Seminarky.cz > Životopisy > > > Heliodor Píka, první oběť justičních vražd

Heliodor Píka, první oběť justičních vražd

Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá životem Heliodora Píky, první oběti justičních vražd. Nejprve popisuje krátce jeho původ a mládí, poté se věnuje jeho působení v zahraničí. Zmiňuje i část jeho života, kterou strávil v ČSR. Podrobně charakterizuje jeho osudový justiční proces.

Obsah

1.
Heliodor Píka
2.
Mládí
3.
Působení v zahraničí
4.
Působení v ČSR
5.
Proces

Úryvek

"Již v srpnu 1941 varoval Edvarda Beneše, že SSSR neusiluje o svobodné Československo, ale o diktaturu proletariátu, Beneš však jeho varování nevzal na vědomí. Jako uznávaný vojenský expert zasáhl Píka do dějin druhé světové války, neboť i jeho hlášení o vojenské připravenosti Sovětského svazu podpořila rozhodnutí Winstona Churchila o pomoci Sovětskému svazu v boji proti Německé říši. Během moskevské mise se Heliodor Píka občas stýkal s šéfem československých komunistů Klementem Gottwaldem. Gottwald si půjčoval jeho auto a také spolu hrávali karty. I přes tuto známost se Píkovi později nedostalo milosti od, do prezidentského úřadu zvoleného, Gottwalda.
V roce 1942 začal Píka formovat jednotku československé armády z československých vojáků v sovětských zajateckých táborech. S Ludvíkem Svobodou čelil tlaku Klementa Gottwalda na zpolitizování jednotky a v září 1943 se 1. československá samostatná brigáda pod vedením nově jmenovaného brigádního generála Píky přesunula na frontu poblíž Kyjeva. V listopadu se Píka zúčastnil slavnostního podpisu československo-sovětské spojenecké smlouvy.
Po osvobození Československa v květnu 1945 se Heliodor Píka vrátil do Prahy a byl jmenován náměstkem náčelníka generálního štábu Československé armády. V té tobě již nosil na hrudi dvě sovětská vyznamenání. Po únorovém puči ho přátelé a rodina přemlouvali, aby utekl na západ. Píka odmítl, protože byl v té době nemocný a také stál za názorem, se z boje se neutíká. Chtěl hájit svojí čest v rodné zemi, ačkoliv věděl, že na spravedlivý proces nemá nárok. V březnu se musel podrobit operaci žlučníku. Během rekonvalescence byl na rozkaz generála Reicina zatčen a vyslýchán. Trestní oznámení pro podezření z velezrady bylo předáno vojenskému prokurátorovi 12. května 1948. Prokurátorem, vyšetřovatelem a soudcem v jedné osobě byl vojenský prokurátor Karel Vaš. Na zasedání vojenského komitétu ve složení Gottwald, Slánský, Svoboda, Reicin a další bylo rozhodnuto, že se bude konat přelíčení u Státního soudu, na jehož následujícím neveřejném jednání v Praze byl Píka 28.1.1949 odsouzen k trestu smrti provazem. Byl odsouzen za to, že „koncem roku 1940 v Istanbulu, od roku 1941 do konce roku 1945 v Moskvě, na jaře 1946 v Londýně a konečně v období 1945-1948 v Praze, vyzradil exponentům britské Inteligence Service skutečnosti, opatření a předměty, jež měly zůstat utajeny pro obranu republiky“. K soudu byli přizvaní znalci plukovník Zadina a štábní kapitán Kocián, kteří potvrdili, že vyzrazené informace byly velice důležité pro obranyschopnost Československa. Jednalo se o násilím vynucená svědectví. Svědectví obhajoby nebyla dovolena. Proti rozsudku protestovala rodina, obhájce, francouzský velvyslanec i místní národní výbor ve Štítině, Píkově rodném městě. Žádosti o milost prezident Klement Gottwald nevyhověl, ač byli s Píkou dříve téměř přáteli.
Syn Heliodora Píky Milan měl za sebou také režimem nepřípustnou historii. Těsně před druhou světovou válkou utekl na západ a chtěl bojovat jako let proti nacistům. Vrozená oční vada mu v tom však zabránila a tak po absolvování anglické vojenské akademie sloužil jako pobočník velitele u anglického letectva."

Poznámka

Práce je kompilačního charakteru. Čerpá ze zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Heliodor_P%C3%ADka.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15871
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse