Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Historické milníky provázející vývoj Československé republiky

Historické milníky provázející vývoj Československé republiky

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá historickými milníky provázejícími vývoj Československé republiky od roku 1918. Stručně charakterizuje okolnosti 1. a 2. světové války, věnuje se osobnosti T.G. Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. Uvádí hutné informace o historii českých zemí od roku 1918 po rok 1993. Následně zmiňuje politické strany vzniklé při zrodu ČSR, a to Československou stranu národně socialistickou a Československou stranu lidovou. Závěr patří České národní radě.

Obsah

1.
a 2. světová válka
2.
Tomáš Garrigue Masaryk
3.
Edvard Beneš
4.
Milan Rastislav Štefánik
5.
České země od roku 1918 do roku 1993
6.
Československá strana národně socialistická
7.
Československá strana lidová
8.
Česká národní rada

Úryvek

"Československo

V letech 1918-38 Republika československá, RČS, v letech 1938-39 Česko-Slovenská republika, 1939-45 protektorát Čechy a Morava a Slovenská republika, 1945-60 Československá republika, 1960-90 Československá socialistická republika, 1990-92 Česká s Slovenská Federativní Republika.
Je jedním z nástupnických států po zhroucení rakousko-uherské monarchie v roce 1918. Válečné události urychlily vznik českého a poté československého zahraničního odboje (Masaryk, Beneš, Štefánik). Z válečných zajatců a dezertérů se tvořily vojenské jednotky, jež hlavně v Rusku podpořili emancipační úsilí. Významný byl domácí odboj, i když zástupci Čechů v říšském sněmu se pro vznik vlastního státu vyslovili až pod tlakem intelektuálů.
18. 10. 1918 Washingtonská deklarace nový stát proklamovala. 28. 10. 1918 jednala v Ženevě Československá národní rada a N8rodní výbor, současně v Praze „muži 28. října“ (A. Švehla, A. Rašín, V. Klofáč, J. Stříbrný, v. Šrobár aj.) vyhlásili samostatný stát. Martinskou deklarací 30. 10. 1918 se k němu přihlásila i slovenská reprezentace. 14. 11. 1918 Prozatímní národní shromáždění vyhlásilo ČSR, aklamací zvolilo prezidentem T. G. Masaryka a předsedou vlády na základě voleb v roce 1911 K. Kramáře. Vzdor řadě problémů se nový stát ryhle konsolidoval, přijal významné sociální zákonodárství včetně pozemkové reformy, provedl rychlou měnovou odluku a v roce 1920 odrazil pokus o komunistický puč a stal se ekonomicky vyspělou, kulturní a demokratickou zemí. Problémem zůstaly silné národní menšiny, zaostalost Slovenska i Podkarpatské Rusi a roztříštěná politická scéna. Od pol. 20. let integrace německé i slovenské reprezentace do vlády, poměrná stabilita díky koaliční politice A. Švehly. V letech 1929-33 byla země silně postižena světovou hospodářsko krizí, po nástupu A. Hitlera v roce 1933 a odklonu evropských velmocí od kolektivní bezpečnosti se prosazovaly autoritativní režimy a učinily z ČST zranitelný stát. Navíc narůstal autonomismus u Němců i Slováků. ČSR měla dobře vyzbrojenou armádu s vysokou morálkou, ale obklopena nepřítelem byla mnichovskou dohodou 30. 10. 1838 postavena před jednoznačný diktát. Prezident Beneš pod nátlakem rezignoval a odešel do emigrace. 30. 11. 1938 se stal prezidentem E. Hácha. Slovensko a poté i Podkarpatská Rus získali autonomii. Trauma přineslo i excesy a zásadní zjednodušení politické scény. Slovenská fašistická reprezentace 14. 3. 1939 vyhlásila samostatný stát pod německou ochranou. V noci z 14. na 15. března 1939 byl E. Hácha v Berlíně donucen pod hrozbou bombardování Prahy podepsat smlouvu o vytvoření protektorátu Čechy a Morava. Německá armáda obsadila území, v Praze byl zřízen úřad říšského protektora. Maďarsko zabralo Podkarpatskou Rus. Zároveň se formoval domácí i zahraniční odboj. V roce 1940 vznikla exilová vláda a Stání rada v čele s prezidentem E. Benešem v Londýně. Postřelení studenta J. Opletala při demonstraci 28. 10. 1939 v Praze a jeho pohřeb 17. 11. byly záminkou k perzekuci a uzavření českých vysokých škol. Neuratha v roce 1941 nahradil R. Heydrich, který vyhlášením stanného práva a terorem, ale i politikou cukru a biče vůči dělníkům dosáhl ochromení domácího odboje a růstu zejména válečné výroby. Heydrich 27. 5. 1942 podlehl atentátu organizovanému z Londýna."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera9915
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse