Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Ivan Klíma: Jak přežít blahobyt

Ivan Klíma: Jak přežít blahobyt

Kategorie: Sociologie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce představuje shrnutí myšlenek z knihy Ivana Klímy Jak přežít blahobyt, které autorka samostatně interpretuje a dodává k nim své názory. Od lidské potřeby jistoty se skokově dostává k sektám a léčitelství, vůdčí roli techniky, lásce, či jiným tématům, která mají podíl na ideové atmosféře v současné společnosti. V krátkém závěru shrnuje autorka svůj dojem z knihy.

Obsah

1.
Člověk a jistota
2.
Víra a politika v České republice
3.
Sekty a léčitelství
4.
Vláda techniky
5.
Hledání smyslu života
6.
Láska
6.1.
Láska a zamilovanost
6.2.
Rodiče a děti
7.
Shrnující pohled na knihu

Úryvek

"Ivan Klíma se tu hned na začátku zabývá stvořením světa, tím, že lidé si po celá staletí myslí, že svět stvořil Bůh před pár tisíci lety. Bůh je ale spíš jen něco, co si lidé namlouvají, aby pochopili plno věcí, jako stvoření světa, vesmíru, hvězd… Když vezmeme vlastnosti Boha a srovnáme je s vlastnostmi času, vidíme tam neuvěřitelné shody. Čas je v podstatě nepředstavitelný, nekonečný, nesmrtelný, všudypřítomný. Jediné, co určitě přetrvá je právě čas. Země může být jednou zničena, vyhuben veškerý život, ale čas bude ubíhat pořád. Ale časem se také vše mění. Dříve lidé neměli jistotu ani v tom, že budou mít zítra co jíst, že nepřijde morová epidemie, že nebude další válka, ve které padne plno lidí. Teď nemusí mít člověk v rozvinuté zemi strach, že se nenají, ale zase ubývá pitná voda, je hodně atomových zbraní, které by mohly v okamžiku vyhladit život na Zemi. Každému se teď může stát, že bude přepaden a zavražděn, že ho přejede auto… Člověk nebude mít jistotu nikdy, nemůže vědět. Jestli se dožije zítřka nebo ne, i když odpadly starosti o jídlo. Nebezpečí je tu pořád.
Dále se zabývá vírou a politikou v ČR: „Naše republika patří mezi nejvíce sekularizované země světa. I ti, kdo u nás zůstali členy církve, jsou často pouze papírovými členy. Tento fakt se jistě aspoň částečně podílel na výsledcích ještě tajných voleb po válce, kdy komunistická strana dostala téměř polovinu všech hlasů. Dnes se zdá nepochopitelné, že tak mnoho lidí po zkušenosti s nacistickou diktaturou dobrovolně volilo stejně krutý, surový a bezohledný policejní režim.“
Hromadné sebevraždy sekt po celém světě je něco nepředstavitelného. Například v Kalifornii, když devětatřicet mužů a žen (ze sekty Hvězdná brána) spáchalo hromadnou sebevraždu údajně proto, aby jejich duše mohly včas dostihnout vesmírnou loď, která měla letět v závěsu za Hale-Boppovou kometou. Členové sekty si předtím koupili hvězdářský dalekohled, ale vesmírnou loď neviděli. Stejně sebevraždy spáchali. Klíma uvádí více příkladů hromadných sebevražd, ale je zbytečné je uvádět. Smysl nemá ani jedna. Tito lidé věří na posmrtný život a na nesmrtelnost duší. Co z toho je pravda? To asi nezjistí nikdo, dokud neumře a myslím, že ani potom.
Už pár let jsou zavedeny nové léčebné metody, jako třeba homeopatika, je plno léčitelů, Kteří už mají větší návštěvnost, než praktičtí lékaři. Klíma tomuto nevěří, ale to je podle mě věc názorů, kdo chce, ať věří, kdo ne, nemusí. Nevím, jestli to funguje nebo ne, je fakt, že v dnešní době je těch léčitelů opravdu mnoho, slibují uzdravení jakékoliv nemoci, operují bez skalpelu jen holýma rukama… Někdo tomuto věří, i když to může být asi docela riskantní.
Dnešnímu světu vládne technika. Kdo dnes nemá doma televizi, počítač s internetem, video atd.? Dnes už i děti v první třídě mají mobil. Možná to není správné. Podle Klímy je toto chyba, člověk se sice může seznámit s někým, kdo žije na druhém konci světa, ale přichází o osobní kontakt, což je sice pravda, ale může se stát i to, že se nakonec setkají a mohou být ze sebe zklamaní. Někdy není ta virtuální realita tak špatná, jak Klíma píše. Tento svět ale určitě i lidi trochu kazí. Člověk už téměř nemusí do knihovny, stačí si sednou k počítači, připojit se na internet a hledat. Horší už jsou pak filmy a počítačové hry. Děti vidí už skoro jenom násilí a mohou pak mít trochu posunutý žebříček hodnot, myslí si, že přežijí i useknutí hlavy, výbuch bomby… V počítačových hrách zase zabíjí mimozemšťany, gangstery a jiné příšery. Možná se to může odrazit na jejich chování v pubertě, ale kdo ví? Možná se to nikdy nedozvíme, nikdy nemůže vědět, jestli kriminalita roste díky násilí v televizi nebo jestli to není celkovou politickou situací, situací v rodinách, kdy je čím dál tím víc nechtěných těhotenství mladistvích a to určitě na dítě dobře nepůsobí. "

Poznámka

Práce není výrazněji členěna.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22404
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse