Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Generace národního divadla

Generace národního divadla


Kategorie: Dějepis, Literatura

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce ve formě referátu analyzuje generaci národního divadla nejprve obecně a dále stručně rozebírá život a díla každého z autorů.

Obsah

1.
Generace národního divadla
2.
Architektura
2.1.
Josef Zítek
2.2.
Josef Schulz
3.
Sochařství
3.1.
Bohuslav Schnirch
4.
Malířství
4.1.
František Ženíšek
4.2.
Mikoláš Aleš
4.3.
Josef Tulka
4.4.
Václav Brožík
4.5.
Julius Mařák
4.6.
Vojtěch Hynajs

Úryvek

"Architektura
Josef Zítek – velmi nadaný architekt, profesor, restaurátor historických staveb. Vystudoval polytechniku a jeho tvorba byla velmi ovlivněna jeho studijními pobyty ve Francii a Itálii, kde se ho inspirovali římské stavby. Vystavěl Národní divadlo jako dominantu naproti Pražskému hradu. Také se nechal inspirovat Pražským letohrádkem, podle kterého udělal kopulovitou střechu. Ke stavbě divadla však neměl dost zkušeností, prostor byl omezený a nevešlo se do něj vše potřebné. Josef Schulz se Zítkem spolupracoval, taktéž architekt a restaurátor, přepracovával Zítkovy návrhy tak, aby odpovídaly bezpečnostním požadavkům, spolu také budovali Rudolfinum.
Sochařství
Bohuslav Schnirch – nej. sochař této generace, vyhrál vyhlášenou soutěž a vytvořil sochy Apollona a devíti múz nad hlavním vchodem, Trigy nad hledištěm a tympanon. Navrhl všechny plastické detaily výzdoby Národního divadla. Josef Václav Myslbek, byl vyzván k vytvoření soch bez soutěže a pro Národní divadlo vytvořil sochy Hudba, Činohra a Zpěvohra u bočního vchodu z nábřeží, někdy také označované jako alegorie opery a dramatu. Ve svém životě vytvořil spoustu uznávaných děl, jako např. pomník sv. Václava na Václavském náměstí. V romantickém stylu také tvořil sochy postav z České historie jako třeba Libuše a Přemysl.
Malířství
František Ženíšek a Mikoláš Aleš vyhráli soutěž o výzdobu foyer s cyklem má vlast, který je složen ze 14 lunet, spolu také vytvořili 4 nástěnné obrazy – Život, Mýtus, Zpěv bohatýrský, Historie Ženíšek byl v té době populárnější, namaloval 1. oponu a stop foyer, Aleš byl vynikajícím ilustrátorem knih, namaloval úvodní stranu k rukopisům, postavy z české historie – Hus, Čech
Josef Tulka – český malíř, který vyhrál konkurs na výzdobu lunet, obdržel cestovní stipendium a 3 měsíce studoval památky Itálie. Po svém návratu namaloval v Národním divadle celkem pět lunet: Poesie dává lidstvu bohy, Láska mateřská a láska milenců, Poesie, štěstí a žal, Píseň utlačené svobody a Vlastenectví. Velkým požárem divadla nebyly jeho lunety poškozeny. Zmizel na své cestě za inspirací, když jel do Itálie. Jeho další osud je zcela neznám."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x505f056c8b4e6.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Generace_Narodniho_divadla.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse