Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Historie řeznictví pana Vaštyla

Historie řeznictví pana Vaštyla

Kategorie: Podniková ekonomika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce stručně charakterizuje léta 1938-1994. Autor popisuje podnikání v oboru řeznictví v letech 1938 - 1950, i pozdější přeměnu řeznictví na státní obchod. Jeho cílem je zachytit život podnikatele ve svém obchodě za 1.republiky, v období okupace, těsně po 2.světové válce, i po roce 1950, kdy byly všechny soukromé obchody vyvlastněny.

Obsah

1.
Úvod
2.
Hospodářský charakter období
3.
Stručná charakteristika podnikání
4.
Řeznictví od roku 1938 do roku 1950
5.
Řeznictví jako státní obchod
6.
Závěr

Úryvek

" Stručný charakter období

Náš region, to znamená Dětmarovice, Karviná, Orlová, Bohumín a přilehlé vesnice, nebyl před 2. světovou válkou v příliš dobrém, hospodářském stavu. V této práci bych se chtěl zabývat nejvíce Dětmarovicemi, protože řeznictví pana Vaštyla se nacházelo právě v této vesnici a také já jsem s Dětmarovicemi spjat více než s jinými městy a vesnicemi v okolí. Většina obyvatel našeho regionu byla zaměstnána buď v hornictví a nebo pracovala u dráhy. Před válkou lidé žili skromně, byli méně nároční než v dnešní době, všeho si vážili. Hlavní problém před válkou byla nezaměstnanost. Lidé neměli kde pracovat, všude byl nedostatek pracovních míst. Situace se změnila těsně před 2. světovou válkou, kdy mnoho lidí začalo pracovat v továrnách na zbraně a vojenský materiál. Zbrojařský průmysl poskytl mnoha lidem práci. Přestože někteří lidé práci měli, pak jejich výdělek nestačil vůbec ke spokojenému živobytí. Pro názornost bych chtěl uvést jeden názorný příklad,který dobře znám. Moje babička pochází z pětičlenné rodiny. Její otec byl jediným členem rodiny, který pracoval. Jeho výdělek však byl velmi nízký - 120 Korun měsíčně. Z této mzdy se platilo 45 Korun měsíčně za jednopokojový byt, ve kterém žili. Její matka musela chodit pomáhat na statek, aby si nějakou tu korunu přivydělala a mohla aspoň trochu finančně pomoci rodině. Babička spolu se sourozenci nejdříve vždy musela doma pracovat a až pak se teprve mohla učit a připravovat do školy. Takovým způsobem se žilo před válkou v mnoha rodinách. K této otázce bych uvedl pár slov pana Vaštyla: " Bídu si vlastně lidé dělali sami, protože měli mnoho dětí. Jednoduše, kdo měl peníze žil lépe." Celkově je nutné říci ,že soukromí podnikatelé se asi měli nejlépe ze všech. Nejlépe to dokumentují slova pana Vaštyla: "Kdo uměl a dbal, tak měl. "Nejlépe ze živnostníků se asi měli řezníci a hostinští. Právě těch bylo v Dětmarovicích nejvíce. Dalšími představiteli soukromého podnikání ve vesnici byli klempíři, truhláři, krejčí, kováři, dále zde byly trafiky, obchody s potravinami, stánky s cigaretami a cukrovinkami. Snad nejznámnějším obchodem byl Baťa,který v Dětmarovicích působil od roku 1935. Velmi rozšířená ve vesnici byla také zemědělská výroba. Zemědělci zde byli jak velcí, tak i malí, kteří měli zemědělství spíše jako koníčka. Celkově se dá říci, že soukromníků bylo v našem regionu dost. Z podniků z okolí bych uvedl továrnu na hliněné zboží v Horní Lutyvi /dnešní Orlová 4/ a cihelny v Doubravě, Karviné a ve Skřečoni.

Stručná charakteristika podnikání

Nejprve několik vět , které k otázce živnosti uvedl pan Vaštyl. "Živnost dostal každý občan, který byl vyučen, měl tříletou praxi v daném oboru a měl dostatek peněz. Po praxi se mohl osamostatnit a samostatně podnikat." Po chvilkové odmlce pan Vaštyl dodal:"Živnostenský list jsem měl do roku 1950, kdy mi ho komunisté vzali." Tolik tedy slova odborníka a nyní několik vět o živnosti z odborných knih. Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem.Všeobecnými podmínkami provozování živností fyzickými osobami jsou:dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost. Průkazem živnostenského oprávnění je koncesní listina nebo živnostenský list. Každý podnikatel může provozovat více živností, má-li pro každou z nich živnostenské oprávnění. Živnosti můžeme rozdělit na ohlašovací a koncesované. Živnostenské podnikání zaniká smrtí podnikatele, uplynutím platnosti živnostenského listu nebo koncesní listiny, anebo například rozhodnutím živnostenského úřadu. "

Poznámka

Jednotlivé kapitoly nejsou propracovány příliš do detailů.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera140
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse