Seminarky.cz > Životopisy > > > Friedrich Eduard Bilz

Friedrich Eduard Bilz

Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce velmi podrobně seznamuje s životem a činností německého přírodního léčitele, spisovatele a mecenáše sociálně znevýhodněné mládeže Friedricha Eduarda Bilze. V závěru je shrnut jeho sociálně-pedagogický odkaz.

Obsah

1.
Úvod
2.
Životopis
3.
Začátky přírodního léčitelství
4.
Bilzovo sanatorium (Bilz-Sanatorium)
5.
Bilz podnikatel
5.1.
Lázeňství
5.2.
Nealkoholické nápoje
6.
Přátelství s Karlem Mayem
7.
Sanatorium a ozdravné pobyty pro děti ze sociálně nejslabších rodin, založení nadace
8.
Bilz a sociální práce
9.
Bilz politik
10.
Smrt
11.
Sociálně-pedagogický odkaz
12.
Závěr

Úryvek

"Friedrich Eduard Bilz si díky svým životním zkušenostem uvědomoval, že krátkodobý pobyt v sanatoriu sice dětem z nejchudších čtvrtí může výrazně pomoci zdravotně, nezbaví je však jejich celoživotního sociálního handicapu. Proto se snažil, aby tyto děti získaly během měsíčního ozdravného pobytu nejen informace o dodržování základních hygienických norem, škodlivosti alkoholu, tabáku a dalších návykových látek, snažil se je také vzdělat v oblasti základních kulturních návyků. Velmi významnou snahu pak Friedrich Eduard Bilz projevil při pokusech o zřízení bezplatných internátních zařízení pro sociálně znevýhodněnou mládež, která by jim poskytovala možnost získat alespoň výuční list a tím šanci na lepší život. První takové zařízení se Friedrichu Eduardu Bilzovi podařilo otevřít v roce 1908 ve spolupráci s továrnou Pirna-Werke.

Aby mohl ještě více ovlivňovat oblast péče o sociálně handicapovanou mládež respektive segment školství zaměřený na tuto oblast, vstoupil Friedrich Eduard Bilz i do politiky. V roce 1912 byl zvolen jako poslanec do Zemského sněmu (Landesrat) v Drážďanech.
Bohužel, veškerou další snahu Friedricha Eduarda Bilze v této oblasti zhatila I. světová válka, která vypukla v roce 1914. Z Bilzova sanatoria se stalo sanatorium pro zraněné důstojníky, po skončení války v roce 1918 zde bylo zřízeno rehabilitační centrum pro válečné invalidy, které fungovalo až do roku 1921. V této době byl již zdravotní stav Friedricha Eduarda Bilze velmi špatný a zabránil mu v další realizaci jeho myšlenek a plánů.

Friedrich Eduard Bilz zemřel v Radebeulu 30. ledna 1922 ve věku nedožitých osmdesáti let a byl pohřben přímo vedle mausolea svého velkého přítele a guru Karla Maye (1842 – 1912)[8].

Pedagogický, respektive sociálně-pedagogický odkaz Friedricha Eduarda Bilze spočívá především v jeho myšlence, kterou bychom patrně nejlépe vyjádřili „Mens sāna in corpore sāno“ – „V zdravém těle zdravý duch“. Bilz znal z vlastní zkušenosti podmínky, ve kterých žily děti z nejchudších rodin. Tehdy byla běžnou nemocí tuberkulóza, křivice způsobená nedostatkem vápníku a vitamínů, poruchy štítné žlázy z deficitu jódu a další nemoci, které dnes v naprosté většině případů známe už jen z literatury. Bilz správně předpokládal, že je zapotřebí „léčit“ nejen nemocné děti, ale především společnost, která tehdy sociálně znevýhodněným dětem dávala jen minimum šancí. Proto se snažil především o prosazování bezplatného vzdělání jak pro chlapce (obory obráběč kovů, zámečník v Pirna-Werke a dalších), tak pro dívky (škola, kterou bychom dnes patrně nazvali rodinná či zdravotní, otevřená v roce 1912 v Radebeulu). Pokud mladí lidé získali odborné vzdělání, nemuseli už nadále pracovat jako nejhůře placení pomocní dělníci; jako kvalifikovaní pracovníci měli nesrovnatelně lepší platové podmínky, a tím i perspektivy pro další život.

Koncepce bezplatných (případně nízkonákladových) ozdravných pobytů pro děti ze sociálně nejslabších rodin byla tehdy (v roce 1907) zcela průlomová. Friedrich Eduard Bilz se inspiroval myšlenkami Karla Maye, obsaženými v jeho indiánských a kurdistánských literárních cyklech (ačkoliv May nikdy nebyl ani ve Spojených státech, ani v Kurdistánu, jeho nesmírně bohatá fantazie mu dovolila tyto země zcela přesvědčivě popisovat). Celkově proto Bilzova koncepce výchovy mladých ze sociálně stigmatizovaného prostředí výrazně připomíná myšlenky Ernesta Thompsona Setona a jeho hnutí Woodcraft. Mladí lidé se ve speciálním sanatoriu nejen léčili, ale i vzdělávali, učili se sami o sebe postarat a být samostatní. Nezanedbatelné bylo i vedení ke zdravému životnímu stylu, kdy pracovníci sanatoria své svěřence vzdělávali nejen v oblasti zdravé výživy (tehdejší medicína už znala některé vitamíny, byly známy základy racionální výživy, význam některých stopových prvků apod.), ale podnikali s nimi i výlety, hry na čerstvém vzduchu, koupání a opalování.

Friedrich Eduard Bilz byl Němec, a snad právě proto je jeho ozdravným pobytům pro mladé muže ve věku 8 – 14 let (a od roku 1912 i dívky stejného věku) někdy vyčítána příliš „kasárenská“ atmosféra – mladí lidé po příjezdu dostávali jakési ústavní „uniformy“, ne nepodobné uniformám kadetů, také disciplína byla do značné míry „vojenská“. Ovšem tomu se nelze divit, zvládnout dospívající mládež ze sociálně vyloučeného prostředí patrně nebyl snadný úkol ani před sto lety."

Poznámka

Práce obsahuje zajímavou obrazovou přílohu dosahující 8 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15419
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse