Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Globalizace a globální problémy

Globalizace a globální problémy

Kategorie: Globalizace

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce popisuje globalizaci ze všech možných úhlů, nastiňuje neznámé aspekty této politiky, problémy, cíle, ale také její výhody. Poukazuje na problém bohatých zemí ze severu zeměkoule a chudých z jihu. Uvádí obecný prospěch globalizace.

Obsah

1.
Obsah
2.
Úvod
3.
Neznámá globalizace
4.
Cíl – globální trh
5.
Bohatý server a chudý jih
6.
Obecný prospěch globalizace
7.
Závěr

Úryvek

"Neznámá globalizace

Vyvstává otázka:“Co bude ve svých důsledcích tento proces pro lidstvo znamenat?“ Zatím jistě nevíme. Globalizace je jevem natolik novým a neprozkoumaným, že v současné době se spíše jen snažíme popisovat její jevové stránky a nejnovější dopady na světové dění. Nejvíce diskutovaným je problém jejího vyústění, neboli zda míří tento proces k vytvoření jednotné světové civilizace. Dalším problémem, jímž se zabývá množství ekonomů je snaha předpovědět, jaká úskalí a nebezpečí nám může tento fenomén připravit, po tom, co jsme byli svědky problémů v Asii a Rusku. Jsou to události, které nám ukázaly, že globalizace není jen tvůrčí proces přinášející snižování nákladů a zvyšování zisků na straně jedné a růst životní úrovně v zemích hospodářsky slabších na straně druhé, ale také že při špatné strategii může mít i destruktivní účinky, které se s jejím postupem mohou prohloubit nebo stát se problémem celé planety. Co je však jisté – globalizace je proces nezastavitelný, který vůbec nezávisí na tom, zda se nám líbí nebo ne.

Cíl – globální trh

Přesvědčení těch, kteří předpokládají zmizení tohoto jevu stejně jako se objevil je nepravděpodobné, dokonce nebezpečná však mohou být přesvědčení, že vyrovnání se s globalizací lze jedině prostřednictvím boje. Globalizace totiž vychází přímo z povahy moderních technologií, které ji vlastně daly život. Umožňují velmi rychlý přesun všech výrobních faktorů a to v planetárním měřítku. Ty jsou uplatňovány na určitých trzích, které mají samotně expansivní charakter. Dojde- li tedy ke spojení těchto dvou faktorů, nevyhnutelně zde proběhnou pokusy o vytvoření efektivního globálního trhu poskytujícího globální výhody a zajišťujícího dostatečnou stabilitu. Aby však tento trh opravdu takto efektivně fungoval a po čase nevyústil do takových krizí, jaké máme možnost v současnosti sledovat, musí dojít k vyrovnání určité disproporce, kterou vidíme mezi dvěma skupinami zemí oddělenými Brandtovou linií.

Bohatý sever a chudý jih

Globalizace jako taková v sobě skrývá dva základní aspekty, které se vyvíjejí vzájemně prakticky oddělené a tedy i rozdílným tempem. Prvním je akcelerující globalizace hospodářská a technologická a druhým globalizace politicko-občansky-právní, jejíž vývoj probíhá znatelně pomaleji. V praxi například vidíme, že 70% světového hospodářství je ovládáno nadnárodními společnostmi, které se volně pohybují po celé planetě a naproti tomu instituce politické, občanské a právní zamrzly na úrovni států. To vytváří znatelný a stále větší tlak na země nezápadního typu, které vidí globalizaci jako útok na národní, politickou, kulturní a náboženskou identitu obyvatel. To by mohlo v nešťastném případě vyústit do střetu mezi těmito dvěma stranami a to nejen na rovině hospodářské, ale i do válečného konfliktu. A to opět díky vedlejšímu vlivu globalizace, který dává možnost získat nejvyspělejší vojenské technologie i zemím, které jsou nyní politicky na úrovni několik století zpět oproti zemím vyspělým. Ve vzduchu tedy visí vykřičník možného sebezničení lidstva. Jedním z důkazů může být například současný opakovaný konflikt v Íráku, s naštěstí zatím jen regionálními rozměry, který by však v případném použití zbraní hromadného ničení mohl mít následky, jak jinak globální. Pozitivnější prognózy poukazují na možnost vytvoření globálních politických institucí, což by dalo předpoklad k vytvoření planetární civilizace navzájem se respektujících, ale postupně se sjednocujících kultur."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera484
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse