Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Gabriel García Márquez: Láska za časů cholery

Gabriel García Márquez: Láska za časů cholery

Kategorie: Ostatní literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Masarykova univerzita Fakulta sociálních studií, Brno

Charakteristika: Seminární práce je rozborem knihy Gabriela Garcíi Márqueze Láska za časů cholery. Po stručném nastínění životních osudů spisovatele se věnuje magickému realismu a jeho pojetí v Márquezových dílech. Následně se zaměřuje na rozbor vybraného románu, v rámci kterého se pokouší také o podrobnější výklad některých symbolů a o jejich vysvětlení.

Obsah

1.
Biografie - Gabriel García Márquez
2.
Magický realismus
3.
Láska za časů cholery - interpretace díla
3.1.
Obsahová stránka díla
3.2.
Tematické linie díla
3.3.
Symbolika v díle
3.4.
Téma stáří v díle
3.5.
Jazyk díla

Úryvek

"Láska za časů cholery
Nejprve ve zkratce nastíním děj románu.
Příběh je vymezen dvěma epidemiemi cholery, které se objeví v provinčním městečku u karibského zálivu, ve kterém dříve sídlili španělští místokrálové, když vládli Nové Granadě. Děj románu se odehrává během šedesáti let, na jeho počátku je mladá měšťanská dívka Dazová, dcera muže s více než pochybnou pověstí. Druhou hlavní postavou je Ferminin tajný ctitel, mladík nemanželského původu, věčný snílek Florentino Ariza. Poslední z trojice hlavních postav je mladý ambiciózní lékař Juvenal Urbino, který se právě vrací ze studií v Evropě.
Mladý telegrafista nemanželského původu, jehož jediným majetkem, který mu jeho otec jako levobočkovi odkázal, jsou obnošené a mnohokráte přešívané šaty , Florentino Ariza se zamiloval do měšťanské dívky Ferminy Dazové. Přestože její otec byl podvodník a pašerák pochybného původu, rozhodl se, že dceru provdá do lepší společnosti. Nicméně se objevuje Florentino, pokouší se Fermině dvořit. Když se poprvé setkávají, slíbí jí Florentino nehynoucí lásku až do smrti, setkání je krátké, přesto se Fermina s mladíkem zasnoubí. Florentino jí denně píše po vzoru červené knihovny milostné dopisy plné vyznání lásky, ty ale Fermině připadají příliš umělé. Když však dojde k druhému setkání obou mladých lidí, Fermině telegrafista příliš do oka nepadne, vidí v něm „uťápnutého úředníka s vizáží spráskaného psa, jehož úbor zapšklého rabína a obřadné způsoby nemohly nikoho vzít za srdce“. Proto souhlasí se sňatkem s lékařem z dobré rodiny, který po svém návratu z Evropy získal ve městě dobrou pověst a vysoké renomé při boji s cholerou. Po sňatku spolu odjíždí na svatební cestu do Evropy (kde mimochodem potkávají Oscara Wildea). Stráví spolu celý život, během manželství Florentina porodí dvě děti, vedou klidný život, který si zpestřují malými vzájemnými provokacemi partnerovy ješitnosti. Společně zestárnou. Pro Ferminu se ale Florentino postupem času stane určitý symbol jejího mládí, něčeho nepoznaného, co kdysi dávno odmítla. Hledá v tomto dávném vztahu něco hlubšího, co nenašla u svého manžela. I přesto, že navenek spolu s doktorem Urbinem tvořili harmonický a zamilovaný pár, Fermina se cítila býti spíše jeho „luxusní služkou“. Oba si uvědomovali, že přes relativní klid a spokojenost jejich vztahu chybí vzájemná láska, jediné, co ji nahrazovalo, byla vzájemná potřeba a také neochota po společně strávených letech přivykat někomu jinému. Když jim jednoho dne kdosi už poněkolikáté vykrade dům, koupí si papouška, aby je před zloději varoval. Jednoho dne však papoušek vylétne na vysoký strom v zahradě a nikdo ho nemůže přimět, aby se vrátil. Doktor Juvenal, který papouška zbožňuje, se rozhodne pro něj na strom vylézt, ačkoliv je mu již osmdesát let a má zdravotní potíže. Uklouzne však na žebříku, po pádu utrpí zranění a na jejich následky vzápětí umírá. Jako váženému lékaři je mu vystrojen slavný pohřeb. Florentino, který se myšlenek na Ferminu nevzdal po celý život a jeho láska se v určitém smyslu dala nazvat až posedlostí, mezitím však také udělal kariéru. Přestože za život zažil mnoho milostných poměrů, které jsou v knize barvitě vylíčeny, trpělivě čekal na okamžik, kdy jeho láska bude opět volná. Trpělivě, s rozmyslem se pokusí opět Ferminu získat. To se mu podaří, i když se objeví překážka – Fermininy děti se nechtějí smiřovat s milostným vzplanutím svojí pětasedmdesátileté matky, zvláště pokud se chystá následovat muže, o kterém po městě kolovaly podivné zvěsti, co se jeho sexuálních vztahů a potřeb týče."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera11175
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse