Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Institucionalisté v ekonomii - esej

Institucionalisté v ekonomii - esej

Kategorie: Ekonomická teorie

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce formou kratšího eseje rozebírá směr institucionalismu v ekonomickém myšlení, jeho vybrané představitele, vliv a přínosy. Úvod tuto školu nejprve v hlavních rysech charakterizuje a stať se poté věnuje srovnání staré a nové větve institucionalismu, v němž do prezentace faktů pronikají vlastní autorčiny interpretace. Po krátkém rozlišení větví je nový institucionalismus představen prostřednictvím učení Thorsteina Veblena, kterému v práci patří dominantní pozornost, a přístup nových institucionalistů je poté stručně ilustrován na jejich pojímání vztahů manažerů a majitelů firem. Závěr krátce zhodnocuje význam směru.

Obsah

1.
Úvod
1.1.
Základní charakteristika institucionalistů
1.2.
Instituce
2.
Učení institucionalistů
2.1.
Staří a noví institucionalisté
2.2.
Staří institucionalisté: Thorstein Veblen
2.3.
Noví institucionalisté: finance korporací
3.
Závěr: zhodnocení přínosu a vlivu institucionalistů

Úryvek

"Učení institucionalistů

Institucionalisté se dělili do dvou skupin: na staré a nové. Staří institucionalisté, kteří působili na počátku 20. století, kritizovali Marshallovy přívržence, že jenom malují slepá schémata a hrají si s irelevantními matematickými křivkami, místo aby zkoumali skutečný svět. Kritizovali hospodářství volné soutěže za to, že ignoruje instituce. Noví institucionalisté pozorují podobně jako staří institucionalisté společenské instituce, ale používají Marshallových nástrojů, které staří protagonisté tohoto ekonomického směru zavrhli. Užívají jeho metod, aby porozuměli složitým institucím, které pomáhají formovat národní hospodářství. [1]

Nyní bych se zaměřila na staré institucionalisty. Nejvýznamnějším představitelem je Thorstein Veblen (1857 – 1929). Veblen vyvrací dva hlavní rysy neoklasické ekonomie:

1. Marshallův zákon poptávky, který ukazuje, že spotřebitelé kupují více daného zboží, jestliže jeho cena klesá.
2. Pracovníci pracují jen proto, že jsou za to placeni, a ne pro práci samotnou.

Myslím si, že Veblen kritizoval Marshalla, ale sám neměl jasnou představu o tom, jak přetvořit dané hospodářství. Stále prosazoval především to, že by se ekonomové měli více věnovat sociologii, antropologii a psychologii.

Sám Veblen se zpočátku věnoval filozofii, ze které získal i doktorát. Působil také na univerzitě v Cornellu jako lektor ekonomie. Jako učitel nebyl oblíbený a své žáky odrazoval. Jeho první kniha „Teorie nepracující třídy“ (1879, podtitul: Ekonomický výzkum institucí) zaútočila na neoklasický model poptávky. Podle něho neoklasici předpokládali, že každý spotřebitel sám o sobě zvažuje nezávisle na druhých náklady a přínos při nákupu jednotlivého zboží. Veblen poukazuje na to, že když se má člověk rozhodnout o nějaké koupi, kouká jestli si to kupují i ostatní. Podle mého názoru má zde Veblen pravdu, protože většinou se lidé snaží zachovat stejně jako ostatní, aby náhodou nevybočili z davu. Vždyť přece sebezáchova patří k prvotním instinktům každého jedince. Lidé si postupem času upevňovali své společenské postavení množstvím majetku. Důležité je i to, jak kdo svého majetku nabyl. Jestliže dotyčný nabyl svého majetku usilovnou prací, nikdo ho za to neobdivuje. Nabyl-li však majetek pasivním způsobem, vyslouží si obdiv a probudí ve společnosti soutěživost. Tak vznikla „leisure class“ neboli „nepracující třída“.
Na Veblena navazovali i další protagonisté tohoto ekonomického směru jako např. Wesley Mitchell, John R. Commons, C. Wright Mills a bezpochyby i John Kenneth Galbraith. Galbraith za celou svou kariéru zaujímal mnoho protichůdných národohospodářských postojů. Byl to velice všestranný člověk, protože se věnoval mnoha činnostem naráz. Přijmul i nabídku prezidenta Trumana, který ho žádal o pomoc v otázce regulace mezd a cen. Proslavil se třemi hlavními díly: „Společnost hojnosti“(1958), „Nový průmyslový stát“ (1967) a „Ekonomika a veřejný zájem“ (1973). V těchto dílech se zabýval hlavně kapitalismem. Kritizuje především to, že už spotřebitel nerozhoduje o tom, co budou vyrábět firmy, ale spíše firmy si formují konzumenta, aby sloužil jejich prodejním potřebám.

Jak už jsem uvedla na začátku, staří institucionalisté kritizují poměry současné společnosti a pozorují její vývoj, ale nenavrhli žádnou jinou teorii či metodu. Noví institucionalisté nevyhlašují, že instituce vyvracejí Marhallovo pojetí hospodářství. Je pro ně typický zájem o společenské instituce a víra v neoklasickou politickou ekonomii. Pronikli i do světa zákonů, protože žádná oblast se ekonomii vyhnout nemůže. Jsou 4 velmi důležité oblasti, kde noví institucionalisté změnili tradiční právní rozbory: škody z nedbalosti, zákon a vlastnictví, trestní zákon a zákon o podnikových financích.
Uvedla bych zde ukázku finance korporací."

Poznámka

Zpracováno jako esej do předmětu Dějiny ekonomických teorií.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22580
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse