Seminarky.cz > Životopisy > > > Gustav Adolf Lindner - život a dílo

Gustav Adolf Lindner - život a dílo

Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce seznamuje formou souvislého, ne příliš přehledného textu, s životem významného českého pedagoga Gustava Adolfa Lindnera. Velmi obsáhle informuje nejen o jeho díle, ale také nelehkém životě. Závěrečná část textu se věnuje rozboru některých jeho děl, i Lindnerovu přínosu pro českou pedagogiku.

Obsah

1.
Úvod
2.
Díla
3.
Život
4.
Přínos

Úryvek

"Byl vyšetřován a za trest přeložen daleko od domova na německé gymnázium do slovinského malého městečka Cejle. Ve slovinské Celji se přičinil o zrušení tělesných trestů ve školách, kde současně působil ve funkci okresního školního inspektora. Pobyt v Cejli byl pro Lindnera vysvobozením. Provinční městečko sice nenabízelo bohatý kulturní a intelektuální život. Poměry na gymnáziu nebyly ideální, ale inspiraci čerpal z alpské přírody. V Cejli nalezl dostatek klidu pro vlastní vědeckou práci, zvláště pak, když si mohl založit spokojený rodinný život. Lindner se neomezoval jen na školní výchovu a vědu. Od počátku působení v Celji se věnoval publicistice a komentoval veřejný život. Jeho články vycházely jak v místním tisku, ale také v časopisech v štýrském hlavním městě Graz v současném Štýrském Hradci. V tisku také uveřejňoval své básně. V Cejli strávil 16 let svého života. G. A. Lindner psal zpočátku převážně v německém jazyce, nicméně otevřeně projevoval své české národní smýšlení. Byl odpůrcem římskokatolické církve, dědičného šlechtictví a habsburské monarchie. Bojoval proti rasové nenávisti, národnostnímu útlaku a nerovnoprávným vztahům mezi národy a především mezi lidmi. Odsuzoval vykořisťování tehdejším průmyslovým kapitalismem.
První knihou napsanou v Cejli byla v roce 1858 Lehrbuch der empiridchen Psychologie nach genetischer Methode. Později napsal Lehrbuch der formalen Logik nach Metode napsána v Grazu roku 1861. Po několika letech napsal Einleitung in das Studium der Philosophie Vídeň 1866. Všechny tyto učebnice vyšly v několika rozšířených vydání. Jako jediná v české verzi byla vydána učebnice psychologie. Lindnerovy učebnice byly přeloženy do několika evropských jazyků. V roce 1867 byl Úvod do filosofie přeložen do francouzštiny. Podle jeho učebnic se vyučovalo po celou další polovinu století na různých evropských gymnáziích. Z těchto děl proslul Lindner jako významný herbartovský pedagog. V Cejli napsal dvě nejdůležitější teoretická díla Psychologische Untersuchungen über die menschliche Glückseligkeit a Ideen zur Psychologie der Gesellschaft als Grundlage der Socialwissenschaft.
V roce 1871 se mohl Lindner vrátit opět do Čech. V roce 1872 se stává ředitelem českého učitelského ústavu v Kutné Hoře, instituce pro výuku učitelů základních škol. Pedagogickými reformami, jež tu uplatňuje, si získává další věhlas. Během desetiletého působení na této škole napsal svá hlavní díla z oboru pedagogiky a menších studií do časopisů. Jeho pedagogická kariera vyvrcholila po deseti letech v roce 1882, kdy je povolán jako první profesor pedagogiky na filozofické fakultě na obnovenou českou Karlovu univerzitu po rozdělení pražské univerzity na českou a německou. Při univerzitních přednáškách vycházel už jen ze starších děl, nová díla již nevytvořil.
Zemřel 16. 10. 1887 v Praze, pohřben na vyšehradském hřbitově.
Generace našich učitelů získávaly první pedagogické a didaktické poučení z jeho Obecného vychovatelství a Všeobecného vyučovatelství, které se dočkaly mnoha vydání. Z Lindnerovy pozůstalosti vyšlo v roce 1888 jeho nejvýznamnější dílo Pedagogika na základě nauky o vývoji přirozeném, kulturním a mravním. Lindner znal z vlastního poznání všechny kategorie školství od třídy elementární po školy střední a učitelské ústavy a po stránce vědecké ovládal celý obor filosofie i pedagogiky a jejich věd pomocných.
Z jeho velmi četných spisů snad největšího významu je "Všeobecné vychovatelství" a "Všeobecné vyučovatelství", jenž byly přeloženy do několika jazyků. Jeho všestranná literární činnost přinesla české škole skutečné požehnání. "

Poznámka

Práce je psána formou souvislého textu.
Tato práce je kompilačního charakteru. Čerpá z mnoha zdrojů, např.: http://www.seminarky.cz/G-A-Lindner-zivotopis-7331; http://www.fi.muni.cz/~qprokes/pedagogika/dejiny.html; http://www.cojeco.cz/index.php?s_term=&s_lang=2&detail=1&id_desc=33021; http://cs.wikipedia.org/wiki/Gustav_Adolf_Lindner; http://www.rvp.cz/clanek/498/1081.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera16371
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse