Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Historický vývoj peněz

Historický vývoj peněz

Kategorie: Finance

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce provádí dějinami vývoje peněz a seznamuje ho s jeho jednotlivými stádii.

Obsah

1.
Úvod
2.
Vznik peněz
3.
První platidla
3.1
Kovové peníze
3.2
Papírové peníze
4.
Částečně kryté papírové peníze
4.1
Nekryté oběživo
5.
Moderní peníze
6.
Závěr

Úryvek

“Kovové peníze

Dokud obchodníci platili drahými kovy, museli je neustále vážit a zkoumat jejich kvalitu. To bylo jistě náročné nejen na čas, ale také na schopnosti obchodníka. „Vynález mincí potřebu vážit kov kov při každé transakci zrušil. Drahý kov zvážil panovník, přidal trochu obyčejného kovu kvůli pevnosti a trvanlivosti, vyrobil minci ze slitiny a opatřil ji svou pečetí na znamení, že zaručuje obsah drahého kovu. Jestliže mince nesla potvrzení, že obsahuje přesně 1/16 unce zlata, a nějaké zboží mělo cenu 1/8 unce zlata, zaplatily se za ni dvě mince aniž se zlato muselo vážit. Bylo to nepochybně velmi pohodlné, pokud obchodníci věděli, že mohou mince přijímat podle jejich „hodnoty na líci“. Hodnota na líci nebyla ničím jiným než prohlášením, že mince obsahuje jistou váhu drahého kovu.
Panovníkovi poddaní si však nemohli nechat ujít dobrou přiležitost. Brzy někoho napadlo, že se dá z hrany mince kousek uštípnout. Když někdo dostal minci, na níž bylo vyraženo, že obsahuje půl unce zlata, mohl kousek uštípnout a pustit minci dál s tím, že stále obsahuje unci zlata – cožpak to ražba nepotvrzovala? Dosáhl tak zisku, který se rovnal tržní hodnotě uštípnutého kousku kovu. Jakmile se takové praktiky rozšířily, i obchodník s tím nejhorším zrakem si musel všimnout, že s mincovnictvím není všechno v pořádku. Než proto minci podle její hodnoty na líci přijal, bylo třeba ji zvážit; váhy se tedy musely oprášit a užitek ze zavedení mincí se tím opět ztratil. K řešení tohoto problému někoho napadlo, že by se mohl okraj mincí vroubkovat. Poškození vroubkovaného okraje pak bylo hned vidět a znamenalo, že někdo kousek mince uštípl. Vroubkování mincí přetrvalo až do dneška jako zajímavý anachronismus, aby nám připomínalo, že byly doby, kdy tržní hodnota kovu v minci (kdyby se roztavil) byla rovná hodnotě vyražené na líci mince.
Samozřejmě se podobných „prohřešků“ nedopouštěli jenom poddaní nebo vychytralí obchodníci, i jejich panovníkům se vynálezem mincí naskýtaly nové prostředky ke zbohatnutí. „ Moc razit mince jim zjednávala možnost vskutku rentabilního podvodu. Když měli na krku dluhy, které nešlo zaplatit nebo odložit, využili pouze vhodnou příležitost – třeba svatbu, narozeniny nebo zásnuby – a dali mince přerazit. Poddaným nařídili přinést jejich zlaté mince do mincovny, kde se přetavily a dostaly novou ražbu. Poddaní pak pak odešli s jednou novou mincí za jednu starou, kterou přinesli. Během přetavování a před novu ražbou pak stačilo, aby dal panovník přimíchat ke zlatu trochu obyčejného kovu, a měl o pěkný zisk postaráno. Byla-li ražba mincí znehodnocena přidáním řekněme jedné libry obyčejného kovu ke každým čtyřem librám starých mincí, z každých čtyř navrácených mincí se udělalo pět nových. Za čtyři přinesené mince vrátil panovník čtyři nové a jedna mu zbyla jako zisk na zaplacení dluhů.
Že to dělali i naši Přemyslovci už ve 12. století , vypráví archeolog Smetánka (Legenda o Ostojovi, str. 172): „Povinná obměna mince, tzv. Renovatio monetae, zasahala i několikrát za rok dost tíživě do života obyvatel, ale pro knížete byla zdrojem značných, někdy až nerozumně velkých zisků. (…) Numizmatici odhadují, že zisk knížete z této transakce na úkor poddaných byl zcela běžně pře 100%, ale i přes 900%, a tak není divu, že moudrý kronikář Kosmas nazval tyto praktiky 'panovnickým podvodem s penězi'.“
Jelikož jsou zlato a stříbro měkčí a kujnější než většina obyčejných kovů, zkušený obchodník uměl zpravidla rozpoznat, jestli byla mince znehodnocená – tím, že zkusil její tvrdost. Známe to z filmů: obchodník kousne do mince, aby zjistil, jak lehce se dá zmáčknout.
Výsledkem znehodnocení měny byla inflace. Poddaní měli stejný počet mincí jako předtím a vytvářeli tak poptávku po stejném množství zboží. Když však panovníci zaplatili své účty, příjemci dodatečných mincí je nejspíš utratili. Tím vznikl čistý přírustek poptávky. Dodatečná poptávka zvedla ceny. Znehodnocení peněz vedlo k růstu cen.“"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera12360
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse