Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Individuální sociální práce

Individuální sociální práce

Kategorie: Sociální práce

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Ostravská univerzita Fakulta sociálních studií, Ostrava - Mariánské Hory

Charakteristika: Referát do předmětu Teorie sociální práce představuje individuální sociální práci z pohledu tří zahraničních autorů, Paula Kallera, Franze Stimmera a Wolfa Manfreda. Postiženy jsou definice, metody či problémy sociální práce v jejich pojetí a vloženo je také srovnání s přístupem Oldřicha Matouška.

Obsah

1.
Úvod
2.
Metody sociální práce dle Paula Kallera
3.
Individuální sociální práce dle Franze Stimmera
4.
Individuální sociální práce dle Wolfa Manfreda
5.
Závěr

Úryvek

"Úvod

Předmětem této práce bude náhled na individuální sociální práci z pohledu zahraničních autorů. Budu čerpat ze tří knižních titulů německy píšících autorů (Kaller, Stimmer, Wolf). V průběhu bych chtěla provádět srovnání s panem Oldřichem Matouškem, co se týče pohledu na individuální sociální práci.

2 Metody sociální práce dle Paula Kallera

Rozhodla jsem se na úvod uvést kompletní definici metod sociální práce jako celku z knihy Paula Kallera, protože pohled německého autora, který se (na rozdíl od nás) orientuje v systému německých sociálních služeb, je neopomenutelný. Tento úvod se mi zdá být důležitý pro pochopení komplexnosti německé sociální práce.

Metody sociální práce obsahují pracovní a praktické postupy vztahující se k sociálně pedagogické a sociální praxi, ale také metody praxe a metody intervence. Autor rozlišuje primární (sociální pomoc jednotlivci, sociální skupinová práce, sociální komunitní práce) a sekundární metody sociální práce (např. správa a organizace, výzkum, poradenství v praxi, supervize). Přestože přístupy k rozvoji metodologie sociální práce byly v Německu hledány již ve 20. letech, ke skutečnému vývoji metod dochází po 2. světové válce, a to především na základě amerických metod a nepřímo také díky převzetí metodiky z jiných zemí, jako jsou Nizozemsko, Izrael a Švýcarsko. Metodika samozřejmě bude patřit ke klíčovým oborům profesionalizované práce. Tuto etiologii je třeba rozlišit v závislosti na historii každé z těchto tří metod, které nevznikaly jako celek na společném základě ve stejné době, ale z různých pramenů, jejichž počátky se objevovaly v různých časových obdobích, rozvíjeli se v delším historickém průběhu až ke sjednocení k praktickému užití v sociální práci. V metodice pracovního procesu jsou všechny tři způsoby práce vzájemně provázané, a v tomto vzájemném propojení odrážejí:

1. Základní systém hodnot, demokratické a rovnocenné hodnoty, jako je svoboda, lidská důstojnost, rovnost, solidarita, apod. (V přirovnání k České republice by se jednalo především o Listinu základních práv a svobod, která je zakotvena v Ústavě ČR. Myslím, že mohu říci, že pro německou i českou sociální práci by mohl být tento bod bodem společným).

2. Principy sociální práce, které jsou realizovány jako základní hodnoty na pracovišti a reálné a konkrétní pracovní situace, jako sebeurčení klientů, důvěrnost a mlčenlivost, individualizace, aktivizace a mobilizace klientů, atd.

3. Profesionální přístup v pomáhajícím vztahu a jeho kritéria, jako je přijímání, neodsuzující chování, vnímání zájmů klientů, atd. (Opět přirovnání: bod 2. a 3. by se dal u nás přirovnat k Etickému kodexu. Etický kodex má samozřejmě pro své potřeby vytvořena i německá sociální práce – některé profesní kodexy jsou dokonce mezinárodní, avšak základní prvky by se neměly příliš lišit)

4. Procesní kroky a fáze procesu: shromáždění výsledků výzkumů, diagnostické shrnutí, léčebný plán a prognóza, vedení či změny v léčení - realizace alternativních postupů, hodnocení pracovního procesu a jeho výsledků. (Zde už se jedná o popis činnosti sociálního pracovníka)

5. Individuální vědecké základy a výsledky jsou následně různě metodicky a specificky diferencované a zdůrazňované ve všech třech typech pomoci (Následná výzkumná činnost)"

Poznámka

Katedra metod sociální práce.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera25323
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse