Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Informační technologie a výběr počítače

Informační technologie a výběr počítače

Kategorie: Počítače/informatika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce z informatiky se zabývá kritérii při výběru počítače. Poukazuje na to, že je potřeba si uvědomit, k čemu všemu bude počítač využíván, a podle toho lze počítač vybrat. Představuje druhy počítačových skříní, monitorů, klávesnic a myší.

Obsah

1.
Úvod
2.
Účel využití
3.
Parametry důležité pro výběr
3.1.
Počítačová skříň (Case)
3.2.
Monitor
3.3.
Klávesnice a myš
4.
Závěr

Úryvek

"2 Účel využití

Při rozhodování o koupi počítače pro domácí použití je potřeba určit jeho primární využití. Je potřeba zvážit, zda jej bude využívat jedna osoba pro specifický druh činnosti nebo více členů domácnosti pro různé činnosti. Budeme jej používat spíše jako kancelářský počítač, tzn. především pro textové operace nebo si zde chceme ukládat fotografie a třeba s nimi i dále pracovat v některém z programů určených pro zpracování fotografií? Možná máme digitální videokameru a do budoucna bychom rádi vytvořili nějaký delší záznam, který bychom v počítači upravili střihem a opatřili titulky. Budeme využívat webkameru? Chceme na internetu sledovat televizi? To všechno jsou otázky, na které bychom si měli odpovědět před tím, než učiníme konečné rozhodnutí o koupi konkrétního PC.
V neposlední řadě si musíme říct, zda má mít počítač své pevné místo nebo by se nám hodilo brát jej s sebou i jinam. V prvním případě se jedná o stolní počítač (desktop), v tom druhém o stále oblíbenější notebook. Výhody notebooku jsou nesporně v jeho mobilitě, kompaktnosti, nízké spotřebě energie a flexibilitě. Naopak zatím nedosahuje hlavně grafických kvalit stolního počítače důležitých pro hry, střih videa apod. Navíc jej nelze tak snadno rozšířit o nové součástky a zvýšit tím jeho kapacitu jako u stolního počítače. Důraz na spotřebu energie je ovšem v poslední době stále silnější.
„Mnoho uživatelů zapíná svůj počítač hned po návratu z práce či ze školy proto, aby byl po celý zbytek dne on-line na Skype, aby si přečetl poštu, či aby se mu dokončilo naplánované stahování nových písniček. Počítač je pak v chodu po zbytek dne - typicky 6 hodin. Příkon současných stolních počítačů dosahuje v klidu přibližně 200 W. Za 6 hodin tedy náš PC spotřebuje až 1.2 kWh elektrické energie (nebudeme počítat spotřebu monitoru, tiskárny a dalších periferií). Při průměrné ceně energie 4,70 Kč/1 kWh (cena pro rok 2008) stojí jeden den provozu samotného počítače 5,64 Kč. Řeknete si nejspíš, že to je zanedbatelná částka. Ale takových dní, kdy bude počítač v chodu podobnou, nebo i delší dobu je v roce třeba 300. Roční spotřeba energie je tedy v tomto případě 1692 Kč. A to už zanedbatelná částka není!“
V případě, že se přesto rozhodneme pro stolní počítač je potřeba si říci kolik místa na něj máme a počítat s tím, že kromě skříně počítače musíme mít také dost pracovního prostoru pro další periferní zařízení jako je monitor, klávesnice, popřípadě tiskárna. O těchto periferních zařízeních si více řekneme později. Teď se pojďme věnovat tělu počítače, kterému se také říká skříň neboli „case“.
3 Parametry důležité pro výběr

3.1 Počítačová skříň (Case)

Počítačovou skříň můžeme nazvat tělem počítače, které se skládá ze spousty orgánů. Vyjmenujme si alespoň ty hlavní.
Páteř počítače tvoří základní deska, která propojuje mezi sebou komponenty a umožňuje mezi nimi komunikaci. Parametry přímo zvýší výkon počítače jen minimálně, ale zvětší nám možný potenciál do budoucna. Mozkem počítače je bezesporu procesor, který provádí veškeré výpočty. Je důležitou součástí celé sestavy, ovšem na druhé straně také nejvíce přeceňovaný. Jeho výkon, se stal hlavním prodejním tahákem především hypermarketových reklam. Procesor je dnes nejčastěji dvoujádrový či čtyřjádrový. Lídrem na trhu je Intel a AMD. Pozor, při navýšení kapacity GHz stoupá také cena a to dost výrazně.
Co se týká operační paměti tzv. RAM, pro běžné použití stačí velikost 1GB, kdo chce zpracovávat video, hrát hry nebo mít spuštěno více programů najednou, měl by sáhnout po 2 GB."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24225
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse