Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Hilsneriáda

Hilsneriáda

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zaměřuje na českou obdobu Dreyfusovy aféry, která se rozpoutala v Českých zemích na přelomu 19. a 20. století. Aféra se točila okolo židovského chlapce Leopolda Hilsnera a rituální vraždy mladé dívky, která rozpoutala vlnu antisemitismu. Do celého vyšetřování se zapojil i Tomáš G. Masaryk, který se snažil celý proces objasnit. Zaujímal stejnou roli, jako Zoa v Dreyfusově aféře. Text rozebírá jednotlivé aspekty celé aféry: kutnohorský a písecký proces s Hilsnerem, i osobu Masaryka, jeho angažovanost a význam v procesu.

Obsah

1.
Úvod - mord
2.
První proces - Kutná Hora
3.
T.G.M
4.
Druhý proces – písecký proces
5.
Společenské důsledky
6.
Druhý život
7.
Závěr

Úryvek

"Anežku Hrůzovou, devatenáctiletou dívku a svobodnou dceru chalupnice s Věžničky, nalezl žák Herta u lesa Březiny, který jí s ostatními pomáhal hledat strážmistru Klenovci. Stalo se tak na Bílou sobotu, 1. Dubna 1899. Bylo posláno pro úřední komisy do blízkého města Polné, která měla celý případ prošetřit. Úřední komise byla složena s přednosty c. k. soudního rady dr. Reichenbacha, polenských lékařů Mudr. Václava Michálka a Mudr. Aloise Prokeše. Doprovázel je starosta R. Sadil. V protokolu se píše: „Mrtvola A. Hrůzové byla přikryta čtyřmi uřezanými mladými smrčky. Dolní část košile mrtvé scházela. Tělo mírně zkřiveno do oblouku směrem doprava. Pod mrtvolou byla nepatrná louž krve. Po okolních stromcích rozvěšeny nitě z košile. V okolí nalezen z části oděvu, šátky, košíček, prázdná tobolka, kus plátna zborceného krví a oloupaná jedlová hůl. Vražda byla bezpochyby spáchána v sousedním dolíku, potřísněném krví. Mrtvola byla pak přenesena na místo nálezu.“ Tato zpráva pak musela být opravena a nálezy se staly pro svou nedokonalost pro mnoho úvah. Od okamžiku nalezení mrtvoly se stalo mnoho chyb ve vyšetřování: byly pošlapány všechny stopy místními zvědavci tak, že nemohly být zajištěny; zprávu, kterou zaznamenala komise při ohledání místa čina doznávala, řekněme eufemisticky, některé menší nedostatky.
Když komise ohledávala mrtvolu, nebyl na mrtvou dívku pěkný pohled, na krku tu byla objevena rudá zející rána a na pravé straně rýha od škrtící smyčky. Mezi zúčastněnými, někdo vypustil, to na co ostatní jenom myslí, že postižená: „ Je podkošerovaná“
Zazněl tento výraz obvykle spojen s porážkou dobytka podle předepsaného ritu pro židovské obyvatele města Polné. Tento obřad byl všeobecně známí, ale nyní začal být spojován s mrtvolou z Březové a tato představa začala ovládat všechny lidi a šířila se rychlostí blesku. Ve městě začala růst fáma o rituální vraždě. Židé byly odnedávna zahalení rouškou tajemství a proto byli i podezíráni. V každém židovi bylo něco čarodějného a zlověstného, ovládali kouzelné vědy a tajné mocnosti. Celý středověk od dvanáctého století věřil v rituální vraždu. Lidé si vyprávěli pověsti o tom, že židé potřebují krev křesťanské panny do velikonočních macechů. Krev hrála v pověrách a lidské fantazii důležitou úlohu. Čarodějové jí používali přeci ke svým magickým úkonům – co bylo snazšího než přisoudit tuto potřebu židovským černokněžníkům… Očividným faktem, ale bylo, že židovské svátky už končily. Tuto otázku si však nikdo nepokládal.
Prvním podezřelým byl sice bratr zemřelé, vyučený zedník, o kterém se vědělo, že neměl se sestrou dobré vztahy, hádaly se kvůli dědictví po zemřelém otci a na místě činu se našel kus zednické zástěry, ale jakmile se rozhořely fámy o „podkošerování“ a rituální vraždě, tak se viník začal hledat na straně židovstva.
Leopold Hilsner byl společensky ten poslední z celé Polné, její okraj, spodina. Vyučil se obuvníkem, ale práce mu moc nevoněla a tak se toulal, spoléhaje na milosrdenství veřejnosti. Takových tuláků bylo v monarchii spousta, jako cestovní doklad nosili sebou pracovní knížku, tzv. vandrbuch. Na popularitě mu nepřidalo, že před dotyčnou vraždou vyhrožoval své milence Anně Benešové vraždou a tak musel si jít odsedět svou nerozvážnost. Odnesla to jeho zhoršená pověst, kdy si lidé řekli, že to udělal Hilsner, je to žid! Nic nedělá a toulá se! Strážmistr Klenovec jednal rychle, prohledal Hilsnerovi jeho byt, ale nic podezřelého u něj nenašel, kromě zavíracího nože, který ale nemohl být vražednou zbraní. Neměl potřebnou velikost."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19115
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse