dědovi do Anglie. Dopisem zkontaktoval jeho sestru a za pomoci svého přítele, poručíka Hanse Hermanna von Katte, chtěl uprchnout. Na tento zamýšlený útěk se však přišlo a oba dva byli zatčení.
6. listopadu 1730 byl princ nucen oknem své cely pevnosti v Kuestrinu sledovat popravu setnutím svého pomocníka při útěku. Král chtěl původně potrestat oba za “hanebný úprk” stejně, ale na naléhání své manželky od toho upustil. Princ byl po 6 týdnech propuštěn na svobodu, nesměl se však vzdálit z pevnosti a byl nucen absolvovat výuku v zemědělství, ekonomice a administrativě. Dříve než se mohl vrátit domů, musel králi slíbit, že se nebude nikdy mstít za své věznění, že bude vždy plnit přání svého otce a že se neožení bez vědomí a souhlasu otce.
V únoru 1732 král princi přichystal další překvapení. V dopise mu jasně řekl:”Vezmeš si Alžbětu Kristýnu von Brunšvicko-bavorskou, princezna sice není krásná, ale je zbožná, a to stačí.” Korunní princ se podřídil, jeho manželský život však neměl valné úrovně, více než věcem manželským se věnoval psaní a hře na hudební nástroj a věcem z příkazu otce. Děti nezplodil pár žádné, pravděpodobně buď díky Fridrichově impotenci (příčinou mohla být silná traumata z dětství - viz Sigmund Freud: Spisy, Praha 1992 - 1995 - nebo homosexualita)
Otcova smrt pro něj byla spíše úlevou, ale jako nastupující král Fridrich II. naplnil jeho testament, pozvednout Prusko do výše.

3. Nástup na trůn a zahraniční politika

Okamžitě po otcově smrti nový, třetí král pruský, dal na vědomí ministrům, že bude ve věcech politických rozhodovat sám. Již v říjnu 1740 mu byla nabídnuta okolnostmi - umírá císař římský Karel VI. - možnost revolučním způsobem pozvednout pruskou mezinárodní pozici. Fridrich, dědě výbornou armádu a bohatou válečnou pokladnu se záhy po císařové smrti rozhodl napadnou rakouské Slezsko. Důvodem tohoto rozhodnutí byla obava z možné anexe tohoto území saským kurfiřtem a polským králem Augustem III. a určitým motivem byla i dobrá hospodářská rozvinutost této provincie a její bohaté zásoby surovin. V dubnu 1741 poráží Fridrich rakouská vojska u Mollwitz (-u) a k pruským vojskům se připojují další “abonenti” dědictví rakouského (Karel Albert, kurfiřt bavorský, Ludvík XV.) Fridrich chytře uzavřel (z obavy před rozpadem Rakouska, který nechtěl) příměří v Klein-Schnellendorfu, čímž umožnil Marii Terezii bránit české země. Podle této úmluvy (někdy je tento akt nazýván Konvencí z K.-S.) byl pruský král oprávněn obsadit celé Dolní Slezsko.
Na počátku roku však pruská vojska vstupují na Moravu, vítězí (spíše se jednalo o remízu) v bitvě u Chotusic v květnu a Marie Terezie je donucena uzavřít tzv. Berlínskou smlouvu (červen 1742), ve které převádí (jednalo se o cesi území) celé rakouské Slezko Prusku."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera780
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse