Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Hra jako prostředek psychoterapie

Hra jako prostředek psychoterapie

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce z psychologie se zabývá hrou jako prostředkem psychoterapie. K charakteristice pojmu hra v psychologii autor přidává výčet jejich typů. Dále nás práce seznamuje s hrou ve spojitosti s psychoterapií. Objasňuje ji v dramatu, poté uvádí psychodrama a sociodrama, Rovněž hudba ovlivňuje lidskou psychiku, z čehož vznikl obor muzikoterapie, i výtvarné umění, z něhož vychází artterapie. Poté práce nabízí formy terapie hrou a seznam principů terapie hrou podle Virginie Axlineové.

Obsah

1.
Hra v psychologii a její typy
2.
Hra ve spojitosti s psychoterapií
2.1
Drama
2.1.1
Psychodrama
2.1.2
Sociodrama
2.2
Hudba
2.2.1
Muzikoterapie
2.2.1.1
Autoterapie a heteroterapie
2.2.1.2
Aktivní a pasivní muzikoterapie
2.2.1.3
Individuální, skupinová a hromadná muzikoterapie
2.3
Výtvarné umění
2.3.1
Artterapie
2.4
Formy terapie hrou
3.
Základní principy terapie hrou podle Virginie Axlineové

Úryvek

") Drama
Drama má k hře velice blízko, drama je slovo řeckého původu, které znamená jednání nebo provedení, to že je pevně spojeno z hrou musí být jasné každému, vždyť každé drama je hráno. Původ tragédií i komedií je zřejmí. Antická komedie vznikala postupně z oslav boha Dionýsa, k těmto oslavám patřily bujné průvody a bujaré veselí. Řecké drama patří jistě k vrcholu antické kultury, hrálo se v maskách a kostýmech, herci byli jen muži a celá představení, která byla dlouhá i přes osm hodin, doprovázel chór. Co je však nejdůležitější jsou místa, kde tyto amfiteátry vznikaly, byli to většinou lázně jiná zařízení sloužící k zotavování a regeneraci organismu. Jeden z největších amfiteátrů v Epidauru je to ho příkladem. Již staří Řekové si tedy uvědomovali, že drama může mít na psychiku pozitivní vliv.

Psychodrama
V dnešní době se začíná rozvíjet metoda psychodramatu. Jde o přísně individuální, subjektivní a spontánní záležitost. Lze hrát sebe v určitých situacích, vyjadřovat své pocity, zobrazovat jiné osoby. Využívá se i princip výměny rolí mezi hráči a následné dohrávání děje jiným hráčem. Psychodramatická metoda používá hlavně pět nástrojů: jeviště, subjekt neboli aktér, direktor, štáb terapeutických pomocníků a publikum. Jeviště je důležité, protože poskytuje protagonistovi životní prostor. Ten reálný životní prostor, jež nás obklopuje, je často zužující a omezující, snadno pozbývající vyváženosti. Na jevišti může protagonista díky jevištní metodice znovu nalézt svobodu - osvobození od nesnesitelného stresu a osvobození pro prožívání a vyjadřování. Dá se říci, že na jevišti je rozšířen život nad rámec reality natolik, že se tam dá zkoušet to, jak vlastně ta realita vypadá. Realita a fantasie nejsou v konfliktu, ale jsou obě funkcemi uvnitř rozsáhlejší sféry - psychodramatického světa objektů, osob a událostí.
Dalším bodem je protagonista, po tom se chce v první řadě to, aby byl sám sebou, nemá se chovat jako herec, ale má hrát sám sebe ve svém životě. Má hrát volně, tak jak se vynořují události v jeho mysli, proto mu má být dána svoboda vyjadřování, spontaneita. Když se protagonista trochu rozehřeje měl by začít předvádět svůj život, řešit nějaký problém, může předstírat, že je v roli či testovat své reakce v různých situacích. Záleží na tom jak tyto situace prožívá, jak se do hraní angažuje. Dochází k seberealizaci a protagonista se může iluzorně setkávat s lidmi ze svého okolí a řešit s nimi problémy a své duševní konflikty. Tyto lidé nemusí být jen iluzorní mohou se buď sami zúčastnit nebo mohou být zastoupeni terapeuty.
Třetím nástrojem je direktor. Ten má tři funkce: vedoucí terapeut, režisér a analytik. Jako režisér má být připraven zachytit každé vodítko, které protagonista při dramatizaci nabízí, sladit průběh dramatizace s průběhem jeho života a nikdy nedopustit ztrátu kontaktu s publikem. Jako direktor někdy útočí a šokuje protagonistu, někdy je vstřícný, žertuje a směje se s ním, jindy je vyhýbavý a pasivní, avšak pro všechny účely sezení je řízen protagonistou. Jako analytik může svými vlastními interpretacemi doplňovat reakce, které získává od informátorů z publika, od manžela, rodičů, dětí, přátel nebo sousedů.
Čtvrtým činitelem jsou terapeutičtí pomocníci jsou „prodlouženou rukou“ direktora, výzkumníky a průvodci, ale jsou také „prodlouženou rukou“ protagonisty, znázorňujíc aktuální nebo imaginovanou osobu jeho životního dramatu. Funkce pomocného ego je trojí: funkce herce, znázorňujícího role, které jsou požadovány světem protagonistu, funkce poradce, provázejícího protagonistu, a funkce sociálního výzkumníka."

Poznámka

Práce obsahuje chyby v interpunkci.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera2709
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse